Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Petr Fiala krátce mluvil s králem Karlem III. a prohlásil, že Česko podle něj mělo na státním pohřbu výsadní místo

Český premiér Petr Fiala (ODS) zrušil předvolební debatu s Babišem (ANO) a Okamurou (SPD) z důvodu odletu do Londýna na pohřeb královny Alžběty II., kde osobně vyjádřil soustrast novému britskému panovníkovi Karlovi III. Krátce s ním také mluvil o jeho dřívějších návštěvách České republiky. Fiala, který ve Westminsterském opatství seděl za americkým prezidentem Joem Bidenem, řekl, že Česko podle něj mělo na státním pohřbu výsadní místo.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Fiala uvedl, že měl příležitost se s řadou představitelů jiných zemí bavit osobně na recepci v Buckinghamském paláci. „Ale hlavně jsem měl možnost osobně vyjádřit hlubokou účast jménem České republiky králi Karlu III. Měli jsme i příležitost spolu krátce mluvit,“ řekl Fiala v pondělí odpoledne na tiskové konferenci v českém velvyslanectví ve čtvrti Kensington.

Premiér panovníkovi připomněl jeho návštěvy v České republice i zastávku na Masarykově univerzitě v době, kdy byl Fiala jejím rektorem, což si podle něj Karel III. pamatoval. Král v rozhovoru s předsedou české vlády zmínil několik projektů, které v Česku podpořil, například rekonstrukci barokních zahrad v Praze. Fiala dodal, že by bylo hezké, kdyby se do zahrad mohl britský panovník znovu podívat.

Karla III. již v dopise do Prahy pozval Miloš Zeman. Právě český prezident dostal pozvání na pohřeb, musel ale odmítnout. „Poprosil jsem Petra Fialu, aby se aktu zúčastnil. Mně zakázali lékaři létat, protože mám díru v břiše kvůli sondě. Petr Fiala souhlasil, takže jsem mu poděkoval a řekl jsem mu, že mu to oplatím,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1. Místo něj se tak do Londýna vypravil premiér Petr Fiala s manželkou Janou.

Včerejší státní pohřeb nejdéle vládnoucí panovnice v britské historii podle Fialy proběhl v důstojné atmosféře. „Ta účast z jednotlivých zemí ukazuje, jaké obrovské vážnosti a úctě se královna Alžběta těšila prakticky v celém světě,“ řekl Fiala a poznamenal, že to bylo vidět i přímo v Londýně na britských občanech.

Český premiér seděl ve Westminsterském opatství seděl za americkým prezidentem Joem Bidenem,. „Fiala seděl v sektoru vyhrazeném pro hlavy státu, protože zastupoval prezidenta Miloše Zemana,“ vysvětlil politolog a odborník na dění ve Velké Británii z Masarykovy univerzity Marek Bičan pro Seznam Zprávy.

Český premiér uvedl, že Česko podle něj mělo výsadní místo na státním pohřbu a ukazuje to na jeho pozici. Zastoupení Česka na smutečním obřadu, kterého se v Londýně zúčastnili státníci z celého světa, podle jeho slov bylo důležité.

Zdroj: ČTK, iRozhlas.cz, Extra.cz, Seznamzpravy.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...