„V příštích sedmi dnech pohonné hmoty mírně zdraží. Benzín o zhruba 20 haléřů na litr, nafta o deset haléřů na litr. Důvodem je růst cen ropy na světových trzích i velkoobchodně prodávaných paliv na surovinové burze v Rotterdamu,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.
Dodává, že dopad zmíněného zdražování ropy a ropných produktů na světových trzích však v uplynulých týdnech tlumilo zpevňování koruny vůči dolaru. Koruna vůči americké měně zpevnila od začátku roku o 1,6 procenta. Důvodem je zejména poměrně příznivý průběh letošní topné sezóny v Evropě. Ještě loni v létě panovaly obavy, že EU projde vážnou energetickou krizí, které se však zatím nenaplňují.
To snižuje riziko vážné recese v EU a povzbuzuje právě i českou měnu. Navíc je Česká národní banka nadále připravena intervenovat na devizových trzích za účelem její stabilizace a posílení. To rovněž zpevňuje její kurs i vůči dolaru a zlevňuje tak pohonné hmoty. To je jeden z důvodů, proč bude nadcházející zdražení pohonných hmot v ČR mírné.
Koruna trhá rekordy
„Česká měna dnes odpoledne prolomila kursovou hranici 23,90 koruny za euro. Stalo se tak poprvé od 3. listopadu 2008, vyplývá z dat agentury Bloomberg (viz graf níže). To mimochodem jen demonstruje, jak je ze světodějného hlediska česká prezidentská volba vlastně bezvýznamnou věcí. Momentálně jde zřejmě o místně nejpřeceňovanější událost na světě. Pokud by volba měla mít nějaký zásadnější vliv na tuzemskou ekonomiku nebo dokonce další osud České republiky či její státnosti, ať už z krátkodobého nebo dlouhodobého hlediska, související nejistota by se nutně projevila oslabováním koruny,“ sděluje ekonom.
Koruna právě nyní prolamuje hranici 23,90 za euro, a to poprvé od 3. listopadu 2008.
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) January 19, 2023
To jen demonstruje, jak je ze světodějného hlediska česká prezidentská volba vlastně bezvýznamnou věcí. Momentálně jde zřejmě o místně nejpřeceňovanější událost na světě. pic.twitter.com/ay2dNovrb9
Koruna sílí díky částečnému návratu optimismu na světové trhy. Ten souvisí zejména s otevíráním čínské ekonomiky. Peking na konci loňského roku upustil do drakonických covidových restrikcí, což dává dobrou naději, že druhá největší ekonomika světa by letos měla růst rychleji, než se čekalo. Význam čínské ekonomiky je tako zásadní, že se její vyšší růst odrazí také lepším výkonem světové ekonomiky, což svědčí i české koruně.
„Další příznivou zprávou je pro korunu pokles burzovních cen plynu v EU. Ty jsou v těchto dnech nejníže od září 2021, což dává dobrou naději, že Evropu mine závažná recese, plynoucí z nezvládnuté energetické drahoty. I tento příliv optimismu žene korunu výše,“ doplňuje Kovanda.
Zdroj: Autorský text, ekonom Lukáš Kovanda
