Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Babiš chce rozdávat rodinám 5000 Kč každý měsíc. Hašení požáru benzinem, namítají kritici. Okamura vyzval vládu k demisi

Symbolicky na Den dětí vláda přiklepla finanční pomoc rodinám s dětmi. Dávky ve výši 5000 Kč se dočkají rodiny, jejichž hrubý příjem v loňském roce nepřekročil 1 milion korun. Návrh zákona ale ještě musí projít Parlamentem, což zřejmě nebude bez problémů, jak naznačila opozice.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Pětitisícovou dávku by měla vláda začít rozdávat v průběhu srpna. Na příspěvek, který má zmírnit dopady zdražování, dosáhne oproti původním předpokladům méně rodin. Do milionové hranice se totiž budou započítávat i příjmy z pronájmů, výživného, nemocenské, podpory v nezaměstnanosti nebo příjmy z cenných papírů a prodeje nemovitostí.

Nárok na dávku by mohlo mít přes 1,5 milionu dětí. Pokud ho využijí všechny rodiny, stát to vyjde na bezmála 8 miliard korun. Ty ovšem podle ministra financí ve svých rezervách nemá. Resort proto bude muset o tuto částku zvýšit schodek státního rozpočtu. Ke zmiňovaným 8 miliardám je přitom ještě nutné připočítat náklady na zpracování, úředníky a vytvoření související aplikace.

Opozice to vidí jinak

Podle exministryně financí Aleny Schillerové má vláda díky příjmům rozpočtu prostor, jak přispět domácnostem i firmám. Opoziční ANO už naznačilo, že má s vládním příspěvkem zásadní problém a bude navrhovat změny. Kritikou nešetřil šéf hnutí Andrej Babiš, podle něhož je 5000 Kč pro rodiny směšných.

Podle vlády je návrh ANO populistický, obzvlášť při současné zadluženosti státu. Podle místopředsedy poslaneckého klubu ODS Jana Bauera by návrh přivedl Česko k bankrotu. Kriticky se k Babišovu nápadu vyjádřil ministr práce Marian Jurečka.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je Babišův nápad jako hasit inflační požár benzínem.“ Podle ekonoma Štěpána Křečka by takové opatření znamenalo výrazné navýšení schodku. Do ekonomiky by se pumpovaly další peníze na dluh, a to by způsobovalo nové inflační tlaky. Tyto tlaky by měly pokryté rodiny s dětmi, ale neměly by je pokryté další skupiny obyvatel ve společnosti. To by pak vedlo k tomu, že by se opět musely mimořádně valorizovat důchody, zase by to vedlo k tomu, že by více lidí muselo žádat o sociální dávky. Podporovalo by to další navyšování inflace,“ uvedl Křeček.

Schválení příspěvku pro rodiny s dětmi není jediným opatřením vlády proti současné drahotě. To další pocítí už tento měsíc senioři.

Vláda chce také zjednodušit vyplácení příspěvku na bydlení. Počítá s tím, že dokládat příjmy a náklady by mohlo stačit jednou za půl roku, oproti současným třem měsícům. Nutný by nemusel být ani podrobný rozpis jednotlivých nákladových položek. Vyplácení dávky by mělo být nově na dobu neurčitou, lidé tak o ni zřejmě nebudou muset žádat každý rok znovu.

Pokud zákon schválí Parlament a podepíše ho prezident, rodiče s nízkými výdělky si budou moci zvýšit měsíční částku rodičovské na 13 tisíc korun. Upravit by se měla i pravidla pro vyplácení dávky mimořádné okamžité pomoci.

Jurečka: Rozmohl se nám tady takový nešvar

Za nedostatečné považuje opatření současné vlády šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, podle něhož vláda opět odmítla řešit zdražování.

Šéf resortu práce se zase pozastavil nad přístupem opozičních poslanců, kteří nepřišli na interpelace, které sami podali.

Okamura zároveň poukázal na výsledky nejnovějších průzkumů, podle nichž volební preference SPD výrazně rostou. Kdyby se teď konaly volby, tak by se do Sněmovny dostaly pouze 4 strany. SPD prudce stoupá. A naopak tři z pěti vládních stran by se už ani nedostaly do Sněmovny. To je výsledek půlročního vládnutí pětikoalice Petra Fialy (ODS),” poznamenal na twitteru Okamura.

Zdroje:
E15.cz, ČeskéNoviny.cz, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...