Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Česko má další „nej”: Rekordně drahý benzin na pumpách a největší zásilku kokainu v historii

Také minulý týden se řešily možnosti, jak ulevit domácnostem od nekončícího zdražování všeho. Na přetřes tentokrát přišla možnost snížení DPH na potraviny. Nedávná nehoda Dády Patrasové přiměla Ministerstvo dopravy urychlit léta chystanou změnu bodového systému a v závěru týdne se lidé bavili nad nečekaným nálezem ve dvou českých supermarketech.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová apelovala na vládu, aby zvážila alespoň určité snížení DPH. „V Česku máme asi nejvyšší DPH na potraviny v celé Evropě.” Podle Večeřové na to komora upozorňuje už řadu let a jako příklad uvádí Německo se 7% DPH, Rakousko a Slovensko s 10% sazbou a Polsko, které do konce srpna dokonce daň úplně zrušilo. „Kdyby se u nás DPH snížila aspoň o 7-8 %, když už ne na 5, jako to bývalo dříve, tak by to stoprocentně spotřebitelům právě v této situaci pomohlo,” prohlásila Večeřová.

Podle ekonoma Štěpána Křečka mohou na případném snížení DPH někteří prodejci vydělávat. Nesníží cenu o poměrnou část, a naopak si zvýší marži, což si mohou dovolit třeba prodejci na vesnicích, kde je menší konkurence.

Pro ostřejší slova nešel v této souvislosti daleko předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Podle něho jsme hlupáci, když vláda nepřistoupí k podobnému opatření, které zavedli například v Belgii či Polsku u pohonných hmot. „Pravicová vláda má dostatek příjmů, a přitom nemyslí na občany,” zkritizoval Dufek současný kabinet a pokračoval: „V roce 1990 si k nám Poláci jezdili nakupovat maso, pravicové strany ale zemědělce tak dlouho ‚podporovaly‘, až jsme nesoběstační i v mléce. Dovoz podporuje zahraniční produkci a my chceme na trhu českou výrobu,” upozornil Dufek.

Trpělivost minulý týden došla úřednickým a školským odborářům a vyhlásili stávkovou pohotovost. Jejich kroky zkritizoval premiér Fiala i ministr práce Jurečka. Přišly prý ve chvíli, kdy jednání s vládou stále pokračují. „My nejsme hluší k požadavkům státních zaměstnanců, víme jaké jsou jejich platové podmínky,” řekl Fiala s tím, že je připraven se bavit o určitém zvýšení. To ale odboráře zřejmě nepotěší. Žádají totiž navýšení výdělků o 15 procent lidem se zmrazeným příjmem a ostatním o 7,6 procent. Podle zástupce odborářů Pavla Bednáře ale vláda navrhla dvě varianty, ani jedna nedorovná inflaci.

Ministerstvo chystá přísnější tresty pro řidiče

Podstatně přísnější postihy pro odmítače dechové zkoušky i za nepředložení řidičáku při nehodě chce zavést ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Zatímco nyní hrozí pokuta 25-50 000 Kč, podle některých expertů by se měli řidiči pod vlivem postihovat stejně, jako by jim byla v krvi zjištěna maximální hodnota alkoholu. Trest v takovém případě činí až 3 roky vězení, pokuta jde do milionů. Změnu bodového systému plánuje ministerstvo předložit na podzim.

Pro předsedu vlády byl minulý týden ve znamení návštěv. V úterý v Kramářově vile poděkoval českým hokejistům a poblahopřál jim k bronzovým medailím z letošního MS.

O dva dny později odcestoval do Vatikánu na setkání s papežem Františkem. Během zhruba hodinového rozhovoru se bavili hlavně o Ukrajině a posunutí smluvních vztahů mezi ČR a Vatikánem. „Mám za sebou krásné zážitky. Audience u papeže Františka pro mě byla obrovská čest,” svěřil se na sociálních sítích Fiala, pro něhož jako věřícího měla návštěva i ryze soukromý a duchovní rozměr. Papeže Františka pozval k návštěvě České republiky a obdaroval ho rodinnou biblí a ukrajinským vyšívaným šálem s motivem holubice míru.

Jako pára nad hrncem se rozplynulo červnové snížení spotřební daně u pohonných hmot ve výši 1,50 Kč na litr. Minulý týden se průměrná cena benzinu vyšplhala na nová maxima. Řidiči tankují za ještě vyšší ceny než v březnu. Podle ekonoma Lukáše Kovandy si čerpací stanice část příslušného snížení přisvojily, nezlevnily v celém rozsahu snížení daně, a naopak si navýšily marže.

Každodenní přísun negativních zpráv alespoň na jeden den přerušila informace o rekordní 840kilogramové zásilce kokainu nalezené ve dvou českých supermarketech. Zboží podle ČT pocházelo z Kolumbie. Na černém trhu by mělo hodnotu asi 2 miliardy korun.

Kokain ukrytý v krabicích mezi banány okamžitě vyvolal mezi lidmi řadu úsměvných reakcí. „V letáku nic nebylo,” pobavil jeden z diskutujících ostatní. Dalšímu vrtalo hlavou: „Jestlipak si zažádali o nálezné. Nevím, kolik je ze zákona, ale i 1 % by bylo moc pěkné.”„Myslím, že už je slisovaný v kostce i ten Pedro, co to pokazil,” domýšlel následky omylu jiný diskutující.

Zdroj:
ČTK, Novinky, CNN Prima News, iRozhlas, Novinky

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...