Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

České předsednictví v EU: Prioritami energetická soběstačnost, obnova Ukrajiny a zvládnutí uprchlické krize

Historicky druhé předsednictví Radě EU převzala 1. července Česká republika. Každá z politických stran do něho vchází se svými vizemi. Jeho hlavní náplň ale do značné míry ovlivní události posledních měsíců. Politiky čeká nelehký úkol: pokusit se vyvést Evropu ze současné krize.

Zdroj: Oficiální stránka českého předsednictví v Radě Evropské unie
Zdroj: Oficiální stránka českého předsednictví v Radě Evropské unie

Úvodní den se odehrál netradičně mimo českou metropoli. Premiér Petr Fiala se s předsedkyní Evropské komise sešel na zámku v Litomyšli a podle reakcí Ursuly von der Leyen šlo o správnou volbu. „Jsem ráda, že můžu být v majestátní Litomyšli, kde začíná české předsednictví EU.” Nadšení von der Leyen nezkazilo ani nepříznivé počasí, kvůli němuž muselo být zrušeno společné venkovní focení. Došlo i na deštníky, díky nimž vyniklo hned zkraje logo českého předsednictví tvořené 27 střelkami kompasu v barvách vlajek jednotlivých členských států.

Kromě úvodního seznamování se hned v první den dostalo i na témata, která budou centrem pozornosti následujících 6 měsíců. „Jeden z hlavních úkolů, který před námi stojí, je energetická soběstačnost EU. Pokud budeme postupovat jednotně, máme šanci současnou krizi vyřešit,” prohlásil premiér Fiala a za jeden z nejpalčivějších problémů označil ceny energií, které „dusí naše ekonomiky.”

Klíčovým úkolem Česka v čele unie bude zajištění dostatku plynu na zimu. Předsedkyně EK v této souvislosti vyjádřila uspokojení nad tím, že naplněnost zásobníků plynu v EU přesáhla minulý týden 55 procent. Daří se podle ní také urychleně propojovat plynovodní sít v EU. „Ještě ale nejsme za vodou,“ dodala Leyen.

Předseda vlády označil za klíčové rovněž ukončení ruské agrese proti Ukrajině. „Je to klíč k řešení problémů, které dnes občany členských států Evropské unie trápí. Ať už je to migrace a její důsledky, růst cen energií, potravin a všechny další věci, které jsou přímo či nepřímo s ruskou agresí na Ukrajině spojeny.“

Česko převzalo „velení” od Francie, která rozpracovala zejména legislativu v oblasti zákazu spalovacích motorů, systému evropských povolenek a dalších opatření. Oba národy symbolicky propojil sobotní dobročinný běh, jehož výtěžek pomůže prostřednictvím nadace Člověk v tísni Ukrajině. Právě její poválečná obnova bude jedním z témat, stejně jako masová migrace a posilování bezpečnosti EU.

Půlroční předsednictví EU doprovodí i řada kulturních akcí. Jednou z nich je putovní exteriérová výstava připomínající 18. výročí členství ČR v EU, která postupně dorazí do všech krajů. V plánu je také předčítání české literatury, promítání českých filmů nebo vystoupení Spejbla a Hurvínka v belgickém Královském loutkařském divadle.

Na památku českého předsednictví EU vznikla i řada dárkových předmětů, například křišťálové sklenice a karafy, které poslouží k protokolárním účelům. K mání ale budou i dárkové sady s ručníky s logem předsednictví, které nahradí původně zamýšlené ponožky odkazující na Václava Havla.

Během předsednictví, které potrvá do 31. prosince, proběhne v ČR 320 akcí, z toho jeden summit, 14 neformálních ministerských Rad, 69 pracovních skupin, 52 konferencí, setkání vlády s Evropskou komisí a Evropským parlamentem. Navýšen musel být celkový rozpočet schválený předchozí vládou. Ten aktuální dosahuje 2,25 miliardy korun.

Zdroj:
EU2022, iRozhlas, iDnes

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...