Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Kauza Čapí hnízdo: Akcie jsem nepodepsal, ale podepsal jsem nějakou smlouvu. Můj otec znásilnil moje základní lidská práva, uvedl u soudu Babiš ml.

Na Městském soudu v Praze pokračoval pátým dnem soud v kauze Čapí hnízdo. Andrej Babiš mladší, který dorazil ze Švýcarska, aby dnes přišel vypovídat, u soudu v kauze údajného dotačního podvodu při výstavbě areálu Čapí hnízdo řekl, že v sídle Agrofertu podepsal listinu, s jejímž obsahem se neseznámil. Akcie Čapího hnízda ani jiné společnosti v ruce nikdy neměl, odpověděl na dotaz soudce. Syn obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně.

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Obžaloba uvádí, že expremiér Babiš zajistil v roce 2007 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky.

Babiš junior uvedl, že nějakou listinu podepsal za přítomnosti finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové. Nebyl si jistý, zda u podpisu nebyla i jeho sestra Adriana Bobeková. „Paní Procházková mi k tomu nic bližšího neřekla,“ vypověděl u pražského městského soudu. Dodal, že tento zhruba dvacetistránkový dokument nečetl celý, protože obsahoval malá písmena či finanční výkazy. Podepsal několik listů, pět nebo šest. Na dotaz soudce doplnil, že nemá ponětí, o jaký typ smlouvy šlo. „Poprvé jsem ty smlouvy viděl na policii. Nevěděl jsem o tom, že bych měl být akcionářem nějaké společnosti,“ uvedl Babiš mladší.

Pokračoval tím, že v areálu Čapího hnízda byl mnohokrát, zval ho tam jeho otec už v době, kdy to byla ruina. „Otec říkal, že to kupuje,“ podotkl Babiš mladší, který je jediným členem expremiérovy rodiny, který se v kauze Čapího hnízda rozhodl vypovídat. Poznamenal, že jedna budova v areálu je vyhrazena pro otce a jeho blízké.

K budově soudu v centru Prahy dorazil Babišův syn sám a pěšky zhruba deset minut před začátkem jednání. Čekaly na něj desítky fotografů, kameramanů i píšících novinářů. Zopakoval před nimi, že v dění kolem Čapího hnízda z něj jeho otec udělal nejen bílého koně, ale i blázna. Popřel také otcovo tvrzení, že má psychické problémy. Doplnil, že to, že se přišel osobně obhájit, je pro něj výhra.

Babiš starší předem avizoval, že na synovu výpověď se nedostaví, což dodržel. Tvrzení svého syna dlouhodobě odmítá a do poslední chvíle snažil výpovědi svého syna zabránit. Opakovaně tvrdil, že je psychicky nemocný a nezpůsobilý vypovídat před soudem, navíc ho podle jeho slov novináři zneužili.

„Neudělal ze mě jen bílého koně, ale i blázna,“ uvedl Babiš ml. na adresu svého otce a zároveň odmítl otcovo tvrzení, že má psychické problémy. U soudu předložil lékařské potvrzení vystavené psychiatričkou Džamilou Stehlíkovou, že je schopen vypovídat a je pod jejím odborným lékařským dohledem. Soudce se ho pak ptal, zda ví, jakou má diagnózu. „Znám ji, ale nesouhlasím s ní. Je to schizofrenie,“ řekl Babiš mladší po chvíli mlčení. Na otázku soudce, zda je ochoten se v ČR podrobit znaleckému zkoumání duševního stavu na žádost soudu, odpověděl: „Jsem ochoten.“

Babiš junior původně v kauze dotačního podvodu rovněž čelil obvinění, stejně jako další členové expremiérovy rodiny. Policie ale tato stíhání zastavila s tím, že skutek nebyl trestným činem. Babiš mladší se na policisty obrátil v lednu 2018 kvůli své cestě na Krym. Policie věc prověřovala pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, věc ale dvakrát odložili s odůvodněním, že nešlo o trestný čin ani přestupek.

„Můj otec znásilnil moje základní lidská práva v roce 2017. To bylo víc než poškození, to byl kriminál. Zaměstnanec s ruským občanstvím a kriminální minulostí mě přinutil odejít z ČR,“ poukázal Babiš mladší na nedobrovolný odchod na Krym.

Podle synovy verze ho na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu a která dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí. Posudek Protopopové měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo. Protopopová si stojí za tím, že stanovila správnou diagnózu.

Líčení bude opět pokračovat 26. září, soudce na čtyři dny naplánoval výslech řady dalších svědků včetně Petry Procházkové, finanční ředitelky Agrofertu.

Zdroj: iRozhlas.cz, ČTK, iDnes.cz, Novinky.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...