Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Hazard! Mohli jste ohrozit školy a zdravotnictví, vyčetl vládě bývalý šéf průmyslu Havlíček nepořízení zásob plynu. Ministr Kupka argumentuje ušetřenými miliardami

Možné zastavení dodávek ruského plynu do Evropy začíná nabývat reálnějších obrysů. Ruský prezident Putin minulý týden podepsal dekret, podle něhož odběratelé z takzvaných nepřátelských zemí musí za ruský plyn platit v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek. Evropské země, včetně Česka, to odmítají s tím, že se nenechají vydírat. Západní země už se nicméně připravují na možné zastavení dodávek z Ruska.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Kvůli hrozícímu zastavení dodávek ruského plynu se do sebe v nedělní Partii na CNN Prima News pustil ministr dopravy Martin Kupka z ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček. Ten Kupkovi vyčetl, že vláda před měsícem smetla ze stolu návrh ministerstva průmyslu na dokoupení strategických zásob plynu v okamžiku, kdy byly zásobníky naplněny z 15 procent. Vláda to odmítla s tím, že se bude šetřit a zásoby se budou pořizovat na centrální úrovni v rámci EU.

Dnes máme v zásobnících 11 procent rezerv a kdyby nastala situace, že by Putin v pátek plyn vypnul, tak dnes tam zásoby nemáme,” řekl Havlíček s tím, že Česko má momentálně rezervy na 20-25 dní. Ministr Kupka argumentoval tím, že kdyby vláda před měsícem navrhovaných 200 milionů kubíků pořídila, zaplatila by oproti současným cenám plynu o 3 miliardy více.

Havlíček označil přístup vlády za hazard: Když Putin plyn zastaví, půjdou ceny dramaticky nahoru. Stát nemůže takhle hazardovat a spekulovat, zda vydělá o miliardu méně nebo více. Mohli jste způsobit, že školy a zdravotnická zařízení budou bez plynu,” řekl.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Problémem je vysoká závislost Česka na ruském plynu

Zatímco se u nás těží zhruba dvě procenta celkové tuzemské spotřeby, zbytek tvoří téměř výhradně ruský plyn. Varuje před tím i náměstek ministra průmyslu René Neděla: Kdyby došlo ze dne na den k zastavení dodávek plynu, není řešení.”

Podle ministra Kupky by stát v případě přerušení dodávek z Ruska jednal se zahraničními partnery, se kterými má uzavřené kontrakty o dodávkách plynu, lidem by dodávky omezeny být neměly. Uvažuje se rovněž o obnovení provozu v odstavených uhelných elektrárnách, což by ale kvůli poruchovosti i způsobu jejich uvedení do činnosti nebylo jednoduché.

Plyn na příděl?

Místopředseda Poslanecké sněmovny Havlíček na svém Twitteru zmínil i možnost plynu na příděl, v podobném duchu se vyjádřil i náměstek ministra průmyslu Neděla: Jediným možným postupem by byl společný nákup plynu v rámci EU a jeho poměrné přídělové rozdělení mezi členské státy, jako tomu bylo v případě vakcín proti covidu.”

Ke snížení energetické závislosti na Rusku by mělo pomoci i zahájení tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, jehož zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036. Ve stádiu příprav je i napojení Česka na rakouskou plynovou soustavu, které má být hotové do roku 2028.

Co by čekalo domácnosti a firmy?

Obavy z omezení dodávek ruského plynu jsou podle odborníků namístě. Česko je z 95 procent závislé na ruském plynu, zhruba polovina jde do průmyslu. Domácnosti a nemocnice by v případě nejhoršího scénáře měly být postiženy jako poslední. Nejdříve by se odpojovaly energeticky náročné průmyslové podniky.

Krizová vyhláška počítá s pěti stupni při omezení dodávky a pěti při přerušení dodávky do odběrných míst. K poslednímu, havarijnímu stupni, kdy se dodává jen do malého okruhu kritické infrastruktury, jako jsou nemocnice a jsou odpojeny i domácnosti, podle odborníků velmi pravděpodobně nedojde, protože do soustavy EU putuje z 60 procent také plyn z jiných zdrojů. Současně ale dodávají, že krizová vyhláška nepočítá s trvalým výrazným omezením dodávek.

Černé scénáře nicméně ekonomičtí experti krotí s tím, že Rusko se, obzvlášť v současné situaci, bez příjmů za plyn dlouhodobě neobejde. Přerušení dodávek by navíc znamenalo potřebu uzavřít vrty, což není levné, ani technologicky jednoduché. Navíc by vznikly zvýšené nároky na skladovací prostory.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Nejistota z dalšího vývoje

Ruský plyn zatím do Evropy proudí i přesto, že všechny země EU Putinův požadavek na placení v rublech odmítly. Dodávky plynu realizované po 1. dubnu mají být totiž zaplaceny na přelomu dubna a května. Na otázku, co se stane, pokud si západní firmy odmítnou účty v rublech otevřít, mluvčí Kremlu Peskov odpověděl: „Uvidíme, ještě je čas.“

Jednotlivé státy EU podle bývalého ministra průmyslu Havlíčka hledají cesty, jak se stát více samostatnými. Probíhají objednávky plynu z jiných destinací, významně se zvyšuje i objednávka kapalného plynu z USA,” řekl Havlíček v CNN Prima News.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Rusko bude požadovat platby rublem i za další zboží

V rozhovoru pro televizi Rossija 1 to řekl mluvčí Kremlu Peskov. Západní protiruské sankce podle něj urychlily oslabení důvěry v americký dolar i v euro. Nepochybuji o tom, že se to v budoucnu rozšíří na další skupiny zboží,“ řekl Peskov. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv už dříve uvedl, že Moskva bude vyvážet potraviny a plodiny pouze do přátelských zemí.

Zdroje dat:
CNN Prima News, České noviny, Novinky.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...