Lednová meziměsíční inflace je nejvyšší od roku 1993
Tolik očekávaná lednová inflace má hodnotu 17,5 procenta v meziročním vyjádření. Je to mírně nad očekáváním trhu, ale žádná pohroma. Česká národní banka počítá v aktuální prognóze s lednovou inflací 17,6 procenta. Nejvyšší odhad z trhu zněl podle agentury Bloomberg na 18,8 procenta.
„Letošní inflace bude klesat mírněji, než se čekalo, a to i kvůli politice ČNB, která preferuje ponechání sazeb na stávající úrovni a tím rozložení výraznější inflace do delšího časového úseku, ovšem s benefitem nezvyšování úroků, jenž by podle většiny bankovní rady ČNB až příliš „dusil“ ekonomiku. Celoroční průměrná inflace tak převýší úroveň deseti procent, bude pravděpodobně činit 10,5 procenta,“ dodává Kovanda.
…ovšem lednová meziměsíční inflace je nejvýraznější v historii ČR – rovných 6 %. O tolik před pandemií a válkou ceny někdy nevyskočily ani za několik let. A teď na to stačil měsíc… pic.twitter.com/7C1f75ZZSp
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) February 10, 2023
Lednová meziměsíční inflace je ovšem nejvyšší v historii ČR od roku 1993, když dosahuje rovných šesti procent. Stojí za ní enormní růst cen bydlení, který je dán ukončením platnosti energetického úsporného tarifu, jenž loni od října do prosince uměle snižoval spotřebitelské ceny elektřiny. Cena elektřiny tak mezi prosincem a lednem vzrostla o mimořádných bezmála 140 procent. A zatímco v prosinci 2022 ceny elektřiny meziročně klesaly, o zhruba 21 procent, díky zmíněnému tarifu, v lednu přešly v meziroční růst o více než 36 procent.
Do Čech míří méně cizinců z východu
Tuzemský turistický ruch se loni z velké části zotavil ze dvou předchozích let těžce poznamenaných pandemií covidu a souvisejícím dramatickým útlumem turismu. Loni však již byl objem návštěvnosti na hodnotě 89 procent úrovně posledního předpandemického roku 2019. Pokles proti roku 2019 je daný výhradně snížením počtu zahraničních hostů. Počet českých turistů byl už loni naopak vyšší než roku 2019.
„Za zahraničních hostů vykazují zvláště dramatický úbytek návštěvnosti Číňané a Rusové, kterých se loni v Česku ubytovalo o více než 90 procent méně než roku 2019. V případě Číňanů činí úbytek 94,4 procenta, v případě Rusů pak 91,3 procenta. Číňanů v roce 2019 zavítalo do Česka takřka 610 tisíc, loni však již jen zhruba 34 tisíc. Počet návštěvníků z Ruska klesl ve stejném období z více než 564 tisíc na mírně přes 49 tisíc. Číňanů se tak ubytovalo o takřka 600 tisíc méně, Rusů pak o zhruba půl milionu méně. Dohromady jde tedy o více než milion lidí jen z těchto dvou zemí,“ hodnotí analytik.
Válka na Ukrajině je klíčovým důvodem poklesu počtu ruských turistů, jimž se v důsledku západních sankcí v podstatě uzavřel vzdušný prostor nad EU. Ukrajinci zase Česko ve zvýšené míře navštěvují, neboť sem například přijíždějí za příbuznými z řad válečných uprchlíků.
Zdroj: Autorský text, ekonom Lukáš Kovanda