Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Další důvod, proč vláda zvedne daně? Většinu nákladů na obnovu Ukrajiny mají uhradit země EU

Kdy skončí válka na Ukrajině je sice zatím ve hvězdách, už teď se ale předběžně sčítají škody. A ty jsou přímo astronomické. Podle prozatímních odhadů Rusko doposud způsobilo škody v přepočtu přes 20 bilionů korun. Západ i Ukrajina už teď řeší, jak je na Rusku vymáhat. Zdá se, že budeme svědky bouřlivých diskuzí.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Škody způsobené ruskou invazí na Ukrajině dosahují podle nejnovějšího odhadu ukrajinského ministerstva hospodářství do současnosti asi 800 miliard dolarů, což je více než čtyřnásobek ročního ukrajinského HDP. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského potřebuje vláda 5 až 7 miliard dolarů měsíčně na pokrytí platů a dalších sociálních výdajů.

Brusel odhaduje, že na obnovu budou potřeba stovky miliard. Evropská unie podle informací agentury Bloomberg zřídí mohutný fond solidarity na financování obnovy zničené Ukrajiny, protože členským státům bylo řečeno, že by měly počítat, že většinu nákladů zaplatí samy. Také Ukrajina očekává, že jí s obnovou infrastruktury pomohou západní země.

Jedním ze zdrojů financování je majetek Ruské federace, který zmrazily téměř všechny velké země. Jde o devizové rezervy v hodnotě 300 miliard dolarů, které si už Rusové nestačili vybrat ze zahraničních účtů.

Podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové je EU připravena na obnovu Ukrajiny přispívat. Evropské země a Západ jako celek ale nejsou ochotny celou obnovu Ukrajiny hradit ze svého. „Bude to zásadní debata a její součástí bude i to, že obnova Ukrajiny bude vyžadovat celosvětovou solidaritu. Není možné, aby prezident Putin způsobil krveprolití, zničil ukrajinskou infrastrukturu a účet za to, aby platila jen Evropa,“ řekla Jourová.

Většina počáteční pomoci by byla určena na obnovu infrastruktury a podporu poskytování veřejných služeb. Na Ukrajině je poničeno až 30 procent dopravní infrastruktury. Zničeno bylo na 8000 kilometrů silnic, zhruba 300 mostů, desítky železničních stanic a řada letišť. Rozsah škod se přitom liší od úplné destrukce až po relativně opravitelné škody.

Vzhledem k stále pokračujícím bojům není zatím možné vyčíslit přesnou částku, v průběhu desetiletí ale půjde o stovky miliard eur. Evropská komise rovněž zvažuje rozšíření záruk na pomoc podnikům. Podle odhadů totiž přibližně třetina podniků zcela zastavila svou činnost a 45 % snížilo výrobu.

Válka zasáhla zejména zemědělský sektor, který je jednou z nejvýznamnějších hospodářských činností v zemi, protože nelze využívat velkou část půdy, zemědělci čelí rostoucím nákladům a vývoz je omezen.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Vláda chystá vlastní sankční seznam

Některé členské státy včetně Švédska a Slovinska navrhly prozkoumat způsoby, jak přesměrovat ruské finanční prostředky na Ukrajinu, například výběrem dodatečných zisků z vysokých cen energií. Uvažuje se například o uvalení zvláštní reparační daně na hlavní ruské vývozní produkty – zemní plyn a ropu.

Další z možností je využití zmrazených aktiv ruských oligarchů, na které byly uvaleny sankce. Tady ale bude potřeba prokázat napojenost těchto majetků na kremelský režim a na agresi Ruska proti Ukrajině, což je úkol pro bezpečnostní složky.

Touto cestou chce jít i česká vláda, která připravuje zákon, o který by se mohly chystané restrikce opřít. „Vytvoříme vlastní sankční seznam, majetek ale nebudeme konfiskovat nebo vyvlastňovat, počítá se s tím, že ho zmrazíme,” řekl Hospodářským novinám poslanec za STAN a konzultant ministra pro legislativu Vladimír Balaš. Podle něj pak bude možné sáhnout na nemovitosti, ale také na finanční prostředky uložené v našich bankách. Zmrazení majetku by ale nemělo být plošné.

„Postižené osoby by se pak musely domáhat náhrady škody za zmrazený majetek na Rusku. Je totiž velmi pravděpodobné, že Moskva zřejmě nebude chtít poválečnou obnovu Ukrajiny platit”, myslí si Balaš.

Očekává se, že tématu poválečné obnovy a případných válečných reparací bude v příštích týdnech věnována velká pozornost. Vysocí úředníci v Bruselu a Washingtonu plánují projednat způsoby, jak Kyjev finančně podpořit a zajistit, aby obrovské množství peněz nebylo zneužito.

Jak se to dotkne Čechů?

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je kvůli výše zmíněnému vysoce pravděpodobné, že dojde ke zvýšení daní, a to i přes předvolební slib současné vlády. Kabinet totiž bude muset vynaložit nejméně 70 miliard korun na výdaje související s válkou, což zvýší schodek rozpočtu minimálně na 350 miliard korun.

Podle Kovandy lze čekat navýšení sazby daně z mezd zaměstnanců ze současných 15 zhruba k 17,5 procentům, čímž by vláda získala 50 miliard korun. Dále se zvýší spotřební daň z tabáku a zřejmě i z tvrdého alkoholu. Ve hře je i digitální daň a navýšení daně z nemovitostí.

Zdroje dat:
Bloomberg, Hospodářské noviny, Deník.cz, Dopravní noviny

Může se Vám líbít

Sticky Post

Evropská unie se rozhodla použít prostředky zablokované v důsledku sankcí proti Rusku na podporu Ukrajiny. Toto rozhodnutí bylo učiněno po konzultacích mezi členskými státy...

Sticky Post

Ruské útoky na Ukrajinu se dále prohlubují, přičemž nešetří civilisty ani kritickou infrastrukturu. V nejnovějších událostech byly tři ukrajinské regiony cílem útoků, zatímco prezident...

Sticky Post

Ukrajinská vláda pod vedením první dámy Oleny Zelenské přichází s historickým krokem udělení reparací a poskytnutí podpory obětem válečného sexuálního násilí během probíhajícího konfliktu...

Sticky Post

Ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyi oznámil svou rezignaci poté, co byl obviněn z nelegálního získávání státní půdy před svým vstupem do vlády. Obvinění ho...

Sticky Post

Ruské údery zasáhly Dněpr i město Synelnykove, přičemž devět lidí, včetně tří dětí, přišlo o život. Současně ukrajinská obrana sestřelila ruský strategický bombardér.

Sticky Post

Německé úřady zatkly dva muže s dvojím občanstvím podezřelé z údajné spolupráce s ruskými tajnými službami a plánování sabotážních akcí, včetně útoků na vojenská...

Sticky Post

Slovenská solidarita s Ukrajinou ožívá. Veřejná sbírka na podporu nákupu munice pro Ukrajinu překonala očekávání a během krátké doby shromáždila více než milion eur....

Ukrajina

Velká Británie zvažuje vyslání vysokovýkonné laserové zbraně na Ukrajinu k neutralizaci ruských dronů. Tento krok by mohl značně ovlivnit konflikt v Evropě. DragonFire, jak...

Sticky Post

Napětí na východní Ukrajině zůstává napjaté a výhled na uklidnění situace není příliš v dohlednu. Zprávy o ruských útocích na civilní obyvatelstvo i vojenské...

Sticky Post

Ruský úředník varuje obyvatele postiženého regionu, že by měli počítat s vlastní obranou proti útokům dronů. S eskalujícími útoky zasáhly drony nejen průmyslové oblasti...

Sticky Post

Ukrajina ve středu přijala rozhodnutí snížit vĕkovou hranici pro nábor vojáků od 25 let. Tento krok je odpovĕdí na dlouhodobou a vyčerpávající válku s...

Sticky Post

Podle zprávy ukrajinské bezpečnostní služby byli zadrženi nepřátelští agenti obvinĕní z předávání poloh citlivých vojenských cílů.