Kouření už jen pro „bohaté“?
„Krabička cigaret letos postupně, během hlavně prvních tří měsíců letošního roku, zdraží z průměrné ceny loňského roku, tedy 125 korun, až k právě úrovni 140 korun. Zvýšení spotřební daně, platné nyní od ledna, zvyšuje průměrnou cenu krabičky o přibližně pět korun. Dalších 5 až 10 korun si ovšem výrobci přičtou z důvodu obecné vysoké inflace a jejich vlastního růstu cen výrobních nákladů, zejména pak energií,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.
Podle něho prý české domácnosti stále za tabák utrácejí poměrně dost. Za tabákové výrobky vydávají 4,3 procenta svých celkových spotřebitelských výdajů. To je druhá nejvyšší hodnota v EU, po Lucembursku. V průměru domácnosti v EU utrácejí za tabák pouze 2,1 procenta svých celkových spotřebitelských výdajů. Za tabákové výrobky lidé v Česku předloni utratili 118,6 miliardy korun. To je nejvyšší údaj v historii.

Zdroj: defotoberg / Shutterstock.com
Česká koruna má prvenství
Ve zprávě agentury Bloomber se uvádí, že česká koruna patří k „největším světovým vítězům pandemie“. Česká měna podle agentury v letech 2019 až 2022 zpevnila vůči euru o 5,4 procenta. Ve stejném období podle agentury polský zlotý ztratil 9,2 procenta, a maďarský forint dokonce sedmnáct procent. Období od samotného konce roku 2019, resp. začátku roku 2020, až do včerejška pokrývá zhruba tříletou etapu, kdy nejprve svět sužovala pandemie a posléze dopady války na Ukrajině a mohutná inflační vlna. Koruna v dané tříleté etapě jako jedna z mála na světě zpevnila vůči americkému dolaru
„Česká koruna v tomto mimořádné obtížném období obstála velmi dobře, neboť dokázala zpevnit právě i vůči americkému dolaru. Ten tradičně představuje takzvané bezpečné útočiště a v čase globálních krizí má tedy sklony zpevňovat, neboť mezinárodní investoři se do dolarových aktiv uchylují právě proto, aby zmírnili dopady nejistot a krizí. Kromě české koruny dokázaly v od začátku roku 2020 do včerejška zpevnit vůči dolaru ze světově významnějších měn právě jen ty další z uvedeného kvarteta, tedy švýcarský frank, tradičně rovněž vnímaný jako bezpečné útočiště, a dále singapurský dolar a čínská měna, jež je ovšem tamním autoritářským režimem poměrně silně regulována,“ hodnotí Kovanda.
Koruna právě teď prolomila hranici 24,00 za euro. A to prakticky poprvé od října 2008. Tedy od doby, než se v Česku projevily dopady pádu investiční banky Lehman Brothers a světové finanční krize. pic.twitter.com/SFu70BAIcH
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) January 4, 2023
Je státní schodek přemrštěný?
Deficit státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun, který je schválený při letošní rok, není realistický. V debatě Institutu pro politiku a společnost to uvedl Mojmír Hampl, šéf Národní rozpočtové rady „Schodek letos prostě nemůže skončit pod částkou 300 miliard korun,“ říká. Důvodem je podle něj například letošní mimořádná valorizace důchodů. „Mimořádná valorizace není rozpočtována, přitom představuje dalších dvacet miliard korun,“ vysvětluje. Dále je třeba podle něj i do ukazatele deficitu zahrnout zhruba třicet miliard korun financovaných skrze Státní fond dopravní infrastruktury. „A v rozpočtu není nic schováno ani na případné vyšší náklady na kompenzaci cen energií,“ dodává.
„Sečteno, podtrženo, dostat se letos na plánovaný schodek 295 miliard korun, by podle Hampla vyžadovalo konsolidaci v rozsahu 50 až 70 miliard korun. To by vyžadovalo opravdu velké konsolidační úsilí. Obecným důvodem toho, proč se velmi pravděpodobně nepodaří dosáhnout plánovaného schodku, je, že „výdajová stránka rozpočtu trpí.“ Například starobní důchod totiž dle Hampla loni meziročně rostl rychleji než inflace, o skoro dvacet procent. Letošní schodek – v rozsahu 350 nebo 360 miliard korun – by se tak mohl velmi podobat tomu loňskému,“ říká Kovanda.
Zdroj: Autorský text, ekonom Lukáš Kovanda
