Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Bývalý premiér Nečas: Nepodceňujme sílu Babišových příznivců. Nejde mu o komunální kampaň, doufá v pád vlády

Politiku považuje za definitivně uzavřenou kapitolu svého života, i nadále ji ale aktivně sleduje. V rozhovoru pro televizi Nova se zamyslel nad motivací Andreje Babiše k podobě, s jakou vede současné mítinky. Prozradil, jak se dívá na fungování současné vlády a otevřeně zhodnotil současné kandidáty na prezidenta.

zdroj: Nextfoto
Petr Nečas s manželkou Janou, zdroj: Nextfoto

Vládu Petra Fialy Nečas de facto pochválil, s přihlédnutím k tomu, že za tak kritické situace v polistopadovém období ještě nenastupovala žádná vláda v dějinách ČR. „Vláda podle mě pracuje na 110 procent, někdy se jí to daří lépe, někdy hůře. Nic nepokazí jen ten, kdo nic nedělá,” řekl na úvod Nečas, který také zhodnotil kroky koalice, které dělá v rámci pomoci lidem.

„Já si myslím, že tohle je v podstatě ten základ, to znamená nemít pokud možno nějaká plošná opatření, nerozhazovat zase zbytečně státní prostředky a nezvyšovat nějak prudce deficity veřejných financí, jakkoliv tato opatření samozřejmě povedou k jejich zvýšení, to se nedá nic dělat. Možná nějaké slevy na sociálním pojištění a podobně, ale v zásadě vláda postupuje správným směrem a tempem.”

Reformy předchozích vlád? Prohýřená šance

Nečas se také vyjádřil k výrokům Miroslava Kalouska, podle něhož si lidé za vlády sociální demokracie a hnutí ANO zvykli, že se o ně stát postará a místo, aby si v těžkých časech našli například druhou a třetí práci, kritizují „nečinnost” vlády. „Předchozí vlády prohýřily unikátní období prosperity, které mohly využít k hlubokým strukturálním reformám, ke stabilizaci veřejných financí, k rozsáhlé modernizaci země, a v podstatě když se podíváte, co ty vlády udělaly, tak zjistíte, že je to vlastně prázdný list papíru, že žádné skutečné změny neprovedly. Ano, část lidí si navykla, jako kdyby ta prosperita byla věčně, ale ekonomika se vždycky pohybuje v cyklech, teď jde o to, aby to období stagnace bylo co nejkratší a přineslo co nejmenší sociální dopady. Sociálně, zdravotně či věkově handicapovaným by se stát samozřejmě měl snažit pomoci, ale v zásadě u těch, kteří jsme mladí, zdraví a práce schopní, tak základní zodpovědnost za prosperitu nás a našich blízkých neseme my a nemůžeme natahovat ruku ke státu.”

Nečas ke zvyšování daní

Vláda bude muset podle Nečase za současné globální situace zřejmě rezignovat na své původní ambiciózní cíle z loňského podzimu ohledně snižování zadlužení země. „Za této situace by nebyla žádná ostuda přijít s novým plánem reformy veřejných financí, případně i s přepracováním programového prohlášení.” Podle Nečase bude v prostředí, kdy nemáme hospodářský růst, velmi těžké snižovat schodky veřejných financí a nezvyšovat daně, i když některé daňové příjmy zvyšuje současná inflace. Jaké konkrétní daně by zvyšoval, ale nejmenoval.

Petr Nečas v roce 2013, kdy zastával funkci předsedy vlády, zdroj: Shutterstock

„Moje vláda kladla důraz na nepřímé zdanění, tzn. především na DPH. Za mého působení tady vláda nastavila určitý motor na peníze, který v okamžiku překlopení ekonomického růstu do plusu automaticky generoval stabilní a solidní příjmy pro státní rozpočet. To, že to Sobotkova, ale především Babišova vláda s prominutím ‚rozmontovaly‘, se teď ukazuje jako obrovská škoda. Ten prostor pro zvyšování daní tam samozřejmě nějaký je, ale pokud se za určitých okolností ve stávající situaci smíříme s tím, že ty schodky budou takové, jaké plánuje vláda na letošní a příští rok, tak to umožňuje zatím do těch daní nějak prudce nesahat.” Byť to neřekl nahlas, kriticky se postavil proti diskutovanému zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu na 15 procent.

Tak vyhrocenou Babišovu kampaň nečekal

Za agresivní a nepřátelskou označil Nečas současnou kampaň šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Situaci na setkáních podle něho nehrotí jen Babišovi odpůrci, ale také jeho příznivci a expremiér osobně. „Když se podíváte na jeho slovník po celou dobu, co je v politice, tak je to agresivní, nepřátelský, štvavý slovník, kde nevybíravě útočí na své politické protivníky. Vemte si, v kolika případech už se musel omlouvat. Měl by zmírnit tu agresivní rétoriku.”

Burcování svých příznivců, „které je někdy až za hranou”, je podle Nečase Babišovým záměrem k tomu poštvat je proti vládě. „Jde mu o pád vlády, on doufá, že na jaře nebo v létě příštího roku budou předčasné volby a vlastně od jara letošního roku začal svoji předvolební kampaň pro volby do Poslanecké sněmovny.”

Současná situace hraje Babišovi do karet

Babiš chce podle Nečase využít jednak současného ekonomického, politického a sociálního tlaku, kterému je vláda vystavena, i toho, že současná vláda je „skutečně komplikovaná – nikdy jsme neměli vládu složenou z pěti stran”. „Situace fouká jemu do plachet, tím co dělá, může vyburcovat velký sociální a politický neklid. Má podporu třetiny voličů, které může dostat do ulic, možná ani před tímto se nezastaví. Může se stát, že některá z koaličních stran prostě ztratí nervy nebo se jim rozpadne poslanecký klub,” naráží Nečas na fakt, že stačí, aby 9 poslanců vládu přestalo podporovat a bude v menšině.

zdroj: Nextfoto

Oznámení kandidatury Babiše na Hrad bývalý předseda vlády nevyloučil, i když je to podle něj málo pravděpodobné. Velmi přímočaře se vyjádřil také k ostatním prezidentským kandidátům. „Kandidovat na prezidenta má být vyvrcholením dlouholeté politické kariéry, nikoliv vstupem do ní. Politika je řemeslo jako každé jiné, má svá léta učňovská, tovaryšská a mistrovská. A na prezidenta by měl kandidovat ten, kdo má léta mistrovská. Kromě dlouhodobého odborářského předáka Josefa Středuly se tomu s přimhouřením očí možná blíží pan senátor Fischer. Všichni ostatní jsou političtí amatéři, o té politice nic neví,” řekl Nečas s tím, že ze současných kandidátů by si nevybral. „Dokonce si myslím, že někteří by kandidovat ani neměli.

Zdroj:
TN.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...