„Není to o tom, že bychom mluvili o zvyšování daní pro lidi s průměrným nebo podprůměrným příjmem,“ řekl pro MF DNES Marian Jurečka. S ostatními stranami vládní koalice o tom ale šéf lidovců zatím nejednal.
Takový krok by podle Jurečky jeho strana vnímala jako akt solidarity. „Takovou, a to je důležité, která by byla navázána na skupiny obyvatel, jež mohou být dneska solidární. To znamená vyšší příjmové skupiny, lidi s příjmem, který mám třeba já,“ odpověděl Jurečka na dotaz iDNES.cz, jakou změnu zdanění fyzických osob by rád viděl.
Změny by mohly platit od 1. ledna 2024
Debatovat o tom, jak zvýšit příjmy státního rozpočtu, chce v prvním čtvrtletí příštího roku. Princip progresivního zdanění fyzických osob podle něj funguje dlouhodobě v západních zemích. „Obávám se, že to je politicky nereálné, abychom se vrátili na stejné hodnoty jako před zrušením superhrubé mzdy,“ dodal v rozhovoru pro Novinky.
Bavit by se vláda podle mohla také například o tom, že slevy na jízdné zůstanou jen dětem z chudších rodin. „Nesmí ale jít o tupé asociální škrty,“ varoval v rozhovoru pro Novinky.cz. U školného je ale skeptický. „Ten pokus už tady politicky byl a nedopadl,“ dodal Jurečka.
Češi mají ve větší míře pochopení
Zvyšování daní je i zásadní téma pro všechny občany České republiky. Někteří Češi jsou zásadně proti zvyšování daní, jiní mají k tomuto kroku i jisté pochopení. „Je načase, aby vláda začala dělat i nepopulární opatření. Ta předchozí rozházela pod záminkou covidu 550 miliard za nesmysly, hned nato přišla válka, energetická krize, inflace, a tedy další obrovské neplánované výdaje… Jenže, nelze se víc zadlužovat. Jestli nepřibrzdíme, budeme za pár let platit jen na úrocích 100 miliard ročně,“ napsal Pavel Jelen.
„Je potřeba napravit tu spoušť, kterou tady zrušením superhrubé mzdy napáchala koalice ANO2011+ODS+SPD. A vrátit zdanění min na úroveň předcovidového roku. Zmrazit všechny platy politikům a státním zaměstnancům min na 1 až 2 roky, snížit výši valorizace penzí, na které si taky půjčujeme, zrušit nesmysly typu slevy jízdného, podpora stavebního spoření (mimo spoření na bydlení) atd atd. A pokud bude další snižování počtu všech státních úředníků, prodej státních nestrategických podniků atd, budeme se moci zase dohadovat o tom, jestli bude schodek 20 nebo 30 mld jako dříve,“ míní jiný účastník diskuze.
„Vzdělaný člověk tohle chápe, volič SPD to vidí jinak, co nejnižší daně a co nejvyšší dávky a důchody…to že to není možné, tito lidé nechápou..,“ napsal Přemysl Havel, na jehož slova reagoval jiný člověk: „Přemysle, já jsem ekonom a troufnu si říct, že ekonomice rozumím, a přesto mi je mnoho názorů a nápadu SPD nebo ANO daleko bližší než to, co předvádí pětidemolice.. Jak je možné, že si zvýší platy, ale okrouhají všechny ostatní? Takovej Fiala bere 270tis měsíčně, ale matkám se zdráhají dát 300tis. na 4 roky… není to papalášství? Proč zrušili EET – protože Babiš? Na truc? K čemu nám je senát – okamžitě zrušit! Jenže oni hledají všude jinde… jsou to pokrytci!“
A jaký názor máte na danou záležitost vy? Napište nám to do komentářů.
Zdroj: TN.cz, Novinky.cz, iDnes.cz, Veřejná diskuze