Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Babiš: Prioritou je návrat do vlády, raději bych byl premiérem. Expremiér promluvil o komplikovaném vztahu se synem

Před loňskými volbami Andrej Babiš prohlásil, že pokud by hnutí ANO skončilo v opozici, z politiky nejspíš odejde. Z toho nakonec sešlo a jeden z nejhlasitějších kritiků současné vlády pomýšlí na setrvání ve vrcholné politice i nadále. Do konce října se chce Babiš definitivně rozhodnout o své kandidatuře na Hrad, zároveň se ale nechce vzdát možnosti znovu stát v čele vlády ve funkci premiéra. V nejnovějších rozhovorech prozradil, co bude hrát roli v jeho rozhodování, jak poznamenal soud v kauze Čapí hnízdo jeho vztah se synem a kde po volbách skončí jeho obytňák, ve kterém jezdil na mítinky s občany.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Ačkoliv se o Babišovi v posledních měsících mluví hlavně v souvislosti s jeho možnou kandidaturou na funkci prezidenta, v rozhovoru pro iDnes nevyloučil, že se nakonec znovu pokusí získat premiérský post. „V minulosti jsem to vylučoval, teď už to vzhledem k tomu, co se děje v naší zemi, kterou vede prokazatelně nejhorší vláda od listopadu 89 v čele se slabým a nerozhodným premiérem, nevylučuji.”

Podporou jsou Babišovi i poslední volební průzkumy společnosti SANEP, které ukazují, že jeho hnutí ANO by ve volbách aktuálně zvítězilo s více než dvojnásobným náskokem před dosud nejsilnější stranou vládní koalice ODS. ANO by získalo 29,9 % hlasů, ODS 13,1 % a třetí SPD 12,6 %.

Babiš, jehož hnutí se spolu s Okamurovou SPD neúspěšně pokusilo vyjádřit nedůvěru vládě prohlásil, že kdyby kabinet Petra Fialy (ODS) padl, byl by připraven nastoupit se svou stínovou vládou a „rychle vyřešit problémy naší země,” přičemž se odkazuje na kampaň, ve které v 28 bodech představuje aktuální priority. „Zastropovali bychom ceny elektřiny na 1500 Kč/MWh, cenu emisních povolenek na 20 eurech, zrušili bychom televizní poplatky pro důchodce a invalidy, zvedli rodičovskou z 300 na 400 tisíc.”

Babiš: Víc mi sedí premiérský post

V rozhovoru pro Lidovky.cz se šéf hnutí ANO vyhýbavě postavil k odpovědi, zda je rozhodnutý jít do boje o Hrad. „Nechte se překvapit. Řeknu to před koncem října.” Naznačil, že „to není o něm, ale o hnutí, které si musí říct, kterého kandidáta kam doporučí.” Nejčastěji se mluví o exministrovi průmyslu Karlu Havlíčkovi, poslanci Radku Vondráčkovi a bývalé ministryni financí Aleně Schillerové. Předvolební modely Medianu navíc pro druhé kolo prezidentské volby favorizují generála Petra Pavla. Výrazně vzrostla podpora ekonomky Danuše Nerudové, která by skončila třetí.

V souvislosti s případnou kandidaturou na Hrad bývalý premiér přiznal, že coby krizovému manažerovi mu víc sedí premiérská role, poukázal na omezené pravomoci prezidenta, jehož post je „spíše symbolický.”

Obytňák věnuje dětem

Babiš se také zmínil o svém starším synovi Andrejovi, který minulý pátek vypovídal u soudu v kauze Čapí hnízdo a kterému byla v roce 2015 diagnostikována schizofrenie. Politik navrhoval, aby ho napřed vyšetřili psychiatři, což soud odmítl. Podle Babiše se jeho potomek nemocí hodně změnil. „Měli jsme dobrý vztah. Nepřeju nikomu, aby něco takového musel zažít. Mně to, co se teď děje, rve srdce, jako každému tátovi. Andy si ze mě ve svých představách udělal svého nepřítele. I přes to všechno bych mu chtěl vzkázat, že ho mám rád. Doufám, že si vše společně vyjasníme a náš vztah se zase zlepší.”

Bývalý premiér přiznal, že velkou motivací pro jeho další aktivní setrvání v politice jsou mu lidé, se kterými se setkává na svých výjezdech. „Chodí za mnou čím dál víc lidí a říkají: „Nekandidujte na prezidenta, potřebujeme vás zpátky jako premiéra!” Lidé si pamatují, že když jsem byl premiérem, tak jsem věci řídil, vláda rozhodovala rychle.” Babiš má za sebou přes dvě stovky mítinků, na které se dopravoval svým obytným vozem. „Pokud to nakonec nebudu já, tak ho využije i náš kandidát v nadcházejících prezidentských volbách. Pak ho dám nejspíš někam, kde by si v něm mohly hrát děti, nebo ho daruji Nadaci Agrofert,” prozradil o svých plánech v rozhovoru pro iDnes bývalý premiér.

Zdroj:
iDnes, Lidovky

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...