„Tu nejurgentnější krizi máme za sebou. Stabilizace přišla ještě rychleji, než jsme čekali,“ řekl Cyrani. Upozornil přitom zejména na pokles cen energií na burze, kdy velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 135 eurům (asi 3240 Kč) za MWh bez DPH. U plynu dnes sestoupila pod 40 eur (asi 959 Kč) za MWh, a je tak nejníže od července 2021.
Ceny elektřiny a plynu přitom budou podle Cyraniho klesat dál. Ke zklidnění situace podle něj přispělo především rychlé nahrazení ruského plynu z jiných zdrojů a výroba elektřiny z jiných než plynových zdrojů. Roli hrály také úspory odběratelů nebo naplněnost zásobníků. Výhledy pro naplňování zásob plynu pro příští rok jsou podle něj příznivé.
Postupný pokles cen
V cenách pro odběratele se snižující se ceny elektřiny a plynu na energetickém trhu budou podle Cyraniho projevovat postupně. Připomněl nabídku fixovaných produktů, pro zákazníky se smlouvami na dobu neurčitou se nižší ceny projeví zřejmě v příštím roce. Ceny elektřiny a plynu pod vládní strop postupně snižují i další společnosti, některé z nich i pro klienty bez závazku.
Čistý zisk skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ.
Hospodářské výsledky za rok 2022 ovlivnila energetická krize a mimořádná situace na trzích s energiemi. Významný meziroční nárůst provozního zisku před odpisy (EBITDA) odráží i zisk z obchodování na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost našich elektráren. pic.twitter.com/QZ0TGt4SXS
— Skupina ČEZ (@SkupinaCEZ) March 21, 2023
Premiér Petr Fiala (ODS) chce zhruba sto miliard korun odvodů energetické skupiny ČEZ státu využít na pomoc s vysokými cenami elektřiny, budování dálnic či výdaje na obranu. ČTK napsal, že každou korunu z této částky použije vláda ve prospěch občanů a firem.
„Velká část peněz půjde na pomoc s vysokými cenami energií, které jsou důsledkem ruské invaze na Ukrajinu. Díky mimořádným příjmům můžeme také rekordně investovat do výstavby silnic a dálnic nebo zvyšovat výdaje na obranu. Bez těchto prostředků bychom toho byli schopni, pouze kdybychom se dále zadlužovali. S vysokými zisky ČEZ jsme počítali a nastavili jsme taková opatření, abychom tyto prostředky dokázali co nejefektivněji vrátit občanům a firmám,“ uvedl Fiala.
Zdroj: ČTK, Blesk.cz