Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

ČR a Ukrajina prohloubí spolupráci, česká vláda uvolnila na pomoc další miliony. EU zvažuje zavedení dalších sankcí, tentokrát nepůjde o Rusko

Co se dnes událo na půdě mezinárodní politiky? Členové české a ukrajinské vlády po pondělním společném zasedání v Kyjevě podepsali memoranda o další spolupráci v ekonomické i politické spolupráci. Novinářům to po zasedání řekli premiéři Petr Fiala a Denis Šmyhal. Evropská unie zvažuje další sankce, tentokrát se však nejedná o Rusko. Sankce by se měly týkat islámského režimu v Teheránu pro nepřiměřeně tvrdé zásahy vůči účastníkům masových protivládních protestů.

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Evropská Unie zvažuje zavedení sankcí vůči Íránu

O sankcích v pondělí informoval německý kancléř Olaf Scholz, kterého citovala agentura AFP.„Jsem šokován z toho, že v Íránu umírají lidé, kteří klidně demonstrují. Odsuzujeme nepřiměřené násilí ze strany (íránských) bezpečnostních sil a stojíme za íránským lidem,“ uvedl šéf německé spolkové vlády. Zároveň zdůraznil důležitost evropských sankcí při vyvíjení tlaku na íránský režim a uvedl, že Unie v této souvislosti „zkoumá další kroky“.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v neděli mluvila o tom, že Berlín a EU zvažují zařazení íránských revolučních gard, které tvoří jednu z hlavních opor režimu v Teheránu, na seznam teroristických organizací.

 Současnou vlnu masových protestů po celém Íránu vyvolala tragická smrt dvaadvacetileté íránské Kurdky Mahsy Amíníové, kterou zadržela tvz. morální policie, protože měla údajně špatně nasazený hidžáb, a tak porušila přísný kodex oblékání žen. Žena byla následně (dne 16. září) zabita ve vazbě. Její smrt podnítila největší protivládní protesty v Islámské republice za poslední roky. Podle dostupných informací si protesty vyžádaly už minimálně desítky obětí převážně z řad demonstrantů. Další stovky Íránců skončily ve vazbě.

Česko a Ukrajina se v Kyjevě dohodly na prohloubení spolupráce

Čeští politici v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) po víkendu zamířili do válkou zmítané Ukrajiny, kde na společném zasedání s členy ukrajinské vlády v Kyjevě podepsali memoranda o další spolupráci v ekonomické i politické spolupráci. Ve společném prohlášení také země podpořily další prohlubování sankcí proti Rusku.

Fiala označil za přirozené a automatické další pokračování vojenské i humanitární podpory Ukrajiny. Cílem je obnova územní celistvosti země, řekl. Aktuálně česká vláda uvolnila 20 milionů korun na nákup naftových generátorů, které mají po ruských útocích pomáhat s nahrazováním výpadků dodávek elektřiny v Dněpropetrovské a Lvovské oblasti.

Česko dosud Ukrajině poskytlo vojenskou pomoc za 4,5 miliardy korun. Podle Fialy je v zájmu ČR, Ukrajiny, Evropy i celého světa, aby Ukrajina ve svém hrdinném boji měla dostatek techniky a mohla se účinně bránit. „Považuji za naprosto automatické, že ČR bude pokračovat v humanitární i vojenské pomoci Ukrajině. Je v zájmu celého světa, abychom i nadále poskytovali vojenskou techniku, aby Ukrajinci mohli pokračovat ve statečném boji a mohli se účinně bránit ruskému agresorovi,“ uvedl premiér Fiala na Twitteru.

Česká návštěva v jednom z nejsložitějších období ukrajinských dějin je projevem obrovské solidarity a podpory, uvedl Šmyhal. Podle Fialy měla vyjádřit, že Ukrajina není sama. „Chápeme význam jejího boje a jsme připraveni dělat všechno pro to, aby i za těchto obtížných podmínek se dalo žít na Ukrajině co možná nejnormálněji,“ řekl.

Zdroj: ČTK, Čas.sk, Reuters.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...