Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Daně zvyšovat nebudeme, ujistil Fiala. Schillerová zkritizovala státní rozpočet a Středula plánované kosmetické zvýšení platů

Inflace dosáhla v září rekordních 18 procent, je tak opět výš než předchozí měsíc. Podle analytiků i České národní banky se blíží svému vrcholu. Řada ekonomů se přesto domnívá, že se nevyhneme růstu daní, to ale kategoricky popřel premiér Petr Fiala (ODS). Příští vládu zřejmě čeká zavedení nepopulárního opatření, které si vyžádá důchodová reforma. Organizátoři demonstrací přinesli prezidentovi petici žádající demisi vlády a nepolevující příval nelegálních migrantů do Česka si zřejmě vyžádá prodloužení kontrol na hranicích.

zdroj: Nextfoto
zdroj: Nextfoto

Inflace, na které se v září nejvíce podepsal růst cen energií, masa, mléčných výrobků a vajec, se podle analytiků dostane na konci roku ke 20 procentům, zásadní podle nich bude, jak rychle bude klesat. V této souvislosti jsou mnozí z nich skeptičtí, očekávají, že návrat na jednocifernou úroveň bude složitý a dlouhý.

Bývalá zástupkyně Česka ve Světové bance Jana Matesová v CNN Prima News řekla, že energetickým balíčkem si Česko pouze prodlužuje dobu, kdy budeme mít hlouběji do kapsy. „Tedy, abychom velkou ránu nepocítili naráz, ale v čase. Časem dojde na to, že bude nutné zvyšovat daně.” To rázně odmítl premiér Fiala. „My i v té těžké situaci děláme to, co jsme slíbili. To znamená, že živnostníkům, podnikatelům, občanům nebudeme zvyšovat daně. Opravdu nevěříme v to, že máme vybrat od lidí více peněz a všechno to zase přerozdělit. To není správná politika a nikdy to nikomu nepomohlo.”

Schillerová: Státní rozpočet máte na vodě

Podle premiéra Fialy chce vláda 100 miliard, které vynaloží kvůli zastropování cen energií, vybrat na takzvané „válečné dani” od podniků, které mají díky současné krizi neočekávané nadměrné zisky. Tuto částku zpochybnila bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). V diskuzi s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) řekla: „Absolutně nevěřím, že byste tyto peníze skutečně mohli získat. Máte to na vodě.”

zdroj: Shutterstock

Schillerová označila rozpočet na rok 2022, který vláda z původního schodku 280 miliard zvedla na 330 a nyní navrhla zvýšení na finálních 375 miliard, za „rozpočtově absolutní chaos.” Jurečka obhajoval stav státní kasy válkou na Ukrajině a podobně jako premiér Fiala předeslal, že vláda bude snižovat počty úředníků a hledat další možnosti, jak posílit příjmy do státního rozpočtu.

Jurečkovy plány s důchody a platy nepotěšily Středulu ani Okamuru

Co se zřejmě zvyšovat bude, kromě věku odchodu do důchodu, je minimální mzda. Podle indicií ministra Jurečky ovšem pouze na 41 procent průměrné mzdy v Česku, která by v příštím roce měla činit 40 400 korun, což vychází zhruba na 350 korun. Předseda odborářů Josef Středula to označil za „krutý výsměch od poslanců.”

Ještě ostřeji komentoval předseda SPD Tomio Okamura plánované zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle něho vláda „plivla na pracující.” Ministr Jurečka považuje zvýšení věkové hranice ze současných 65 let za nevyhnutelné kolem roku 2030, kdy začnou do penze odcházet silné ročníky takzvaných „Husákových dětí”, které dosud do systému peníze odváděly. Rozhodne se do konce příštího roku, kdy chce mít vláda hotovou reformu penzí.

Demonstranti se vydali na Pražský hrad a za poslanci

Minulou středu o sobě znovu dali vědět demonstranti, které do Prahy svolalo uskupení Česko na 1. místě. Několik stovek nespokojených lidí vyrazilo na Pražský hrad, kde organizátoři předali úředníkům petici s více než 30 tisíci podpisy adresovanou prezidentu Miloši Zemanovi s výzvou, aby vládu odvolal. Poté se demonstranti přesunuli před Úřad vlády, kde znovu žádali demisi vlády. Další protesty se chystají na Václavské náměstí 28. října.

Migrační krize nepolevuje, přibývá rodin s dětmi

Vláda kvůli přílivu nelegálních migrantů zřejmě o měsíc prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které mají skončit 28. října. Policie jen v sobotu odhalila 181 osob. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přinášejí kontroly výsledky, razantní pokles by ale podle něj byl zázrakem. Zlepšení nepozorují ani obyvatelé příhraničních obcí, podle nichž převažují stále většinou mladí muži, v poslední době se snaží hranice překročit také více rodin s dětmi. K pětistovce policistů a celníků se ke střežení česko-slovenské hranice přidalo přes 300 vojáků.

Zdroj:
ČTK, ČTK, CNN Prima News, CNN Prima News, TN.cz, Seznam Zprávy

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...