Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Letošní zimu zvládneme, tvrdí Fiala. Okamura nepochodil s pomocí hasičům, Válek ukázal vnuka a Babiš zachraňoval zatoulanou kočku

Koalice Pirátů a hnutí STAN nepřežije. Piráti s ní už podle šéfa Bartoše pro příští volby do Sněmovny nepočítají. Po týdnu došlo k mírnému posunu v krocení plamenů v Českém Švýcarsku a premiér Fiala před odjezdem na dovolenou stačil ubezpečit národ, že nastávající zimu zvládneme bez ohledu na to, jak se zachová Rusko. Bylo toho ale mnohem víc, co přinesl poslední červencový týden.

zdroj: Nextfoto
Tomio Okamura a Lucie Gelemová na loňské vernisáži výstavy Koho budete volit, zdroj: Nextfoto

Politické body minulý týden sbíral především ministr průmyslu Jozef Síkela. Ten dojednal v Bruselu dohodu ohledně plynu. Členské země EU se zavázaly snížit v období od srpna do konce března spotřebu plynu o 15 procent proti průměru z posledních 5 let. Podle Síkely budeme v takovém případě schopni vydržet následující zimu bez dodávek plynu z Ruska. V případě nouzového stavu by podle nařízení muselo dojít ke snížení teploty ve veřejných budovách na 19 stupňů a v domácnostech o jeden stupeň Celsia.

Příliš velký optimismus krotí bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček, podle něhož jde v případě dojednané dohody o ambiciózní cíl. „Domácnosti sice mohou něco uspořit, ale větší část leží na průmyslu, kde může být 15 procent problém.” Pouhým šetřením podle Janečky lepší ceny nedosáhneme. „Nevidím jediný důvod, proč by měla cena plynu klesat. Pokud se nezvýší průtok plynovody Nord Stream 1 a Bratrství, levnějšího plynu se nedočkáme,” řekl energetický expert na CNN Prima News.

Další jeden až 2,5 měsíce k dobru bude mít Česko díky zajištěnému zkapalněnému plynu z Nizozemska. „Prostřednictvím ČEZ jsme zakoupili kapacitu v LNG terminálu v Nizozemí, a nejenom kapacitu, to by nestačilo, ale i přepravní cesty, které nám umožní ten plyn dostat do ČR. Kapacita, kterou jsme získali, pokrývá zhruba třetinu roční spotřeby,” řekl premiér Petr Fiala, podle něhož si v zimě zatopíme, i když Rusko vypne plyn úplně.

Senioři si od září opět přilepší

Fiala se v rozhovoru pro Novinky.cz zmínil také o chystaném zvýšení důchodů, které od 1. září vzrostou v průměru o 800 korun. Podle kritiků je to málo, jde v podstatě opět jen o valorizaci danou zákonem. „Důchody rostou historicky vůbec nejvíc. Letos jsou valorizovány 3krát a nárůst je dohromady o 15 procent. V průměru jde o 2500 korun za tento rok,” vysvětlil Fiala a dodal, že 1. ledna dojde k další valorizaci. Připomněl i tzv. výchovné, které starobní důchody zvýší za každé vychované dítě o 500 korun.

Peníze od Okamury hasiči odmítli

Hasičům se v neděli podařilo zmenšit celkovou plochu požáru v Českém Švýcarsku asi o pětinu na zhruba 2860 hektarů. Plameny pohltily přibližně 1060 hektarů. V Hřensku zasahuje na 750 hasičů z celé země. Po dohašení hasiče vystřídá policie, která už má určité náznaky a indicie, které by objasnily příčinu vzniku mohutného požáru. Uvítala by svědectví lidí, kteří viděli, odkud se nejdříve začal oheň šířit.

Na pomoc obyvatelům obcí v Českém Švýcarsku vybrali lidé už přes 6,5 milionu korun. Sbírka Diecézní charity Litoměřice eviduje zhruba 150 tisíc korun. 50tisícový dar na pomoc hasičům s požárem poslala také Okamurova SPD. Spolek přátel Jetřichovic ale peníze vzápětí vrátil. „Aby se někdo zviditelňoval na neštěstí, které tu prožíváme, mi přijde naprosto nemorální,” sdělila šéfka spolku serveru Hlídací Pes.

U Babišových se slavilo

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se na sociální síti pochlubil se svou velkou radostí, před měsícem se totiž stal prarodičem. „Poprvé mně svěřili vnuka a myslím, že mi to jde,” pochlubil se novopečený dědeček. „Vídám vás v TV docela dlouho, ale takový blažený výraz vidím prvně. Ať se daří,” píšou lidé ministrovi.

Bývalý premiér Babiš, který se před týdnem vrátil z dovolené na Krétě, si zase v neděli užíval příjemné otcovské povinnosti. „Moje malá Vivi dnes oslavila už 22. narozeniny,” svěřil se na instagramu, kde se nechal zvěčnit s oslavenkyní a narozeninovým dortem v honosně vyzdobené místnosti.

Babiš včera také na sociálních sítích rozjel „pátrací kampaň” po majitelích kočky, kterou našel v zámeckém parku v Průhonicích.


Ačkoliv ze začátku šlo kvůli chybějící adrese v obojku pátrání ztuha a kočku si vzal domů, po několika hodinách expremiér prohlásil, že „Operace Kočka skončila.“ „Je zdravá, má čip, nechali si ji na veterině a informovali majitele. Škoda, chtěl jsem s ní zítra točit Čau lidi. Děkuju všem, co pomohli.“

Zdroj:
Hospodářské noviny, CNN Prima News, Novinky, iDnes

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...