Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Kovanda: Jak ovlivní nový prezident českou ekonomiku? Kam až jeho „prsty“ sahají?

Generál Pavel má podle sázkových kanceláři skoro 90% pravděpodobnost, že se stane prezidentem. Ekonomiku ale moc neovlivní. Nový prezident či prezidentka může mít výraznější vliv teprve dlouhodobě, tedy zhruba v horizontu deseti let, ale to pouze v tom případě, že svůj mandát v dalších prezidentských volbách obhájí a bude tedy vládnout až do roku 2033.

Zdroj: Profimedia/ČTK
Zdroj: Profimedia/ČTK

„To proto, že vlastně jediná možnost, jak může hlava státu ovlivnit tuzemskou ekonomiku celkem přímou cestou, spočívá ve jmenování členů rady České národní banky. Tento orgán zodpovídá za měnovou politiku České republiky. Měnová politika je jedním ze dvou pilířů hospodářské politiky každého ekonomicky vyspělého státu. Druhým pilířem je politika fiskální neboli rozpočtová, za kterou zodpovídá v prvé řadě vláda. Zatímco tedy voliči v parlamentních volbách volí osoby zodpovídající za jeden pilíř ekonomického výkonu země, prezident či prezidentka vybírá dle vlastního uvážení osoby zodpovídající za pilíř druhý,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.

Hlava státu vzešlá z probíhajících voleb ovšem v začínajícím funkčním období bankovní radu ČNB příliš neobmění. To proto, že nový prezident či prezidentka řádně povládne po dobu pěti let, tedy do začátku roku 2028. Šesti ze sedmi členům bankovní rady ČNB ale vyprchá mandát až v polovině roku 2028, případně až v roce 2029. Jedinou výjimku představuje radní Tomáš Holub, jemuž vyprchá funkční období koncem roku 2024.

Zdroj: Profimedia/ČTK
Prezidentský kandidát Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia/ČTK

Končící prezident Miloš Zeman přitom loni s platností buď od poloviny roku 2022, nebo od února 2023 jmenoval celkem šest členů bankovní rady. Tedy všechny kromě zmíněného Holuba.

Funkční období hlavy státu let 2028 až 2033 bude z hlediska obměny bankovní rady ČNB tedy mnohem zajímavější. Hlava státu totiž hned po několika měsících v úřadu vybere nového guvernéra ČNB. Také rozhodne o obsazení dalších tří křesel v její bankovní radě. Na přelomu let 2028 a 2029 pak rozhodne o obsazení dalších dvou křesel k bankovní radě. A koncem roku 2030 o dalším.

Rozhodující může být i postoj k přijetí eura

Během necelých prvních tří let svého funkčního období bude moci prezident či prezidentka vládnoucí v letech 2028 až 2033 obměnit celou bankovní radu ČNB a zcela ji tak proměnit k „obrazu svému“. „Pokud by byla hlava státu v letech 2028 až 2023 jednoznačně nakloněna přijetí eura, promění bankovní radu právě tak, aby i ona sestávala z expertů jednoznačně nakloněných přijetí jednotné evropské měny. Jestliže tedy v nyní probíhajících volbách zvítězí kandidát či kandidátka podporující přijetí eura, nepatrně stoupá šance na jeho přijetí v první polovině 30. let,“ vysvětlil Kovanda.

K přijetí eura je nakloněný generál Petr Pavel, proti je naopak expremiér Andrej Babiš.

Zdroj: Profimedia/ČTK
Prezidentský kandidát Petr Pavel
Zdroj: Profimedia/ČTK

Zdroj: Autorský text, ekonom Lukáš Kovanda

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...