Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

COVID-19: Omezení v Evropě, jak si stojí ČR?

V důsledku přibývajících případů onemocnění covid-19, nadcházející zimy i pomalu se rozšiřující varianty Omikron, česká vláda vyhlásila na konci listopadu nouzový stav. Přibyla tak omezení, která by měla epidemii zpomalit. Jaká jsou omezení v ostatních Evropských státech a kam se dá cestovat, chceme-li strávit nadcházející svátky v zahraničí?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Zhoršující se epidemická situace v Evropě způsobila, že většina zemí zpřísňuje opatření. Česká vláda reagující na eskalující situaci, přijala přísnější opatření, které zatím platí do 25.12.. Do většiny provozů jako jsou třeba restaurace nebo kadeřnictví již nemohou vstoupit neočkovaní občané ani s negativním testem. Česká vláda za toto opatření sklidila velkou kritiku, jsou tato opatření běžná u našich sousedů? Jak se jiné Evropské státy vypořádají s přibývajícími případy covidu-19?

Lockdown 

Většina evropských států se snaží zabránit dalším případným lockdownům hlavně rychlým a plošným očkováním, (popř. přeočkováním) svých občanů. Dále propagací společenského odstupu, zvýšené hygieny a nošením roušek. Tak jako v České republice, většina evropských zemí ukládá nošení respirátorů nebo roušek v uzavřených veřejných prostorách, prostředcích veřejné dopravy a na místech většího shromáždění osob. Některé státy se ale neomezují jen na vnitřní prostory a vyžadují nošení roušek i v exteriérech. Mezi země, kde jsou občané povinni nosit roušky všude na veřejnosti patří např. Bosna a Hercegovina nebo Turecko.

Ve snaze vyhnout se tzv. tvrdým lockdownům, uzavření všech neesenciálních obchodů a služeb a vyhlášení zákazu vycházení, se evropské země často uchylují k tzv. částečným lockdownům, totiž omezení vycházení v nočních hodinách, omezení cirkulace v rámci regionů a regulace otevírací doby služeb a obchodů. K částečnému lockdownu přistoupila např. Nizozemí. Všechny nepotřebné obchody včetně barů a restaurací musí být uzavřeny od 17:00 do 5:00 hodin. Pohostinská a kulturní zařízení musí zajistit, aby lidé seděli 1,5 metru od sebe, což by podle holandské vlády mělo znamenat snížení kapacity ve většině zařízení.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Rakousko pozastavilo úplný lockdown, který byl v zemi v posledních týdnech, ale zachová omezení pro své neočkované občany. Pro hotely, restaurace, bary, noční kluby, střediska pro volný čas, tělocvičny, kulturní instituce (kina, divadla atd.), vánoční trhy, lyžařské vleky/lanovky a služby související s tělem (jako jsou kadeřnictví) je povinný doklad o úplném očkování nebo prodělání nemoci, COVID testy (jak PCR, tak antigenní) nebudou ke vstupu stačit. Omezení se ale liší v různých krajích Rakouska, ve Vídni zůstanou například restaurace a hotely zavřené do 20. prosince a pro vstup do restaurací a uzavřených veřejných prostoru vyžadují negativní test i pro děti od 6 let.

Naopak na Slovensku byl lockdown prodloužen do 9. ledna, s postupným uvolňováním pro očkované a uzdravené. Od pátku 10. prosince mohou tyto osoby na nákup i jiných než nezbytných potřeb či služeb a na bohoslužby.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

S nastávajícími svátky, shromažďování rodin a větší cirkulace lidí v rámci země nebo Evropy, se většina vlád obává z rychlého nárůstu nakažených covidem-19 v prvních lednových týdnech. Portugalsko tuto problematiku řeší tzv. týdnem omezení, který by měl fungovat jako jakási inkubační doba v případě nákazy z rodinných setkání o vánočních svátcích. Mezi 2. a 9. lednem zůstanou zavřené všechny školy, práce z domova je povinná a bary a kluby neotevřou. 

Cestování

Pro české občany platí pro vstup do většiny zemí Evropy potřeba prokázat se negativním testem, pokud nejsou očkovaní. Některé země vyjadřují od neočkovaných spolu s negativním testem také karanténu, jsou to: Bělorusko, Slovensko, Kypr, Rumunsko, Ukrajina, Island, Lotyšsko, Litva, Norsko, Srbsko, Severní Makedonie a Faerské ostrovy. Existují také státy, kde je vstup neočkovaným zakázán úplně, jako je Malta.

Plně očkovaní Češi a Češky nepotřebují ke vstupu do většiny evropských zemí test, výjimku tvoří Island, Švédsko, Chorvatsko, Portugalsko, Švýcarsko a Irsko, kde se na hranicích i očkovaní občané musí prokázat negativním testem. Velká Británie a Rusko vyžadují od všech návštěvníků, ať očkovaných či neočkovaných, negativní test a karanténu. 

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Pokud se rozhodnete pro cestování mimo Evropu, jen 5 států na světě má otevřené hranice pro české občany bez jakýkoliv omezeních nebo požadavků. Jsou to Mexico, Dominikánská republika, Kolumbie, Salvador a Kostarika. Dalších 169 zemí má sice hranice otevřené, nicméně vstup do země je podmíněn různými omezeními, buď jsou otevřeny jen pro očkované, nebo vyžadují PCR nebo antigenní test anebo karanténu po příjezdu. Mezi takové se řadí většina Evropy, Afriky, Severní a Jižní Ameriky. 

Dalších 52 zemí má pro české návštěvníky hranice zavřené a umožní tak vstup pouze svým občanům anebo jen ve zvláštních případech. Mezi tyto země patří Maroko, Čína, Austrálie, Japonsko a mnoho dalších. 

Zdroje dat:
Euronews.comvlada.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...