Andrej Babiš usoudil, že by byla škoda současné krásné jarní dny trávit zavřený v Parlamentu a tak nastartoval obytňák a vyrazil směr Morava. “Čau lidi! Hlásím se z D1, z obytňáku, samozřejmě. Jedu na Moravu a taky mám nový Instagram, tak mi dejte follow,” požádal Babiš a jako první zamířil do Břeclavi. Lidé ho vítali s nadšením. “Pane Babiši, už jsme se na vás těšili,” zvolala nadšeně jedna z fanynek, podle níž to je jediný solidní, poctivý a férový chlap v této republice. “Nedělá ze sebe vola a myslí na nás, kauzy neřešíme,” prohlásila na adresu Babiše další.
Šéf ANO odmítl, že by jeho výlety po Moravě byly kampaň. “V kampani žiji permanentně už několik let. Toto ale budou jen cesty za lidmi,” vysvětlil expremiér a na sítích se přiznal, že to na Moravě opravdu žilo.
Pro Babišovy radovánky s jeho příznivci nenašel příliš pochopení místopředseda Sněmovny Jan Bartošek. „Proč lidem nevadí to, že nechodí do práce a místo toho se někde poflakuje v obytňáku? Je to normální, nebo voliči ANO odpustí Babišovi všechno?“
Babiše na mimořádné schůzi sněmovny k prodloužení nouzového stavu postrádal i ministr vnitra Vít Rakušan. Na twitteru mu vzkázal: “Ona i mimořádná schůze je práce, pane poslanče. Ale chápu, že víno, tanec a koláčky jsou lákavější.” Babiš svou absenci omluvil slovy “Žádná schůze být neměla, byla to mimořádná schůze a kvůli zbytečnému nouzovému stavu přece nebudu poslouchat ministra neschopného zvládnout ukrajinské uprchlíky.”
I bez Babiše nakonec vláda ve čtvrtek prosadila prodloužení nouzového stavu do konce června. Umožní jí to zvládnout příliv Ukrajinců a také naplnit zásobníky s plynem. Kromě něho se řeší i potravinové zásoby. Těch má stát pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek, které by pokryly spotřebu na necelého 1,5 dne. Navýšení zásob na 15 dní, o kterém rozhodla předchozí vláda, by stálo až 12 miliard korun. “Těch 15 dnů ale není záležitost příštího roku. Vloni byla dohoda, že bychom měli jít na těch 15 dní v příštích 15 letech,” řekl v ČT předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
Česko-rakouská schůzka v den prohry hokejistů
K utužení vztahů měla pomoci středeční schůzka premiéra Fialy s rakouským kancléřem Nehammerem. Řešily se nejen dopady války na Ukrajině a přípravy českého předsednictví v Radě EU. “Bavili jsme se taktéž o bilaterální spolupráci v otázkách jako je dopravní infrastruktura mezi našimi zeměmi, ať už jde o dobudování dálnic z ČR do Rakouska či budoucnosti vysokorychlostní tratě do Vídně,” nastínil Fiala program setkání.
Schůzka s Nehammerem proběhla shodou okolností jen pár hodin předtím, než čeští hokejisté utržili druhou prohru na hokejovém šampionátu, a to právě s Rakouskem. Fiala na to zareagoval v CNN Prima News.
Stanjura: Na zaplacení plynu bude mít každý
Ministerstvo průmyslu pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Domácnostem by opatření snížilo do určité výše spotřeby cenu elektřiny a plynu. Určený by byl nejen pro nízkopříjmové obyvatele, ale zřejmě také pro tzv. střední třídu.
„Do konce června bude (úsporný tarif) ve Sněmovně, to máme čtyřicet dnů maximálně, možná dřív,“ řekl ministr financí Stanjura. Vláda podle něj zatím upřesňuje parametry, mimo jiné i délku období, po které by měl být k dispozici. Za rozumný považuje zhruba jeden rok.
I přes toto a další opatření proti drahotě si přes 70 procent lidí myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace, jak vyplynulo z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK. Bývalý ministr Karel Havlíček poslal vládě pro inspiraci příklad od sousedů.
“Nejsem si jistý, ale mám pocit, že jste opět netrefili správný terč. Zatímco zodpovědně kontrolujete marže každé vesnické čerpací stanice, rafinérské marže vzrostly meziročně více než 10násobně,” rýpl si do vlády Havlíček na twitteru.
“Rafinerskou marži z pozice ČR ovlivnit nedokážeme,” řekla mluvčí ministerstva financí Nikola Morava, podle níž se při sledování cenotvorby ministerstvo zaměřuje na velkoobchodní marži, kdy je odečítána cena na velkoobchodním trhu s palivy od ceny na evropském trhu vyjádřené komoditní burzou v Rotterdamu.
Dobré zprávy nepřicházejí ani pro milovníky piva. Není vyloučeno, že přijde jeho další zdražení v obchodech. Tuto myšlenku podporuje i ředitelka svazu pivovarů Martina Ferencová, která v tom vidí příležitost, jak přivést lidi zpátky do hospod. “Určitě by to chtělo nějakým způsobem ceny piva v řetězcích zvednout, ale naráží to na vyjednávací sílu řetězců,” řekla v rozhovoru pro server iDnes.
Zdroje: Novinky.cz, iRozhlas.cz, Ceskenoviny.cz, CNN.iprima.cz, iDnes.cz,