Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Hlas lidu: Do druhého kola prezidentských voleb by postoupili Babiš a Pavel, vyplývá z dat. Češi se v diskuzi přiklání pouze k jednomu z nich

Do druhého kola prezidentských voleb by nyní postoupili šéf hnutí ANO Andrej Babiš a někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel, vyplývá z volebního modelu Data Collect a Kantar, jehož výsledky v neděli zveřejnila Česká televize. Babiš by podle modelu získal v prvním volebním kole 27 procent hlasů, Pavel 26,5 procenta. Třetí by skončila Danuše Nerudová s 23,5 procenta hlasů. Další z kandidátů nepřekročili hranici šesti procent. Jak to vidí Češi?

Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com
Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com

Z dalších kandidátů by podle volebního modelu získal 5,5 procenta senátor Pavel Fischer, čtyři procenta další senátor Marek Hilšer stejně jako odborový předák Josef Středula. Podnikateli Karlu Janečkovi, kterého ministerstvo vnitra do voleb nezaregistrovalo, volební model přisoudil 2,5 procenta.

Volební potenciál má Fischer 16 procent, Hilšer 11 procent, Středula devět procent a Janeček 5,5 procenta. Průzkum společnosti Data Collect a Kantar CZ provedly mezi 14. a 23. listopadem u 1238 respondentů. Statistická chyba se pohybuje od 0,5 do 2,8procentního bodu, uvedla ČT.

Těsný rozdíl mezi Babišem a Pavlem byl také v říjnovém volebním modelu agentury Median. Pavel by podle něj získal v prvním kole prezidentských voleb 22,5 procenta hlasů, Babiš 22 procent a Nerudová 15 procent. Median se lidí dotazoval ještě před potvrzením Babišovy kandidatury.

Babiš rozhodně ne, píše mnoho Čechů ve veřejné diskuzi

Ve veřejné diskuzi se opět strhla mela. Když se zaměříme na tzv. „nejlepší komentáře“, je patrné, že čeští občané si nemyslí, že by do druhého kola postoupil expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Babiš má poměrně vysoké preference, ale nikdy jsem nikde nečetl, že by ho někdo volil,“ míní uživatel Petr Vasl. Nutno podotknout, že na sociálních sítích Andreje Babiše najdete v komentářích mnoho příznivců bývalého premiéra.

„Myslím, že se Babiš do druhého kola vůbec nedostane. Začátkem ledna vynese soud rozsudek a je dost pravděpodobné, že bude odsouzen. Každý kdo si jen trochu váží této země, nebude volit zločince prezidentem. Byla by to obrovská mezinárodní ostuda. A jaký by to byl morální vzor pro naše děti, kterým visí portrét prezidenta ve třídách?“ napsal jeden z přispěvatelů.

Nejvíce by mě potěšilo, kdyby Babiš vypadl už v prvním kole. Průzkum ukazuje, že by to nemuselo být nemožné,“ míní Pavel Dvořáček, jehož komentář nezůstal bez odezvy. Tebe by to potěšilo, ale tisíce jeho příznivců by to zklamalo. Jeho oznámení „Čau lidi, jsem vaším prezidentem „by bylo fantastické,“ reagoval Babišův příznivec.

Petr Pavel je „menší zlo“, píšou někteří

Někteří Češi jsou již nyní toho názoru, že nejlepším kandidátem na Hrad je bývalý generál Armády ČR ve výslužbě Petr Pavel, který se poprvé omluvil za svůj prosovětský životopis, jenž napsal v roce 1987. „Generál Pavel je skutečně nejvhodnější kandidát, Babiš je příliš kontroverzní a Nerudová vyloženě nevhodná,“ zní jiný komentář.

Petra Pavla ale zároveň lidé vnímají jako „menší zlo“. „Kohokoliv jen ne Nerudovou… Progresivistku nepotřebujeme… Raději Pavel než Babiš. Raději rozvědčík než dotační podvodník a estébák, který nadbíhá důchodcům. Hrozná volba, ale jinou nevidím…,“ má jasno jiný Čech. „Asi Pavel menší zlo, ale ne zase o moc...,“ souhlasil další.

A jaký názor máte na danou záležitost vy? Napište nám ho do komentářů.

Zdroj: ČTK, Novinky.cz, Veřejná diskuze, autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...