Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Kauza Čapí hnízdo: Babišova manželka odmítla vypovídat, Nagyová se u soudu omluvila. Faltýnek je přesvědčený, že cílem je dostat Babiše z politiky

U Městského soudu v Praze dnes pokračuje třetí den jednání o dotacích v kauze Čapí hnízdo. Do soudní síně dorazil bývalý premiér Andrej Babiš s manželkou Monikou, která měla dopoledne vypovídat jako první středeční svědek, ta však odmítla vypovídat. Svědčit měla i Babišova dcera Adriana Bobeková, která se z jednání omluvila ze zdravotních důvodů. V druhé části třetího jednacího dne soud povolal exšéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který před zahájením líčení řekl novinářům, že bude vypovídat. Faltýnek také vedl, že se kauza Čapí hnízdo nestala tak, jak uvedla policie. Babišovi se podle něj nevyplatilo kvůli dotaci páchat podvod.

Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com
Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com

Jak uvedl server Novinky.cz, Andrej Babiš s Janou Nagyovou, kteří stanuli před soudem v kauze padesátimilionové dotace pro Farmu Čapí hnízdo si ve středu vzájemně projevili lítost. Nagyová se nejprve omluvila celé Babišově rodině s dovětkem, že pokud někdo hypoteticky pochybil, byla to ona. „Chtěla bych se omluvit celé rodině pana Babiše. Pokud čistě někdo teoreticky pochybit měl, tak jsem to byla já.“ Zdůraznila však, že se ničeho nezákonného nedopustila.

Babiš Nagyové poděkoval se slovy, že ho to mrzí. „Mrzí mě to vůči paní Nagyové a děkuji za její vyjádření,“ reagoval Babiš. Bývalý český premiér ve středu také sdělil, že už dále nebude průběh hlavního líčení komentovat. V předchozích dnech se nezdráhal hovořit o politickém procesu. Zpochybňoval rovněž erudici soudních znalců posuzujících pravost podpisů pod dokumenty, respektive ekonomickou provázanost Čapího hnízda s  koncernem Agrofert.

Všichni předvolaní svědci odmítli vypovídat

Předvolaní svědci Monika Babišová, její bratr Martin Herodes i Luděk Kalivoda, Luděk Kalivoda, jenž patřil do tehdejšího představenstva Farmy Čapí hnízdo, svorně odmítli ve středu dopoledne před soudem vypovídat. Svědčit měla i jeho dcera z prvního manželství Adriana Bobeková, která se z jednání omluvila.

„Ze zdravotních důvodů a soudu sdělila, že s ohledem na příbuzenství k obžalovanému ani v budoucnu nebude vypovídat,“ citoval omluvu Bobekové soudce Jan Šott. Soud tak přečetl jejich výslechy na policii. Všichni příslušníci Babišovy rodiny v něm vinu odmítli.

Policie vymyslela příběh, který se nestal, řekl Faltýnek 

Druhá část třetího jednacího dne začala od 12:30 hodin. Soud povolal exšéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který se na úvod své výpovědi vrátil do období, kdy byl sám v kauze Čapí hnízdo trestně stíhán. „Když jsem poprvé četl výmysly policejních orgánů, tak jsem nevěřil vlastním očím. Příběh, který si vymyslely, se nestal,“ řekl Faltýnek na úvod.

„Protože jsem si kauzu sám prožil, jsem přesvědčen, že její jediný cíl je dostat pana předsedu z politiky,“ uvedl Faltýnek, čím se zastával pana Babiše. Faltýnek před soudem dále uvedl, že se s Babišem zná od roku 2000, kdy nastoupil do společnosti Agrofert.

„Protože jsem si kauzu sám prožil, jsem přesvědčen, že její jediný cíl je dostat pana předsedu z politiky,“ uvedl Faltýnek, čím se zastával pana Babiše. Faltýnek před soudem dále uvedl, že se s Babišem zná od roku 2000, kdy nastoupil do společnosti Agrofert. „Známe se dlouho a dobře,“ dodal Faltýnek.

Zdroje: iDnes.cz, Novinky.cz, iRozhlas.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...