Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Hlas lidu: Dosluhující primátor Hřib míří v Praze do opozice. Konečně bude od arogantního Piráta pokoj, míní někteří Češi

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se nedohodla s Piráty o koalici v Praze a v jednáních pokračovat nebude. Namísto toho zahájí jednání o podpoře menšinové rady, osloví všechny strany v zastupitelstvu s výjimkou SPD. Novinářům to řekli členové vyjednávacího týmu Spolu po dnešní schůzce se zástupci Pirátů a STAN. Podle dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) Spolu stále trvá na tom, že bude mít pozici primátora i většinu v jedenáctičlenné radě města, což je pro Piráty nepřijatelné. Co na to říkají Češi?

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Spolu bude jednat o menšinové radě

Zatím není jasná přesná podoba menšinové rady, vše podle členů Spolu teprve vyplyne z dalších jednání. Podle nominanta na primátora Bohuslava Svobody (ODS) nabídla koalice Pirátům zásadní ústupky například v podobě přenechání gesce dopravy, ale ti neustoupili. Hřib se naopak vyjádřil v tom smyslu, že Spolu neustoupila v zásadních věcech vůbec a nebylo by legitimní, aby fakticky mohla s výsledkem 25 procent ve volbách o městě rozhodovat sama.

Svoboda a další členové Spolu dnes uvedli, že je v zájmu všech Pražanů, aby na pražské vládě vznikla co nejrychleji dohoda, a jednání s Piráty nikam nevedla. Požadavek na většinu v radě pro Spolu je podle Zdeňka Zajíčka (ODS) zásadní a Piráti ho kategoricky odmítli, což potvrdil i Hřib. „Není dál v tomto směru o čem jednat,“ řekl Zajíček.

„Základní blokační problém je v tom, že Spolu vůbec neustoupilo ani o píď ze svých požadavků a nadále si představují, že s výsledkem méně než 25 procent hlasů budou vládnout celému městu sami,“ řekl po jednání Hřib. Dodal, že problém je podle Pirátů i v tom, že by podle návrhu Spolu měl vzniknout zvláštní radní pro investice. „V gescích vlastně zůstávají jenom provozní záležitosti, na kterých se ani nelze nějak politicky profilovat,“ řekl. Zajíček k tomu uvedl, že radní pro investice by měl mít na starosti primárně velké projekty.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, když získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 a třetí Piráti se 13 zastupiteli. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty. Letošní vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá 73 dní, a je tak nejdelší v historii Česka. 

Konečně Hřib zmizí z primátorského křesla, radují se někteří

Ve veřejné diskuzi to opět vře. Zaznamenali jsme, že Češi jsou ve větší míře spokojeni s odchodem Zdeňka Hřiba z primátorského křesla. „Hřib volby prohrál, ale přesto by chtěl spolu s Čižinským velet dál. Tůdle! Tak arogantního a namachrovaného primátora Praha od roku 1989 neměla. Svoboda taky nic moc, už přestárlý, vyčichlý stařec bažící po odvetě. Ale pořád lepší než Piráti,“ zní jeden komentář.

„Hřib je trucovitý fracek, který si zvykl na moc a neuměl přijmout realitu,“ nebral si servítky další účastník diskuze a další se hned přidal komentářem: Nafrněný Hřib (Piráti) jde v Praze do opozice. Ať jde třeba do zadnice, hlavně ať již konečně zmizí z postu primátora Prahy. Hřib bylo to nejhorší, co mohlo Prahu kdy potkat.“ Jiný přispěvatel dokonce přirovnal Piráty k vším, kterých se člověk jen tak nezbaví.

Tendenčně napsaný článek, míní jiní Češi

V komentářích se najdou i tací, kteří si nemyslí, že Piráti jsou jediní, kteří mají „máslo na hlavě“, a proto by to chtělo v článku zveřejněném na serveru Novinky.cz trochu objektivity. „Trochu tendenční článek, co hází všechnu vinu na Piráty, přitom je jasné, že to je „chyba“ Spolu, i když velmi pochybuji o tom, že ODS vůbec někdy do koalice s Piráty chtěla. Nastane tak, co jsem předpovídal už před volbami. Magistrát si rozdělí ODS a ANO, bude ustaven loutkový primátor Svoboda a zase se bude vesele krást jako před deseti lety. Jediné, co jsem před volbami netušil, bylo, kdo bude ten „skutečný“ primátor, který to bude v pozadí řídit. A povolební jednání ukázala, že to bude Marek Benda. Pod jeho vládou tudíž můžeme očekávat minimálně konec Prague Pride a plošné škrtání v magistrátních sociálních programech,“ míní František Sturm.

„Tendenčně napsaný článek. Úplně stejně se dalo napsat, že jednání sabotovalo Spolu, které se zabetonovalo ve svých pozicích a všechny návrhy Pirátů odmítlo,“ přidal se další diskutující člověk.

A jaký názor máte na danou záležitost vy? Napište nám ho do komentářů.

Zdroj: ČTK, Novinky.cz, Veřejná diskuze, Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...