Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Češi mají svetr proti Putinovi, Němci úsporné umývání. Co dalšího nám radí politici, abychom ušetřili za energie?

Úspory jsou v souvislosti s letošní energetickou krizí velmi často skloňovaným výrazem. Uskromnit se budou muset nejen domácnosti, ale také firmy a jednotlivá města. S prudce zdražujícími energiemi se v každé zemi vypořádávají po svém. Zatímco u nás někteří zákonodárci doporučují na zimu silnější vrstvu oblečení, v Itálii, Německu a dalších zemích na to jdou svou cestou.

zdroj: Shutterstock
Německý ministr pro hospodářství Robert Habeck, zdroj: Shutterstock

Lidová tvořivost Čechů opět nezklamala. Jedna z koaličních stran se tak dočkala svého přejmenování na NETOP 22. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová zase před dvěma týdny svým výrokem spustila lavinu pobavených reakcí a příspěvků na sociálních sítích. Někteří obratem vyrazili na nákupy do second handů a supermarketů, aby zjistili, které svetry mají největší výhřevnost. Na nákup zřejmě brzy vyrazí i opoziční politička z hnutí ANO Alena Schillerová.

Ministr financí Zbyněk Stanjura prozradil, jak on se vypořádává s energetickou krizí. „V obytných místnostech máme kolem 21 stupňů, v ložnici asi 17, protože mně osobně se lépe spí při nižší teplotě. Možná to na podzim a v zimě stáhneme o 1 stupeň i v místnostech, kde žijeme. Odborníci říkají, že když teplotu snížíte o 1 stupeň, můžete ušetřit až 6 procent spotřeby plynu za rok, což každý z nás může zvážit,” doporučil ministr. Někteří zase radí netopit v ložnici vůbec a v ostatních místnostech mít v zimě maximálně 18 stupňů.

Nepřehánějte to se sprchováním

U sousedů ale zašli ještě dál. Německý ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck poradil lidem, aby jako on zkrátili sprchování na 5 minut. Svou radou přispěl do mlýna i jeho stranický kolega, předseda vlády Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann. „Nemusíte se pořád sprchovat. Žínka je také užitečný vynález,” nabádal politik, podle něhož se pomocí ní dá hezky opláchnout i u umyvadla jako před mnoha lety.

Kretschmann je Němcům velkým příkladem, jezdí v elektromobilu, dal si předsevzetí omezit konzumaci masa a domácnostem navrhuje vytápět pouze jednu místnost v domě. Je to prý zdravější. V Německu také lidem radí, aby pravidelně rozmrazovali mrazáky a vyměňovali sprchové hlavice.

Italští restauratéři demonstrativně vylepují faktury

Do duše promluvil nedávno vládním úředníkům a zaměstnancům španělský premiér Pedro Sánchez. Vyzval je, aby po jeho vzoru odložili kravaty. Budou se tak podle něho cítit pohodlněji a ušetří se za klimatizaci.

Provozovatelé italských restaurací a barů zase začali vystavovat do výloh složenky za energie. Chtějí tím upozornit zákazníky, v jak dramatických podmínkách musí fungovat a dát na vědomí, že nezdražili tolik, jak by měli. Současně tím chtějí přimět vládu, aby rozšířila některé daňové úlevy.

V prekérní situaci jsou v Německu, kde řeší podobný problém jako my. Současná vláda viní ty předchozí za to, že zemi dostaly do závislého postavení na Rusku. Města proto začala s omezováním osvětlení a teplé vody. Vyloučeno není ani zavedení přídělového systému.

Svetr si budou muset obléct i pokladní v obchodech

Kromě domácností se k šetření chystají například také obchodníci. Francouzský řetězec Carrefour chce spustit grily na grilování kuřat o hodinu dříve, kdy je spotřeba energie nižší. Stejný postup plánuje při výrobě ledu pro chlazení ryb.

V obchodech, včetně českých, bude o 2-4 stupně chladněji, někde ztlumí osvětlení na prodejnách, po zavíračce se budou zhasínat světelné reklamy, v Německu počítají i s vypínáním osvětlení výloh, což někteří kritizují kvůli bezpečnosti. V nejnutnějších případech se uvažuje i o zavírání obchodů v daných časových úsecích.

V řetězci Albert zvažují výměnu plynových pecí za elektrické ve svých pekárnách, přehodnotí i to, zda se vyplatí rozpékat či péct tolik druhů pečiva. Někde vyměňují osvětlení za úspornější nebo vyměňují staré mrazáky a chladící zařízení. Propad do hlubokých ztrát a následné zavírání prodejen by mohlo znamenat další skokové zdražování energií pro venkovské obchody. Řada řetězců také urychluje přechod na fotovoltaiku.

Zdroj:
Hospodářské noviny, Echo24, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...