Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Čerpadláři už to se svými maržemi přehnali. Nepomohlo jim ani rychlé zlevnění pohonných hmot. Vláda se rozhodla zakročit

Vládě došla trpělivost s prodejci a distributory pohonných hmot. Ti si i přes probíhající kontroly neúměrně nadsazovali své marže. Odhalily to výsledky červencových kontrol, na základě nichž se ministerstvo financí rozhodlo jednat. Vláda přistoupila k opatření, které řada odborníků označila za kroky, na které si netroufla ani levicová ČSSD. Ministerstvo financí k tomu přiměl zejména fakt, že zatímco ceny ropy jsou teď na předválečné úrovni, pohonné hmoty na českých benzinkách se na tyto hodnoty nevrátily.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Přestože ceny u benzinek se výrazně liší – někde už řidiči natankují litr naturalu 95 pod 40 korun, jiné mají ceny stále přes 43 korun – průměrná cena benzinu se nyní pohybuje okolo 40,50 Kč a nafta zlevnila na průměrných 42,40. Díky zlevňující ropě, jejíž cena už se dostala na úrovně před válkou na Ukrajině, by mohly ceny pohonných hmot v příštích týdnech klesnout pod hranici 40 Kč za litr, a to jak u benzinu, tak u nafty.

„Vývoj bude díky propadu ceny ropy Brent pod 93 dolarů za barel pro řidiče příznivý. V nejbližším týdnu očekáváme zlevnění o 60 až 70 haléřů,” uvedl analytik Boris Tomčiak, podle něhož hraje řidičům do karet i snižování velkoobchodních marží na evropském trhu, a to především u benzinu. Takto příznivý vývoj ovšem nevidíme u nás. Přestože ceny paliv klesají, marže na začátku prázdnin významně stouply. „Marže distributorů a čerpacích stanic v červenci dosáhla u nafty i benzinu 5,50 Kč,” oznámilo ministerstvo financí s tím, že před vypuknutím války byly marže u benzinu poloviční, okolo 2,60, a u nafty kolem 3,40 Kč.

Prodejci se brání: „Přiznávám, že si čerpací stanice v posledních týdnech účtovaly vyšší marže. Ale je to dané tím, že v červnu a květnu byly marže u čerpacích stanic o korunu nižší, než obvykle,” řekl předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

Pumpaři se na cenách zřejmě domlouvali

Ministr financí Zbyněk Stanjura nemá pro takový způsob kompenzací marží pochopení, považuje ho za zneužití prázdninové sezony, kdy řidiči na dálnicích neměli jiné řešení než drahé palivo tankovat. „Ceny jsou stále vysoké a hlavně velcí prodejci zlevňují jen velmi neochotně. Ceny paliv se přitom promítají do celé ekonomiky a spolu s energiemi výrazně zvyšují inflaci.”

Ministerstvo také podezřívá pumpaře z kartelové dohody, na některých místech se totiž v červenci pohonné hmoty prodávaly za stejné ceny, které navíc neodpovídaly významnému poklesu cen ropy. Resort proto podá u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podnět k prošetření. Kromě toho chce čerpacím stanicím určit maximální výši marže a distributorům pohonných hmot maximální výši ceny.

„Čerpadláři své marže tak přefoukli, že je už ani překotné vyfukování nezachrání,” poukázal ekonom Lukáš Kovanda na fakt, že zatímco před 4 týdny se ceny pohonných hmot blížily k 45 korunám, dnes jsou na mnoha místech i o více než 6 korun nižší.

Zdechovský: Nakupujme u benzinek, které mají férové ceny. Pomůže i tlak veřejnosti

Na to, aby lidé přestali kupovat pohonné hmoty u těch, kteří je okrádají, apeloval i europoslanec Tomáš Zdechovský. „Tady je potřeba i tlak veřejnosti, která přestane předražené pohonné hmoty nakupovat. Stát u nich snížil daň, ale obchodníci to do cen prostě nepromítli. Nejlepší reakcí na předražené ceny benzinu nebo potravin je síla českého spotřebitele.”

O zavedení cenové regulace rozhodne ministerstvo financí v dalších týdnech podle cenového vývoje na trhu. Prodejce vybídlo, aby reagovali na pokles vstupních cen rychleji. Stanjura také zvažuje prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do konce září. Pokračovat by mohly i kontroly marží.

Zdroj:
ČTK, iDnes, Echo24, Novinky

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...