Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Energie zlevní nejdřív za dva roky. Premiér Fiala promluvil k národu a rýpl si do Babiše. Ten mu vynadal do sedmilhářů

Projev, který podle mnohých dodal naději, zároveň byl ale varováním před vývojem v nadcházejících měsících, které pro většinu lidí nebudou vůbec jednoduché. Premiér Fiala ve včerejším proslovu, který se týkal hlavně zdražujících energií, zopakoval už známé výroky: Nárůst cen energií v příštích měsících bude šokem, nenecháme vás padnout, všem ale pomoci nedokážeme.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

V úvodu své řeči Fiala vzpomněl na svůj novoroční projev, ve kterém varoval před tím, že nás čeká velice složitý rok. „Naším hlavním problémem byla už od loňského léta nastupující vysoká inflace. Šlo o přímý důsledek ekonomických dopadů covidové pandemie, ale bylo to také způsobeno chováním minulé vlády, která zvýšila tempo zadlužování naší země na rekordní úroveň a pomohla tak rozpoutat tuto historicky nevídanou drahotu.”

Předchozí vládě vytkl také krátkozrakou politiku v souvislosti s energetickou soběstačností země. „Bohužel Česká republika patří mezi několik málo zemí, jejichž závislost je vysoká. Je to přímý důsledek toho, jak se chovaly minulé vlády, zejména pak vláda Andreje Babiše. Ještě před pěti lety jsme zhruba čtvrtinu plynu měli zajištěnou z Norska a minulá vláda neudělala nic proto, aby tyto dodávky udržela a zajistila tak energetickou bezpečnost ČR. Naopak dovolila, abychom se v dodávkách plynu stali téměř stoprocentně závislí na Putinově Rusku.,” řekl Fiala.

zdroj: Shutterstock

Babiš: Je to sedmilhář

Fialova kritika na adresu Babišovy vlády nezůstala bez odezvy. Expremiér projev označil za nepovedenou tiskovku, kterou četl z papíru a zopakoval lži.

„Fiala je velký lhář. Kontrakt na norský plyn uzavřel státní podnik Transgas v roce 1997, vláda ČSSD ho v rámci opoziční smlouvy prodala v roce 2002. Vláda s tím souhlasila. Premiér lže, stejně jako o inflaci, plynu z Norska či Dukovanech, je to nesmysl,” ohradil se vůči výrokům premiér Babiš.

Jako další příčiny současné situace označil Fiala snahu Ruska o narušení trhu s potravinami, což by mohlo v důsledku vést k nové migrační vlně, a vytvoření závislosti na ruské ropě a plynu. „Rusko se netají tím, že chce oslabit demokratické země, způsobit jim ekonomické obtíže, podnítit sociální problémy, narušit důvěru lidí ve stát a způsobit celkovou politickou nestabilitu. Jinými slovy, Rusko nás chce učinit slabými a tedy vydíratelnými,” podotkl Fiala.

Kritická bude letošní zima

„Nárůsty cen energií, které nás čekají v dalších měsících, budou pro mnohé z vás šokem,” varoval předseda vlády, který se pokusil národ uklidnit slovy: „Vím, že máte obavy. Stát je tady od toho, aby v takto mimořádné situaci nabídl pomocnou ruku. Říkáme zřetelně – nenecháme vás padnout”, současně ale upozornil: „Stát nemá dostatek peněz na to, aby tento nárůst plošně kompenzoval v plné výši a všem. Žádný evropský stát to nedělá.”

Premiér vyzval, aby se lidé neostýchali požádat o příspěvek na bydlení, na který má nárok každý, komu výdaje na bydlení přesáhnou třetinu příjmů. Podle Fialy se navíc tento proces podařilo významně zjednodušit.

Levnější energie nejdřív za dva roky

Plán vlády je jasný: zabezpečit dostatek plynu na tuto zimu, pomoci lidem a firmám, aby zvládli cenový šok a co nejdříve se odstřihnout od Ruska. Pomoci má navýšení kapacit plynovodů a ropovodů ze zemí EU, získání kapacit v terminálech pro LPG na moři či podporu výstavby bezemisních zdrojů energie. Vláda chce masivně podpořit výstavbu fotovoltaických elektráren.

Součástí naší strategie je, aby stát v blízké budoucnosti získal pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny. To není řešení pro tuto zimu, chvíli to potrvá,” řekl Fiala a dodal, že než kroky lidé pocítí, zabere to podle odhadů 2 až 5 let. Tyto roky zároveň budou provázet vysoké ceny energií.

Premiér přišel s projevem týden po razii na pražském magistrátu v souvislosti s korupčním skandálem v kauze Hlubuček. O té se ale v projevu nezmínil. V úterý Fiala řekl, že po rezignaci ministra školství Petra Gazdíka odmítá větší rekonstrukci vlády. Kandidáta na nového ministra by mělo hnutí STAN představit do konce týdne.

Zdroj:
ČT24, ČTK, Seznam Zprávy, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...