„Je to opatření, které v současné době pomůže všem občanům, kteří potřebují využívat auta, dopravcům a poskytovatelům veřejné dopravy,” vysvětlil rozhodnutí kabinetu premiér Petr Fiala. Řekl, že po zvýšení životního minima o 10 procent jde o další opatření, které pomůže všem lépe snášet nárůsty cen, které způsobila ruská agrese na Ukrajině.
Z litru benzinu se v současné době odvádí spotřební daň 12,84 Kč, u nafty 9,95 Kč. Kromě toho vláda dopravcům prominula zálohy na silniční dani na celý rok a umožnila odložit platby DPH až do konce října.
Vláda dnes schválila další důležitý krok ke snížení tlaku na peněženky našich občanů.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 6, 2022
Snižujeme spotřební daň na naftu a benzín o 1,5 koruny na litr pohonných hmot. Snížení bude platné od 1. června do 30. září.
Na sociálních sítích se opatření vlády setkalo převážně s kritikou. „Tak to je dobrý výsměch. Neskutečné,” píše jeden z účastníků diskuze a v podobném duchu se vyjádřil i další: „1,60 se nijak neprojeví – ukázalo se, že na vině nejsou ani marže pump, ale brutální zisky rafinérií a s tím nikdo nic dělat nebude.”
Právě marže distributorů pohonných hmot se v posledních týdnech staly terčem kritiky v souvislosti s vysokými cenami pohonných hmot. Lidé vládě vytýkají, že současné kontroly čerpacích stanic, které až do konce dubna musí denně hlásit průměrné prodejní ceny, nic neřeší. Ukázalo se totiž, že dvě největší rafinérské společnosti – PKN Orlen a MOL v březnu až desetinásobně zvedly svou marži. Firmy, které v Česku provozují dvě největší sítě čerpacích stanic – Benzinu se 420 pumpami a MOL s více než 300 benzinek, těžily z prudkého poklesu cen ruské ropy Ural, kterou odebírají. Z únorových 3,40 dolaru za barel ropy jim marže vyskočila na březnových 33,70 dolaru.
Z úst ministra financí Zbyňka Stanjury nicméně i na včerejší tiskové konferenci po jednání vlády byla řeč pouze o důkladnější kontrole marží prodejců pohonných hmot. Stanjura poprvé připustil, že není spokojen s výsledky kontrol u čerpacích stanic, které ministerstvo zahájilo v polovině března. Vláda podle něho zvažuje zastropování marží prodejců pohonných hmot. „Musím říct, že velmi zvažujeme zavedení mimořádného opatření, a to je stanovení maximálních marží,” uvedl Stanjura, který se dnes kvůli tomu sejde se zástupci Unie nezávislých petrolejářů a České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.
Po více než týdnu s covidem jsem zpět v práci. Začíná jednání vlády. pic.twitter.com/0giIyJapXw
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 6, 2022
Vláda kromě toho přistoupila ke zrušení silniční daně pro všechna vozidla do 12 tun a myslela i na domácnosti. „Chceme ulehčit domácnostem (bude jich jistě více než 150 tisíc), aktuálně zatíženým inflací, růstem cen energií a úvahami o odklonu od plynu. Vláda schválila návrh Ministerstva životního prostředí na posun termínu zákazu provozu starých neekologických kotlů o 2 roky, tedy od 1.9.2024,” uvedla na svém twitterovém účtu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Právě mnohými domácnostmi je vláda kritizována pro svou nedostatečnou aktivitu v současné složité ekonomické situaci. To také někteří nezapomněli premiéru Fialovi připomenout pod příspěvkem, ve kterém po týdenní absenci kvůli covidu přichází na včerejší jednání vlády. „Tak pane premiére, pamatujte na lidi, ať nemají hluboko do žlabu. Něco pro ně udělejte” a v podobném duchu se vyjadřuje i další diskutující: „Taky by bylo dobré v té “práci” začít konečně pracovat pro české daňové poplatníky.”
Vládě se kromě jiného povedlo vyřešit situaci firem z obcí zasažených loňským tornádem na jižní Moravě, které nedosáhnou na dotace na obnovu. Ministerstvo průmyslu poskytne potřebnou částku ve výši 30 milionů korun a Jihomoravský kraj tyto prostředky zašle postiženým firmám.
Zdroje dat:
iDnes.cz, České noviny