Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Jednání o důvěře vládě, den 1.: Silná slova od Babiše a Okamury, originální dárek pro Fialu a Síkelova výhrůžka Havlíčkovi

Prvním dnem včera začala plánovaná schůze Poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě, kterou svolala opozice. Poslanci se sešli až po čtvrtečním obědě a je velmi pravděpodobné, že ze schůze budou odcházet rovnou na ten páteční. Dvě a půl hodiny po půlnoci teprve začaly rozpravy poslanců, kterých se přihlásilo 37. Podle některých by k hlasování o nedůvěře teoreticky nemuselo dojít ani dnes.

zdroj: Nextfoto
zdroj: Nextfoto

Rekordmanem dne se stal předseda hnutí ANO, který promluvil jako první. Svou téměř 90minutovou řeč shrnul slovy: „Máme tu vládu, která je bezradná a neschopná jako její slabý premiér, vládu založenou na organizovaném zločinu, vládu, která lidem vytrvale lže, vládu, která neplní své sliby, vládu, které se stát a ekonomika rozpadá pod rukama, vládu, která se lidem vysmívá, vládu, která řeší všechno možné jen ne problémy vlastní země a vlastních občanů. Vládu, jejíž jediný zájem je vládnout, i kdyby měla zruinovat svoji zemi. Je dobře, že naši občané budou moci pozorovat pana premiéra Fialu a Rakušana a další politiky pětikoalice, kteří jako samozvaní demokraté rádi mluví o hodnotách, politické kultuře, Václavu Havlovi, budou zvedat ruce pro svou vládu postavenou na korupci, neschopnosti a pokrytectví. I kdyby hlasování ustáli, tak svůj konec oddálíte jenom o pár měsíců. V očích lidí už jste totiž nadobro ztratili jakoukoliv legitimitu a morální právo vládnout. Jste vládou, která vyhlásila válku vlastním občanům. Proto si zasloužíte jediné, a to skončit.”

Babiš mimo jiné vyčetl vládě, že kvůli ní zdražuje i pivo a nazval ji vládou národní katastrofy, načež mu Fiala vmetl, že je mu za něho trapně. „Jde vám o rozvrat, o uchopení moci za každou cenu,” odpověděl na Babišovu kritiku Fiala.

Drsná kritika Babišova projevu

Babiš prohlásil, že „je jasné, že vláda má 108 poslanců, takže si koryta udrží,” čímž reagoval na fakt, že vzhledem ke koaliční většině vláda důvěru pravděpodobně neztratí. K jejímu svržení by opoziční strany potřebovaly nadpoloviční většinu 101 hlasů poslanců, přičemž jich mají pouze 92. Poslankyně za ANO Alena Schillerová zase použila příměr k rybníku a kaprům, kteří si ho nevypustí. Koalici vyčetla, že zesměšňovala návrhy hnutí, aby je později přijala. „Neřešíte ceny energií, ale jenom problémy svých ministrů.”

Babišův místy zmatečný projev vyvolal vlnu negativních reakcí na jeho twitteru. Jedni ho označili za „zmatené kvičení” a „generátor náhodných slov”, další mu vytýkali jeho mluvu. „Bylo to vystoupení jako vystřižené z besídky zvláštní školy. Více než polovina byl nesouvislý blábol. Vy jste se něčím ostřejším posilnil? Jaký je váš rodný jazyk? Český ani slovenský to asi nejsou.” Jiný diskutující v reakci na příspěvek připsal: „Řekl bych, že se to blíží staroslověnštině.”

Fiala nepřekvapil, Okamura se pustil do uprchlíků

Premiér Fiala (ODS) naopak sklidil slova uznání. „Bože, to byl projev opravdového státníka, který má rád svoji zemi. Uklidňující, vysvětlující, s vizemi do budoucnosti, nic nelakující narůžovo.” Fiala ve svém hodinovém proslovu mimo jiné připomněl opatření, která vláda během svého působení udělala a kromě narážek na počínání opozice za dob jejího vládnutí znovu obhajoval ministra Rakušana. „Vláda rozhodně neváhá. Chápu netrpělivost ve společnosti. Žádná geniální řešení ale nejsou, nemají je ani jiné země,“ prohlásil Fiala.

Po Fialovi se slova chopil šéf SPD Tomio Okamura. „Vláda zcela úmyslně ignoruje drahotu. Přivedla občany na pokraj krachu, aby zaplnila kasu, ze které rozdává Ukrajině, migrantům a v zahraničí.” Okamura označil vládu za ukrajinskou, neschopnou řešit růst cen potravin a energií a nezapomněl zmínit kontakty hnutí STAN s organizovaným zločinem. Vláda by podle něho měla sama odstoupit a měly by se konat nové volby.

Na Okamurův proslov zareagoval i jeho bratr Hayato. „Mluví Tomio. Ukrajinu, svobodu a demokracii v Evropě nebránit. Ženám a dětem uprchlým před Putinovou agresí nepomáhat. Mluví jako zaprodanec Kremlu,” zkritizoval Okamuru.

„Vypečený dárek” pro Fialu a Babiše

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se hned v úvodu Okamurovy téměř hodinové řeči vydala za premiérem, aby mu poblahopřála k 58. narozeninám a předala malou pozornost. Prozradila, že šlo o „měkký dárek”, v balíčku se ukrýval svetr. „Když Tomio Okamura začal u pultíku opakovat ruskou propagandu, využila jsem příležitost. Všechno nejlepší, Petře!”, vzkázala předsedovi vlády.

Dnes pro změnu slaví narozeniny Andrej Babiš, kterému je o 10 let víc. A také on velice pravděpodobně najde ve svém narozeninovém balíčku ryze praktický dárek na letošní zimu. Podle jeho manželky Moniky si přál taktéž svetr.

Opozice schůzi o vyslovení nedůvěry vládě vyvolala zejména kvůli neřešení energetické krize a neadekvátnímu přístupu ministra vnitra Víta Rakušana. Ten kritiku o napojení jeho hnutí STAN na organizovaný zločin vrátil šéfovi ANO se slovy, že „jediný obviněný, se kterým se setkal, je Babiš.”

Kromě Rakušana požaduje opozice také rezignaci ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN), který podle ní zaspal, neřeší drahé energie a jeho nápady jsou „neakceptovatelné nesmysly.” Babiš Síkelu označil za „hrobaře české ekonomiky.” Ten považuje kritiku za předvolební boj.
Vláda má podle něho plán, podle kterého postupuje. „Na nikoho se vymlouvat nebudu, ani na vládu Andreje Babiše. Nebudu reagovat ani na vás a povodím si vás v některém z dalších televizních pořadů,” pronesl směrem ke svému předchůdci Karlu Havlíčkovi z hnutí ANO. Ten kritizuje, že úsporný tarif navrhla vláda pozdě a pomáhá málo. Vadí mu rovněž, že koalice nepřipravila žádný návrh na zastropování cen energií.

Zdroj:
CNN Prima News, iDnes, Seznam Zprávy

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...