Přestože ceny u benzinek se výrazně liší – někde už řidiči natankují litr naturalu 95 pod 40 korun, jiné mají ceny stále přes 43 korun – průměrná cena benzinu se nyní pohybuje okolo 40,50 Kč a nafta zlevnila na průměrných 42,40. Díky zlevňující ropě, jejíž cena už se dostala na úrovně před válkou na Ukrajině, by mohly ceny pohonných hmot v příštích týdnech klesnout pod hranici 40 Kč za litr, a to jak u benzinu, tak u nafty.
„Vývoj bude díky propadu ceny ropy Brent pod 93 dolarů za barel pro řidiče příznivý. V nejbližším týdnu očekáváme zlevnění o 60 až 70 haléřů,” uvedl analytik Boris Tomčiak, podle něhož hraje řidičům do karet i snižování velkoobchodních marží na evropském trhu, a to především u benzinu. Takto příznivý vývoj ovšem nevidíme u nás. Přestože ceny paliv klesají, marže na začátku prázdnin významně stouply. „Marže distributorů a čerpacích stanic v červenci dosáhla u nafty i benzinu 5,50 Kč,” oznámilo ministerstvo financí s tím, že před vypuknutím války byly marže u benzinu poloviční, okolo 2,60, a u nafty kolem 3,40 Kč.
Prodejci se brání: „Přiznávám, že si čerpací stanice v posledních týdnech účtovaly vyšší marže. Ale je to dané tím, že v červnu a květnu byly marže u čerpacích stanic o korunu nižší, než obvykle,” řekl předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.
Pumpaři se na cenách zřejmě domlouvali
Ministr financí Zbyněk Stanjura nemá pro takový způsob kompenzací marží pochopení, považuje ho za zneužití prázdninové sezony, kdy řidiči na dálnicích neměli jiné řešení než drahé palivo tankovat. „Ceny jsou stále vysoké a hlavně velcí prodejci zlevňují jen velmi neochotně. Ceny paliv se přitom promítají do celé ekonomiky a spolu s energiemi výrazně zvyšují inflaci.”
Ministerstvo také podezřívá pumpaře z kartelové dohody, na některých místech se totiž v červenci pohonné hmoty prodávaly za stejné ceny, které navíc neodpovídaly významnému poklesu cen ropy. Resort proto podá u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podnět k prošetření. Kromě toho chce čerpacím stanicím určit maximální výši marže a distributorům pohonných hmot maximální výši ceny.
Návrh regulace jsme poslali odborným svazům, aby se na regulaci připravily. @MinFinCZ také zítra podá podnět na @UOHS_CZ kvůli podezření na kartelovou dohodu. Kontroly prokázaly často stejné ceny paliv u různých pump, které nereflektovaly pokles cen ropy. https://t.co/R9p47rIY3M
— Ministerstvo financí ČR (@MinFinCZ) August 18, 2022
„Čerpadláři své marže tak přefoukli, že je už ani překotné vyfukování nezachrání,” poukázal ekonom Lukáš Kovanda na fakt, že zatímco před 4 týdny se ceny pohonných hmot blížily k 45 korunám, dnes jsou na mnoha místech i o více než 6 korun nižší.
Zdechovský: Nakupujme u benzinek, které mají férové ceny. Pomůže i tlak veřejnosti
Na to, aby lidé přestali kupovat pohonné hmoty u těch, kteří je okrádají, apeloval i europoslanec Tomáš Zdechovský. „Tady je potřeba i tlak veřejnosti, která přestane předražené pohonné hmoty nakupovat. Stát u nich snížil daň, ale obchodníci to do cen prostě nepromítli. Nejlepší reakcí na předražené ceny benzinu nebo potravin je síla českého spotřebitele.”
Zlevnění na předválečnou úroveň stále brání vysoké marže rafinérií i čerpacích stanic.
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) August 17, 2022
Díky menším štikám, jako je Tank ONO, dochází k tomu, že ceny pod vlivem konkurenčního boje padají. Síť Tank ONO nyní prodává Natural 95 za 37,90 koruny a naftu za 39,90 Kč.
Zdroj @novinkycz
O zavedení cenové regulace rozhodne ministerstvo financí v dalších týdnech podle cenového vývoje na trhu. Prodejce vybídlo, aby reagovali na pokles vstupních cen rychleji. Stanjura také zvažuje prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do konce září. Pokračovat by mohly i kontroly marží.
Zdroj:
ČTK, iDnes, Echo24, Novinky
