Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Další korupční skandál vlády na světě? Zátah kvůli bytům v Brně vrhl stín na ODS. Policie podezřívá i ministra Blažka

Příznačně ve stejný den, kdy premiér Petr Fiala pobýval v Brně, kde navštívil strojírenský veletrh, v jiné části moravské metropole prováděli zátah detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Podle serveru Aktualne.cz je do případu, který má souviset s přidělováním městských bytů a nebytových prostor v Brně, namočený i vlivný člen brněnské ODS a známý ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) Otakar Bradáč, který pro něho pracoval jako advokátní koncipient a v zářijových volbách obhájil post zastupitele Brna-střed.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Podle olomouckých žalobců, kteří kauzu dlouhodobě dozorují, včerejší razie souvisela s vyšetřováním možných manipulací s městskými byty. Detektivové provedli u Otakara Bradáče domovní prohlídku, během níž z bytu vynášeli věci do přistavených aut. Policisté zadrželi 8 lidí, u nichž podle státní zástupkyně existují důvody k uvalení vazby.

Na nesrovnalosti při přidělování bytů, podivné směny, podnajímání bytů i podněty od občanů, kteří si všimli „podivných věcí”, dlouhodobě upozorňovala předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková.

Policisty, kteří vedou trestní řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině a zločinu přijetí úplatku, přivedl na stopu někdejší blízký spolupracovník občanských demokratů Pavel Hubálek. Podle něho do skupiny patří kromě Bradáče také ministr Blažek a dosavadní náměstek brněnské primátorky Robert Kerndl.

Jak uvádí Aktualne.cz, policie má podezření, že politici a jejich spolupracovníci vytvořili systém, který zájemcům výměnou za úplatky zajišťoval pronájem městských bytů v rozporu s pořadníky. Prostřednictvím privatizací se k lukrativním bytům za zlomek jejich tržní ceny dostali i blízcí příbuzní občanských demokratů.

Včerejší zásah se podle mluvčí netýkal radnice Brna-střed. Ministerstvo spravedlnosti odpoledne potvrdilo, že policie nekontaktovala primátorku Brna Markétu Vaňkovou (ODS), ani jejího náměstka Roberta Kerndla a ministra Blažka.

Premiér Petr Fiala (ODS) se nechtěl ke kauze příliš vyjadřovat s ohledem na nedostatek bližších informací. „Předpokládám, že další vyjádření státního zástupce do toho vnese jasno. Je potřeba, aby všechny korupční aféry nebo podezření z korupce byly důkladně vyšetřeny a tady platí padni komu padni,“ řekl předseda vlády.

Ke včerejšímu policejnímu zásahu se vyjadřují i lidé na sociálních sítích. „Pokud si dobře pamatuji, byli na policii u výslechu. Pravdou je, že tito dva zmínění lidé byli zveřejněni v novinách jako hlavní osoby v kauze kupčení s byty. Tak Vaňkové nevěřím, ani Blažkovi. O něm se v Brně říká, že je neprůstřelný.”

Zdroj:
ČTK, Aktualne.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...