Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Hlas lidu: Zeman žádá Rakušana o zrušení kontrol na Hradě, jeho kancelář je přitom sama zavedla. Je to pokrytec, zlobí se Češi

Prezident Miloš Zeman žádá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby zrušil či zásadně upravil bezpečnostní kontroly na Pražském hradě. Hlava státu je nyní nepovažuje za správné a v souladu se zájmy občanů. Zeman to ve středu Rakušanovi napsal v otevřeném dopise, který je zveřejněn na webu Hradu. Co na to řekl samotný Rakušan a jak se k žádosti prezidenta vyjádřili Češi?

Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com
Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com

„Současnou situaci, kdy jsou návštěvníci nuceni podstupovat prohlídky, i když se jdou třeba jen projít do Královské zahrady nebo Jeleního příkopu, nepovažuji za správnou a v souladu se zájmy občanů. Stejně tak již nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor Pražského hradu kontrolními stanovišti a zátarasy,“ napsal Zeman v otevřeném dopise.

Prezidentská kancelář už na konci října informovala o tom, že jedná s policií o zmírnění bezpečnostních kontrol při vstupu do některých částí Hradu. Kontroly jsou při vstupu do hradního areálu od léta roku 2016. Rakušan ČTK sdělil, že případné zrušení kontrol je plně v kompetenci policie. Jejich konec podle něj vypadal nadějně, zhatila jej ale válka na Ukrajině. Věří ale tomu, že se situace v ČR a ve světě zlepší natolik, aby mohlo být zrušeny.

Sám Rakušan žádal Zemana o zrušení kontrol

Paradoxní je, že Rakušan požádal na začátku letošního roku příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, která na Hradě dosud platí. Vyjádřil se dokonce v tom smyslu, že se kolem památky vytvořila válečná opevnění. Kancelář prezidenta republiky, kterou vede Vratislav Mynář, však odmítla výzvu dvou pražských zákonodárců za STAN, aby zrušila bezpečnostní kontroly u vstupů do areálu Pražského hradu s tím, že vše je na základě žádosti policie a Hrad že nemá žádné kompetence cokoliv změnit.

„Bezpečnostní kontroly na vstupech provádí Policie České republiky na základě vlastní analýzy rizik z května roku 2021 a na základě vlastních oprávnění podle zákona,“ stálo ve zveřejněném stanovisku kanceláře prezidenta. Hradní kancelář navíc politiky STAN obvinila ze šíření „hloupých průhledných dezinformací“ a označila je za „neúspěšné účastníky pokusu o puč proti prezidentu republiky“.

Češi Zemanovu žádost považují za pokrytectví

Dosluhující prezident svojí žádostí opět rozvířil vody v internetové diskuzi. V komentářích se opakovaně objevuje slovo „pokrytec“. Jestli on Zeman není pokrytec?“ zní jeden komentář. Zeman potvrzuje, jaký je pokrytec. Kontroly přece sám zavedl po tom, co zesměšnily ty červené trenky nad Hradem „pro muže, který se nestydí vůbec za nic“. A teď náhle otočil? Protože tuší, že každý příští prezident Zemanovy zátarasy okamžitě zruší? Zeman teď mění názory jako korouhvička, ale pro většinu Čechů zůstane navždy zapsaný jako vlastizrádce a mstivý křivák!“ nebral si servítky uživatel Oldřich Formánek.

Někteří považují tento krok za snahu o zalíbení před jeho odchodem do politického důchodu. „Zajímavé. Pokud vím, pan Zeman velice usiloval o to, aby byly zavedeny přísné kontroly při vstupu na Hrad. A např. v pro veřejnost znepřístupněné Jízdárně si jakási parta nějakých oblíbenců nevím koho z Hradu uspořádala večírek. Přisuzuji tento OTEVŘENÝ dopis páně Zemanově snaze zalíbit se i těm, kteří ho nezbožňovali – „podívejte se, JÁ, Zeman, Váš prezident, chci Hrad otevřít veřejnosti a ministr vnitra to z jakýchsi mě nepochopitelných formálních důvodu zdržuje, vyžeňte ho!!!“ zněl jeden komentář.

To je fraška! Miloš se najednou probudil a chce konat dobro! Asi aby se vzpomínalo, že udělal taky jako prezident přece jen něco dobrého. Nejdřív odsoudil Rusko a teď chce otevřít Hrad. Tak to mu zbývá ještě začít kritizovat Čínu,“ uvedl Jan Mareš.

V diskuzi se najdou i tací, kteří naopak kritizují ministra vnitra. „Rakušan mě zklamal. Sliboval, že se zasadí o zpřístupnění Hradu a teď se vymlouvá stejně jako hradní kohorta. Co s tím má společného válka na Ukrajině?!“ nechápe Jana Brabcová.

Někdo je dokonce toho názoru, že by kontroly na Hradě nerušil, a naopak by je na některých místech v Praze zavedl. „Já bych klidně zavedl kontroly i na Karlově Mostě a nebo třeba na Petřín.Zavedl bych přísnou kontrolu u Strakovy akademie, aby se neopakovalo to, že nějací sebevražední dezoláti páchali před úřadem vlády, prostě jak je tam ten chodník kolem úřadu vlády tak bych zavedl security point a prostě kolem budovy by člověk nemohl projít se střelnou zbraní. Stejně tak i u některých ministerstev. Bude nutné zavést přísná opatření i při vstupu do kostelů a chrámů. Měli bychom se učit od Izraelců,“ míní uživatel René Krejcárek.

A jaký názor na Zemanovi žádost o zrušení kontrol na Hradě máte vy? Napište nám to do komentářů.

Zdroj: Novinky.cz, ČTK, Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...