Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Kauza Čapí hnízdo: Bankéři u soudu potopili Babiše. Babiše mladšího čeká znalecký posudek

Městský soud v Praze dnes pokračoval po týdenní pauze v projednávání kauzy Čapí hnízdo, kde jsou obžalováni expremiér Andrej Babiš a jeho bývalá poradkyně Jana Nagyová. Během pondělí vypovídali hlavně lidé spojení s bankou HSBC, která poskytla úvěry na stavbu areálu.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

První svědek, bývalý zaměstnanec oddělení finančních trhů banky Filip Koutný označil projekt za kuriózní. Společnost Farma Čapí hnízdo by podle jeho slov u banky HSBC nezískala úvěr na stavbu areálu, pokud by za ní nestál holding Agrofert. To, že měla Farma Čapí hnízdo spojení s Agrofertem, se podle něj v bance objektivně vědělo, vyplývalo to podle něj i z dokumentace.

Koutný dnes zároveň vypověděl, že Čapí hnízdo mělo být původně privátním projektem Babiše, což se údajně dozvěděl od finanční ředitelky holdingu Agrofert Petry Procházkové. Později se ale plán rozrostl. Procházková mu podle jeho slov také řekla, že jde o Babišovu „srdeční záležitost“.  

„Opakovaně použila slova, že je to srdeční záležitost pana generálního, jak titulovala pana Babiše,“ popsal získané informace od Procházkové, která by měla před soudem vypovídat tento týden. Pokud by za projektem nestál Agrofert, nebyl by podle Koutného realizovatelný.

Koutný nicméně nebyl přímo u schvalování úvěru pro projekt Farmy Čapí hnízdo a řadu informací měl zprostředkovaně, kdy mu je někdo řekl nebo zazněly například na poradách.

Před soud dnes předstoupil i bývalý generální ředitel české pobočky HSBC František Kopřiva, který řekl, že měl informace o tom, že projekt patřil k Agrofertu. Stejně jako Koutný uvedl, že se nikdy nesetkal s tím, že by dokumenty v systému banky obsahovaly nepravdivé údaje. Právě v těchto dokumentech je podle dřívějších informací médií označen za vlastníka Čapího hnízda Babiš. Kopřiva dále uvedl, že se jednání o poskytnutí úvěru pro Farmu Čapí hnízdo přímo neúčastnil. „Osobní poznatky nemám,“ řekl soudu.

Pavel Šlancar, další z bankéřů HSBC, soudu popsal schůzku, na níž se úvěr pro Farmu Čapí hnízdo řešil. O úvěru prý jednal s Procházkovou. Vztahem mezi Farmou Čapí hnízdo a Agrofertem se Šlancar podle svých slov nezabýval, neví ani, proč za společnost jednala právě Procházková. Svědek Šlancar na dotaz soudu, co si vybavuje z jednání o farmě, uvedl, že Čapí hnízdo při jednání o poskytnutí úvěru neměla tzv. korporátní historii. V praxi to znamenalo, že se banka HSBC neměla o co opřít, co se týče minulosti firmy.

Soud chtěl dnes také vyslechnout úřednici Evu Filipovou, která dohlížela na čerpání dotace společností Farma Čapí hnízdo. Žena totiž v prvním týdnu hlavního líčení po odchodu z jednací síně naznačila, že toho o obžalovaném expremiérovi mohla říct víc. Úřednice se však z jednání omluvila, soud ji vyslechne v říjnu.

Soud přibere znalce k posouzení duševního stavu Babiše mladšího

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu.

Babiš mladší u soudu vypovídal předminulý pátek. Uvedl, že nepodepsal listinu o převodu akcií k Farmě Čapí hnízdo, až později podle svých slov připojil své podpisy v sídle Agrofertu pod listinu, s jejímž obsahem se neseznámil. Babišův syn tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně.

Zdroj: ČTK, iRozhlas.cz, Novinky.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...