Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Do 2. kola senátních voleb postoupily i známé osobnosti

Lidé ve víkendových volbách rozdali karty. Do obecních zastupitelstev poslali na příští 4 roky nové starosty a zastupitele. Souběžně s komunálními volbami probíhaly i volby do třetiny Senátu. V obou případech se z úspěchu radovali především zástupci opozičního hnutí ANO. V komunálních volbách ovládlo drtivou většinu velkých měst, historický úspěch slaví také v senátních volbách.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Vítězem 1. kola senátních voleb je hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09, poraženým je hnutí STAN. Pro ANO jde navíc o historický úspěch. Už v 1. kole obhájil svůj mandát ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec. 50procentní hranici překročil také kandidát KDU-ČSL, starosta Letohradu Petr Fiala a s těsným ziskem 50,28 % si vítězství zasloužil místopředseda Senátu Jiří Růžička za TOP 09.

V souvislosti s těsným vítězstvím Růžičky si TOP 09 dobírá šéfa SPD Tomia Okamuru, který mu vhodil do urny svůj volební lístek v domnění, že je neplatný. Lístek totiž přeškrtl a natrhl, čímž chtěl vyjádřit svůj nesouhlas s vládní politikou. Ani to ale pravděpodobně nestačilo k jeho zneplatnění. Okamura na své faux pas reagoval s nadhledem. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat, sníst nebo roztrhat na kusy a ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy,” řekl Okamura s tím, že jelikož jsou volby tajné, nikdo už nikdy nezjistí, jestli byl jeho hlas platný či nikoliv.

Do Vystrčila se pustila Schillerová i Babiš

2. kolo senátních voleb proběhne tento pátek a sobotu. Hnutí ANO v něm bude mít 17 finalistů, mezi nimi také Janu Nagyovou, obžalovanou spolu s Andrejem Babišem v dotační aféře Čapí hnízdo. Nagyová se v ostře sledovaném duelu utká s dosavadním předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), kterému k vítězství v 1. kole chybělo necelých 5 procent.

Vystrčil se dostal do střetu s bývalou ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO), která si neodpustila jízlivou poznámku, že kdyby byl v senátních volbách úspěšný, obhájil by post hned v prvním kole. To se jí vzápětí vrátilo jako bumerang.

„Je to pro nás velká výzva ho porazit, snad nám s tím lidé pomůžou,” prohlásil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který Vystrčila označil za „ostudu Senátu”. „Jako předseda Senátu by se minimálně měl naučit anglicky. Když jsme byli na americké ambasádě s prezidentem, tak si neuměl objednat ani kafe. A měl by bojovat za české občany, ne za Tchaj-wan, kde poškodil vývoz automobilek do Číny, a za Ukrajinu, ale on je zvolen občany České republiky, a to se nějak neprojevilo, aspoň jsem se to nedočetl.. říkal, že si ty zálohy mají zaplatit lidi sami,” řekl Babiš na adresu Vystrčila v Českém rozhlase.


Ve 2. kole senátních voleb bude mít ODS 9 finalistů, KDU-ČSL 6 a TOP 09 tři finalisty. Strany vládní koalice si ale bez ohledu na výsledek voleb většinu v horní komoře Parlamentu udrží. O přízeň voličů zabojuje o tomto víkendu také řada známých tváří. V obvodu Brno-město kandiduje herec Tomáš Töpfer, na velmi slušný výsledek na Praze 10 dosáhl respektovaný kardiochirurg Jan Pirk. V plzeňském obvodu naopak znovu neuspěl žokej Josef Váňa, až za ním skončil tvůrce známých „medvědích” večerníčků Václav Chaloupek a na Praze 11 zažil zklamání bývalý premiér Vladimír Špidla.

Zdroj:
CNN Prima News, TN.cz, ČTK, CNN Prima News, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...