Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Ceny elektřiny v Evropě na rekordních úrovních, Česko je těsně pod průměrem

Evropa nikdy neplatila za elektřinu tolik jako v roce 2021. Krátkodobé ceny elektřiny dosáhly loni rekordních úrovní a nic nenasvědčuje tomu, že letos tomu bude jinak. Ceny české elektřiny jsou pod průměrem EU a řadí nás tak na 12. místo.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Průměrné náklady na dodávku elektřiny v krátkodobém horizontu vyletěly na rekordní úroveň. V Německu, Francii, Španělsku a Spojeném království vzrostly o více než 200 % a v severském regionu náklady vzrostly dokonce o 470 % oproti předchozímu roku. A i když se letošní zima projevuje jako velmi mírná, domácnosti budou v příštích letech čelit dalšímu nárůstu cen.

Pro spotřebitele v domácnostech v EU (definované jako středně velké spotřebitele s roční spotřebou mezi 2 500 kWh a 5 000 kWh), byly ceny elektřiny v první polovině roku 2021 nejvyšší v Německu (0,3193 € za kWh), Dánsku (0,2900 € za kWh), Belgii (0,2702 € za kWh) a Irsku (0,2555 € za kWh ). Naopak nejnižší v Maďarsku (0,1003 € za kWh), Bulharsku (0,1024 € za kWh) a na Maltě (0,1279 € za kWh). Němci zaplatili oproti Maďarům třikrát víc, a o 45,6 % vyšší cenu, než je evropský průměr. V České republice platíme 0,1284 € za kilowatthodinu, což je pod průměrem Evropské unie (0,1329 €) a v žebříčku zemí Evropské unie nás to řadí na 12. místo.

Ceny elektřiny pro spotřebitele v domácnostech v první polovině roku 2021 jsou uvedeny v jednotce standardu kupní síly, což je konečná zátěž pro spotřebitele v jeho rozpočtu. Takto jsou pak nejvyšší v Rumunsku a Německu, nejnižší jsou v Nizozemsku a Finsku.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Toto srovnání ovlivňuje podíl daní na celkové ceně elektřiny pro spotřebitele v domácnostech. V EU byla daňová zátěž v první polovině roku 2021 nejmenší v Nizozemsku, kde byly hodnoty fakticky záporné (-5,5 %). Nizozemsko poskytuje příspěvek na energie a vykázalo tak negativní podíl ostatních daní a odvodů. Příspěvek, který se postupem času skutečně zvyšoval nesouvisí s pandemií, nizozemská vláda tento nástroj využívá k přesunu daňové zátěže z domácností na firmy. Naopak nejvyšší daň z celkové ceny platí lidé v Dánsku, kde tvořila 64,1 % z ceny. Průměrný podíl daní a odvodů na úrovni EU byl 39,4 %. V České republice energie standardně podléhají zdanění 21 %.

Energetická krize

Energetická krize v Evropě je podle odborníků způsobena několika faktory. Jeden z nich je zvýšená poptávka a nedostatek zemního plynu v posledních letech. Krize byla také zhoršena nižšími rychlostmi větru a výpadky jaderné energie, které zatížily energetické sítě a donutily energetické společnosti v regionu spalovat fosilní paliva. Jak společnosti spalovaly uhlí, lignit a dokonce ropu, náklady na nákup povolenek ke znečišťování prudce vzrostly. Uhlíkové futures se letos více než zdvojnásobily na přibližně 80 eur za tunu, což zvýšilo náklady na elektřinu.

Jedním z velkých témat je také odstavení jaderných elektráren, které jsou dle Evropské dohody o klimatu zatím považovány za čistou energii, v boji za úplné odstranění uhelných elektráren a snížení emisí. Největším výrobcem jaderné energie v EU byla v minulém roce Francie, která vyrobila 52 % celkové produkce jaderné energie v EU, následuje Německo (9 %), Španělsko (9 %) a Švédsko (7 %). Tyto čtyři země dohromady představovaly více než tři čtvrtiny celkového množství elektřiny vyrobené v jaderných zařízeních v EU.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Na začátku roku 2020 mělo 13 členských států EU s jadernou výrobou elektřiny v provozu celkem 109 jaderných reaktorů. V průběhu roku 2020 se trvale odstavily tři jaderné reaktory, dva ve Francii a jeden ve Švédsku. Francie zůstala členským státem EU nejvíce závislým na jaderné elektřině, která v roce 2020 představovala 67 % veškeré elektřiny vyrobené v zemi. Jedinou další zemí EU s více než polovinou elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách bylo Slovensko (54 %). Podíl jaderné výroby na celkové produkci činil 46 % v Maďarsku, 41 % v Bulharsku, 39 % v Belgii, 38 % ve Slovinsku, 37 % v Česku, 34 % ve Finsku, 30 % ve Švédsku, 22 % ve Španělsku, 21 % v Rumunsku, 11 % v Německu a 3 % v Nizozemsku.

Podle webu CrabonBrief nyní nejlepší systémy solární energie na světě nabízejí „nejlevnější…elektřinu v historii“ s technologií levnější než uhlí a plyn ve většině velkých zemí. Vyplývá to z World Energy Outlook 2020 Mezinárodní energetické agentury.

Od druhé poloviny 90. let se EU snaží liberalizovat trhy s elektřinou a plynem. Směrnice přijaté v roce 2003 stanovily společná pravidla pro vnitřní trhy. Doposud na mnoha trzích přetrvávají značné překážky vstupu, jak je patrné z počtu trhů, kterým stále dominují (téměř) monopolní dodavatelé. V roce 2019 představila Evropská komise balíček Čistá energie pro všechny Evropany. Komise dokončila komplexní aktualizaci rámce své energetické politiky, aby usnadnila přechod od fosilních paliv k čistší energii a splnila závazky Pařížské dohody o snižování emisí skleníkových plynů. Legislativní návrhy Fit for 55 pokrývají širokou škálu oblastí politiky včetně klimatu, energetiky, dopravy a daní a vymezují způsoby, jakými Komise reálně dosáhne svého aktualizovaného cíle do roku 2030 bez toho, aby se zvýšení cen dotklo evropských domácností.

Zdroje dat:
The Portugal News, Bloomberg, Eurostat, Eurostat, Global Petrol Prices.com, Electricity price

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...