Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Kopíruje Nerudová slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou? Zkušený politolog má jasno

Do boje o Hrad se po páteční registraci Ministerstva vnitra ČR bude ucházet celkem devět kandidátů. Největší favorité jsou podle veřejných průzkumů expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI Vlastimil Havlík pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil jejich kampaně. Co prohlásil o Nerudové?

Foto: Se souhlasem Danuše Nerudové
Foto: Se souhlasem Danuše Nerudové

Celkem devět kandidátů z původních jednadvaceti prošlo sítem ministerstva vnitra. Kroměě Andreje Babiše, Petra Pavla a Danuše Nerudové se o Hrad budou ucházet také senátoři a neúspěšní kandidáti z minulých prezidentských voleb Pavel Fischer a Marek Hilšer, stejně tak odborový předák Josef Středula, poslanec SPD Jaroslav Bašta, bývalý rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima a šéfka České asociace povinných Denisa Rohanová.

Jak již bylo zmíněno, největší favorité voleb jsou dle různých veřejných průzkumů bývalý předseda vojenského výboru NATO  Petr Pavel, někdejší rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Právě jejich dosavadní kampaně zhodnotil zkušený politolog Vlastimil Havlík. Andrej Babiš se evidentně bude soustředit až na poslední měsíc a půl před volbami, což je dáno i tím, že ve srovnání s Danuší Nerudovou nemusel věnovat úsilí tomu, aby vešel vůbec do povědomí veřejnosti,“ uvedl Havlík pro ŽivotvČesku.

Nerudové obeznámenost roste, ale má velké problémy dát kampani – resp. svému prezidentování – obsah nad rámec něčeho, co bychom mohli nazvat »pokus o kopii Zuzany Čaputové«,“ vyjádřil svůj pohled na první dva kandidáty docent politologie z Masarykovy univerzity.

Třetím žhavým kandidátem na nového českého prezidenta je armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Tomu v posledních týdnech uškodily informace o jeho vlastnoručně napsaném prosovětském dopise, za který se veřejně omluvil. Havlík uvedl, že chování v komunistickém režimu před rokem 1989 mu v konečném součtu může uškodit. Zároveň je ale toho názoru, že narozdíl od Nerudové se Pavel „může opřít o poměrně dobře vystavěný příběh a profesní zkušenosti jako hlavní devízy pro výkon funkce“.

Zdroj. ŽivotvČesku.cz, Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...