Vladimir Putin přijal pozvání severokorejského vůdce Kim Čong-una, který loni navštívil Rusko svým velkým zeleným neprůstřelným vlakem. Tato návštěva přitahuje pozornost novinářů po celém světě, kteří sledují každý krok a hledají náznaky toho, co se bude dít.
Proč je tato návštěva tak důležitá právě teď? Za prvé, je to teprve druhá návštěva Putina v Severní Koreji – první se uskutečnila v roce 2000. Vztahy mezi oběma zeměmi se od té doby posunuly od zdvořilostních frází k vzájemným výhodám, což Západ znepokojuje.
Kreml hovoří o „velmi hlubokých vztazích“ mezi Ruskem a Severní Koreou a varuje, že by nikdo neměl tyto vztahy zpochybňovat. Co však tyto země od sebe skutečně chtějí? Zdá se, že klíčem je zabezpečení dodávek. Rusko hledá munici, stavební dělníky a možná i dobrovolníky pro frontu na Ukrajině, zatímco Severní Korea by mohla získat ruské produkty a technologickou pomoc pro své vojenské cíle.
Rusko je po invazi na Ukrajinu mezinárodně stále více izolované a hledá partnery, kteří sdílejí jeho nesnášenlivost vůči sankcím a Západu. Severní Korea a Rusko jsou nejvíce sankcionované země na světě. Moskva letos vetovala rezoluci OSN, která měla prodloužit sankce proti Pchjongjangu – což bylo přátelské diplomatické gesto.
Mezi oběma vůdci může existovat skutečné přátelství, byť opatrné a obchodně zaměřené. Putin daroval Kimovi luxusní ruskou limuzínu, což bylo porušením sankcí OSN. Kim nazval Severní Koreu „neporazitelným spolubojovníkem“ Ruska.
Putinova návštěva Severní Koreje má také symbolický význam. Může ukázat, že je ochoten dělat byznys i politiku s kýmkoliv podle svého výběru. Hledá způsoby, jak obejít západní sankce, přesvědčuje ostatní, aby porušili sankce a prodávali zbraně Rusku, a navazuje nové vztahy se zeměmi po celém světě.
Od zahájení invaze na Ukrajinu Putin propaguje myšlenku, že dominance Západu je na ústupu, a hledá spojence, kteří s ním souhlasí. Na nedávném ekonomickém fóru v Petrohradě byl jedním z hlavních hostů prezident Zimbabwe – další země, která pocítila dopad sankcí.
Rusko se snaží ukázat, že má mnoho přátel po celém světě, kteří sdílejí jeho názory. Putin také usiluje o užší vztahy s Íránem, další zemí sužovanou sankcemi, která je ochotná prodávat své vojenské zboží.
Když Putin konečně nastoupí do letadla směr Pchjongjang, ví, že obrazy jeho cesty zaujmou celý svět a jasně ukážou, že je ochoten dělat byznys i politiku s kýmkoliv podle svého výběru. Ačkoliv Čína může mít své výhrady k rusko-severokorejskému sblížení, červené linie byly stanoveny, když se prezidenti Putin a Si Ťin-pching setkali během první zahraniční cesty ruského vůdce v jeho pátém funkčním období.
Rostoucí sblížení Ruska se Severní Koreou nemusí být vítáno obyčejnými Rusy, vzhledem k jejich kulturním a historickým vazbám na Evropu a Západ. Toto je jedno z rizik, se kterými se Putin bude muset vypořádat, stejně jako s jakýmikoliv novými kroky, které západní mocnosti podniknou po setkání těchto dvou vůdců.
Nakonec se pravděpodobně nedozvíme, co bylo dohodnuto – stejně jako jsme se to nedozvěděli, když Kim Čong-un loni navštívil Rusko. Ale s dokonalými optickými efekty a dobře připraveným poselstvím bude scéna připravena pro Putina, aby vystoupil – v nejizolovanější zemi světa – a prohlásil: „Ano, mohu – dívejte se.“
Zdroj: bbc.com