Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Havlíček: Sledujeme volný pád Česka, Jurečka nastínil další postup. Poslanci po 19 hodinách přehlasovali Zemana

Zákonodárci minulý týden po měsících příprav schválili úsporný tarif a představili konkrétní částky. Pozornost se teď ale upíná na řešení příčin současné krize, vláda chce jednat na evropské úrovni o zastropování cen energií. Pátek kromě úmrtí Hany Zagorové, na které zareagovala i řada politiků, poznamenalo i nekonečné jednání kvůli Zemanově vetu snížení plateb za státní pojištěnce. To přineslo mnohahodinové obstrukce opozice a skandální projev Tomia Okamury.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Poslanci po 19 hodinách obstrukcí opozice přehlasovali Zemanovo veto a posvětili tak snížení plateb státu do zdravotnictví. Vláda tím chce letos ušetřit ve státním rozpočtu 14 miliard. Jednání podle očekávání protahovali opoziční poslanci. Teprve po 11 hodinách se Sněmovna dobrala k projednání programu schůze.

„Místo toho, abychom demokraticky hlasovali o přijetí Švédska a Finska do NATO, posloucháme bezobsažné žvanění kořeněné občasnou urážkou. Hodnota práce opozice pro lidi = čistá nula,” poznamenal k průběhu páteční schůze lidovecký poslanec Jan Bartošek. Poslanci také nakonec schválili přístup Švédska a Finska do NATO. Pozdvižení vyvolal svým projevem ve Sněmovně předseda SPD Tomio Okamura.

Okamura, který podle Pekarové odkryl svou duševní pleš, sklidil za svá nevybíravá slova pořádnou kritiku. Předsedkyni Poslanecké sněmovny naopak spousta jejích kolegů morálně podržela. Zastal se jí i Okamurův bratr Hayato. „Máš, milá Markéto, moji plnou podporu! Vím, že s lidmi cítíš a že Ti na nich skutečně záleží.” Pro Pekarovou, která se s manželem už delší dobu neúspěšně pokouší otěhotnět, byla Okamurova slova vražením kudly do zad.

Vláda hledá řešení energetické krize

Premiér Fiala (ODS) po setkání s prezidentem Zemanem přiznal, že vývoj cen předčí nejhorší očekávání. V podobném duchu se vyjádřil ministr Síkela a další představitelé. Současný dramatický růst cen plynu a elektřiny je podle nich mimo realitu. Začalo se proto mluvit o zastropování cen, podle bývalého ministra průmyslu Karla Havlíčka z hnutí ANO ale příliš pozdě. Většina elektřiny na příští rok už je totiž podle něj prodaná, navíc společné evropské řešení, ke kterému se koalice upíná, nemusí vyhovovat těm zemím, které už ceny zastropovaly samy.

Lidovecký ministr Marian Jurečka řekl, že pokud se nepodaří najít celoevropské řešení, přijde vláda s vlastním, ve hře je prý několik scénářů. „Jsme připraveni spustit kurzarbeit, aby se předešlo propouštění. Preferuji ale, aby se řešení našlo ještě lepší.”

V opačném případě šéf resortu práce připustil možný pád EU. V podobném duchu se vyjádřil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Ten v nečekaně otevřeném projevu řekl, že v případě nevyřešení energetické krize očekává pád vlády, pohrozil i revolucí.

Válek: Pokud nezajistím energie pro nemocnice, odstoupím

Rezignaci nevyloučil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. A to v případě, že by se mu do konce září nepodařilo zajistit energie pro nemocnice. „Ministerstvo hospodářství musí navrhnout, jakým modelem bude energie od distributorů nemocnicím poskytována,” řekl Válek s tím, že není možné nemocnicím poslat prostřednictvím veřejného zdravotního pojištění vyšší částku, aby měly na zvýšené zálohy na energie. Řešením by mohly být přímé dotace na energie.

Ministr Síkela se stal terčem posměchu

Sociální sítě v uplynulých dnech zaplavilo parodické video s vyjádřením ministra průmyslu Síkely, který tvrdí, že v případě nedostatku plynu se můžeme spolehnout na pomoc jiné země, která kvůli nám omezí průmysl.

Vláda ustoupila odborům a části zaměstnanců zvýší od září platy o 10 %. Polepšit by si tak mělo kolem 365 tisíc lidí – úředníci samospráv, kuchařky, uklízečky, herci, zaměstnanci muzeí nebo pracovníci v pečovatelských službách zřizovaných městy.

Zdroj:
TN.cz, iRozhlas, ČTK, CNN Prima News, iDnes

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...