„Jsem rád, že se Meta rozhodla zaměřit na aktivity i na našem trhu. Je to další krok k budování zodpovědné společnosti a online podnikání na internetu. Abychom toho dosáhli, musíme se zaměřit na zvyšování digitálních dovedností, ochranu soukromí, zmenšování digitální propasti, zamezení digitálnímu vyloučení a na boj s dezinformacemi a nezákonným obsahem,“ říká Bartoš ve videu, které natočil pro společnost Meta, která jej používá k propagaci své nové facebookové stránky. Bartoše v něm představuje jako vicepremiéra pro digitalizaci.
Jak uvedl server Novinky, Bartoš svým počinem rozčílil hned několik spolustraníků. „Facebook, potažmo Meta, ztělesňuje nadnárodní korporaci, proti které bychom měli bojovat, ne jim dělat reklamu. Meta je korporace, která nejenže vydělává na porušování soukromí svých uživatelů, ale také zneužívá daňových rájů,“ vyčítá Bartošovi na internetovém fóru strany Lukáš Doležal ze zahraničního odboru Pirátů. „Také bych se chtěl Ivana Bartoše zeptat, dostal jsi za toto video zaplaceno? Jestli ano, jaká byla částka?“ dodává.
Filip Krska z krajského sdružení Pirátů na Vysočině přisazuje: „Řekněte prosím někdo, že to je deep fake. Pokud ne, za mě je to za hranou a důvod k rezignaci případně odvolání ze všech funkcí.“ Exposlanec František Navrkal z rozhodčí komise Pirátů spolustraníkům sdělil, že by bylo fér, aby se Bartoš aspoň veřejně omluvil a zaplatil straně třeba 150 tisíc CZK jako kompenzaci za poškození jejího dobrého jména. Zakladatele Pirátů Jiří Kadeřávek zase uvedl, že se z Bartoše stal maskot Mety, která z hlediska ochrany soukromí, např. na Facebooku, představuje to nejhorší.
Bartoš nám ukázal velký prostředníček, reagoval Hejduk na vyjádření Bartoše
Bartoš hájil svůj počin tím, že tento týden probíhá v rámci jejich předsednictví EU akce Czech Digital week. Společnost Meta (kdysi Facebook) představila program digitálního vzdělávání pro malé a střední podniky a zamýšlené aktivity v boji proti dezinformacím. „Z tohoto důvodu pro Metu natočil zdravici, která ale vyšla ven bez jakéhokoliv kontextu či vysvětlení na jejích sociálních či webových stránkách, což považuji za chybu. Vyvolalo to zcela pochopitelné otázky,“ dodal Bartoš.
Lukáš Hejduk z kontrolní komise Pirátů na to reagoval, že se za roky v politice Bartoš posunul. Buď „pro život ve velký politice ztratil totální kontakt s tím, na čem se strana budovala“, nebo „se rozhodl ukázat velký prostředníček podstatné části členské základny a speciálně lidem, kteří to s Pirátama často táhnou už dost dlouho.“
Bartoš pobouřil i české občany, vyplývá z veřejné diskuze
Také lidé v komentářích veřejné diskuze ve velké míře nechápou, proč Bartoš spojil své jméno se společností Meta. „Vicepremiér nemůže dělat reklamu SOUKROMÉ společnosti… Ach jo, Ivane,“ napsal Bronislav Poul. „Tak se pan Bartoš pěkně předvedl, pirát – co dodat…..penízky se sypou co!,“ nebrala si servítky Irena Šedinová, přičemž další uživatelé měli podobný názor.
„Ideály jsou fajn věc, ale prachy jsou prachy a těch prostě nikdy není dost,“ například napsal Petr Bogár.
Lidé reagovali i na případnou rezignaci Ivana Bartoše z postu předsedy České pirátské strany. „On se z toho nějak vykroutí a pojede dál. Rezignovat určitě nebude, vždyť se tak snažil dostat se k moci a teď když u moci je, tak se bude držet za každou cenu i přes nějaký ten přehmat,“ míní Mirek Svoboda. Bartoš našel v diskuzi i své zastánce. „Já tedy nejsem jeho obdivovatel, ale přijde mi to moc povyku zbytečně. Nevolil jsem Piráty, ale že by zrovna proto měl rezignovat, je hodně velký úlet,“ napsal Milan Krejsa.
A jaký názor máte na danou záležitost vy? Napište nám to do komentářů.
Zdroj: Právo, Novinky.cz, Autorský text
