Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Domácí politika

Další selhání ministra vnitra? Za jmenováním Mlejnka si stojím. Nepodléhejme honu na čarodějnice, tvrdí Rakušan

Korupční kauza Dozimetr má další vývoj. Ukázalo se, že v pravidelném kontaktu s hlavní postavou aféry, nesvéprávným lobbistou Michalem Redlem, byl kromě politiků z vládního hnutí STAN také Petr Mlejnek, nový šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy jednoho z nejutajovanějších bezpečnostních útvarů v zemi – civilní rozvědky, jejíž špioni v zahraničí sbírají citlivé informace.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Mlejnka jmenoval do funkce začátkem července šéf STAN Vít Rakušan. O jeho stycích se stíhaným Redlem věděl, prý mu to ale nevadí. Petra Mlejnka si prý váží jako profesionála s úctyhodným kariérním profilem a za jeho jmenování do čela ÚZSI si stojí. „Pokud tyto kontakty nevadí Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) v udělení prověrky na stupeň tajné, nevidím v nich problém. Posuzovat Redla optikou toho, co o něm víme dnes, je minimálně sporné,“ myslí si Rakušan. Podle Seznam Zpráv ale není jasné, zda NBÚ o kontaktech Mlejnka s Redlem věděl. Mlejnek totiž připustil, že o nich sám od sebe neinformoval.

Rakušan vyloučil, že by jméno kandidáta na šéfa ÚZSI konzultoval se stranickými kolegy Petrem Gazdíkem a Stanislavem Polčákem, kteří kvůli známosti s Redlem museli opustit některé své funkce. Na osobu Petra Mlejnka ho upozornil lidovecký místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek. Mlejnkovy opakované kontakty s Redlem hájí tím, že se jednalo o pracovní vztah.

Bývalý voják a někdejší analytik Vojenského zpravodajství se s obviněným Redlem podle svých slov vídal zhruba jednou až dvakrát ročně, a to minimálně od roku 2012. „Pracoval jsem tehdy ve firmě, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Žádnou zakázku jsem ale jeho prostřednictvím nezískal,” ubezpečil Mlejnek, který měl podle jednoho z obviněných v kauze Dozimetr předávat Redlovi citlivé informace, což vysvětloval i na policii.

„Není pravda, že bych předával informace. Policii jsem vysvětlil, že potkávat se s lidmi v obchodě byla moje práce,“ tvrdí Mlejnek. „Pokud se dnešní zpráva potvrdí, tak je to další selhání ministra vnitra Víta Rakušana,“ napsala na twitteru poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová. Kritikou nešetřila ani její stranická kolegyně, bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

„Tyto styky s mafiány jsou velký problém. Přiznání, že ministr Rakušan věděl o kontaktech jím vybraného Petra Mlejnka na post ředitele ÚZSI, se zdá už mimo realitu. Jak dlouho bude ještě trvat hra ministra vnitra s premiérem na vadí-nevadí?”, napsal opoziční místopředseda výboru pro bezpečnost Jiří Mašek Seznam Zprávám, které na Mlejnka narazily, když mapovaly síť kontaktů, kterou kolem sebe upletl Michal Redl.

Nová zjištění nenechala klidným ani předsedu SPD Tomia Okamuru, který opět vyzval Rakušana a jeho hnutí STAN k odchodu z vlády. „Potvrzuje se, že stávající odhalení o spojení STAN Víta Rakušana s mafií, organizovaným zločinem a korupcí jsou jen vrcholek ledovce a nepochybně přijdou další odhalení.”

Rakušana s Mlejnkem si proklepnou poslanci i premiér

Předseda hnutí STAN bude svoje počínání muset příští týden vysvětlit i premiérovi Petru Fialovi, kterého prozatím uklidňuje Mlejnkova prověrka. Kontakty Mlejnka s Redlem budou řešit i poslanci, a to 25. srpna, na kdy svolala Taťána Malá z ANO sněmovní komisi pro kontrolu této civilní rozvědky, které předsedá. „Chci slyšet vyjádření ředitele Mlejnka a ministra vnitra Rakušana. Chci vědět, jaké kontakty to byly, jak to vypadalo. Myslím, že to nevzbuzuje důvěru v rozvědku.”

Na pochybách ohledně postoje ministra Rakušana a jeho nejbližších spolupracovníků je také bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Přiznám se, že se v tom ztrácím. Kvůli kontaktům s Redlem musel odstoupit ministr školství Gazdík. Kvůli jediné schůzce s Redlem odvolal Rakušan šéfa České pošty. A u šéfa rozvědky to nevadí? Chtělo by to vydat nějakého průvodce. Normální člověk se v tom nevyzná.” Svůj pohled na věc připojil i šéf hnutí Přísaha a bývalý policista Robert Šlachta. „Rakušan je slepý kůň, kterého si vodí. Říkal jsem to hned, jak usedl na ministerstvo vnitra. Dneska je už zcela jasné, že ten, kdo držel opratě, byl Redl.”

Zdroj:
Seznam Zprávy, iDnes, iRozhlas

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...