Takzvaný Rwanda Asylum Plan je ve Velké Británii projednáván už více než rok. Představil jej předminulý premiér Boris Johnson. Princip je jednoduchý. Každá osoba shledaná britskými úřady jako nelegální přistěhovalec by byla přestěhována do Rwandy. Zde by byla dále posouzena její žádost o azyl. Pokud by dotyčný uspěl, nadále by žil ve Rwandě.
Plán delší dobu kritizovaly lidskoprávní skupiny. Rwanda podle nich není pro migranty bezpečnou destinací. V africkém státě má údajně vládnout autoritářský režim s extrémním stupněm sledování. Také jsou zde mučeni a vražděni političtí odpůrci režimu. Britská vláda nesouhlasí – podle ní je Rwanda bezpečná země s tradicí příznivé podpory azylantů. V zemi by se setkali s vhodnou podporou a ubytováním.
Názory odborných nevládních agentur se rozcházejí. Některé Rwandu považují za nebezpečnou zemi, ale například web africa.businessinsider.com přichází s průzkumem, podle nějž je Rwanda (společně třeba s Českou republikou) na seznamu TOP 10 nejbezpečnějších zemí pro cestovatele.
Pravda je i to, že země v čele s prezidentem Kagamem přijala za minulý rok desítky tisíc migrantů z válkou sužované Demokratické republiky Kongo.
Rwanda Asylum Plan nenašel podporu ani u aerolinek. Nenašla se žádná, která by byla ochotná migranty do Rwandy převážet.
Na konci června zamítl tento plán londýnský soud. Rwandu není možné považovat za bezpečnou třetí zemi, uvedli soudci. Premiér Rishi Sunak s verdiktem nesouhlasí a bude usilovat o odvolání k nejvyššímu soudu.
Rozhodnutí se nelíbí ani africké zemi, která za příjem migrantů měla dostat vyplaceno 120 milionů liber.
Zdroj: economictimes.indiatimes.com