Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Domácí politika

Lidem dochází trpělivost s chováním politiků. Česko je v krizi a koalice pořád jede antibabiš, zuří. Zeman nevylučuje demonstrace

Projevů nespokojenosti se současnou situací v Česku přibývá. Zatím na sociálních sítích. Lidem už se začínají zajídat neustálé slovní přestřelky mezi opozicí a koalicí, která začala používat Babišovo jméno jako zaklínadlo. K aktuálním náladám ve společnosti se vyjádřil také prezident Zeman, který ve své řeči použil i výrazy demonstrace a generální stávka.

zdroj: Nextfoto
Patrik Nacher, zdroj: Nextfoto

Nejnovější výstup mezi pirátskou poslankyní Olgou Richterovou a poslancem ANO Patrikem Nacherem už byl pro řadu diváků „silné kafe.” „Ani letní nedělní Partie se nevyhnula osobním výpadům, samozřejmě nemohl chybět „argument” Babiš i v tématech, se kterými nesouvisí,” napsal Nacher ve svém tweetu po odvysílání debaty. V ní se s Richterovou „chytl” kvůli mimořádné schůzi v souvislosti s pražskou korupční kauzou, která je plánována na čtvrtek. Očekává se, že koaliční většina konání schůze pravděpodobně neumožní. Nacher pirátské poslankyni vyčetl, že strana nijak nezabránila dění na pražském magistrátu.

Pak se řešily daně. Richterová obhajovala zavedení speciální sektorové daně pro energetické firmy, která by měla posloužit k pomoci lidem sužovaným drahými energiemi. „Vláda slibovala, že nebude zvyšovat daně. Teď to obchází vytvářením daní nových. Zajímalo by mě, jakým způsobem se bude nadměrný zisk měřit,” prohlásil Nacher, podle něhož je jednodušší, aby stát schválil vyšší dividendu z ČEZ a tyto peníze využil na pomoc lidem. Hádka vygradovala, když Richterová Nacherovi připomněla, že podobnou daňovou optimalizaci prováděl také Andrej Babiš v rámci firem v holdingu Agrofert.

Část lidí se po zhlédnutí diskuze pustila do příznivců opozice. „ANO furt mele, to oni tady nadělali víc škody než užitku. Druzí to vidí jinak: „Vy páni z Pirátů, měli byste se konečně otočit od pana Babiše a začít řešit, z čeho budou lidi platit složenky. Paní Richterová je úplně mimo mísu.”

Zeman: nechci zatápět pod kotlem

Debata Richterové s Nacherem zastínila i včerejší speciál Partie s prezidentem republiky, jehož návštěva v tomto pořadu bývá často středem pozornosti. Zeman nevyloučil, že se frustrace lidí ze současné politické i ekonomické situace v zemi může přenést ze sociálních sítí do ulic. Pádu vlády se ale neobává, předčasné volby by podle něho v této situaci mnoho nevyřešily.

Zatímco poslanec za ANO Radek Vondráček minulý týden avizoval, že sbírá podpisy pro vyvolání vyjádření nedůvěry vládě, jeho šéf Babiš nedávno prohlásil, že hlasování vyvolávat nebude. Neměl by na to ani sílu. 72 poslanců ANO a 20 poslanců SPD je v menšině.

Gazdíka střídá Balaš

Sociálními sítěmi v minulém týdnu rezonovalo i téma nového ministra školství. Tím se po rezignaci Petra Gazdíka stal dosavadní poslanec a vysokoškolský pedagog Vladimír Balaš, kterého za STAN nominoval Vít Rakušan. Zeman přiznal, že měl s jmenováním Balaše problém kvůli jeho „hříchům z mládí” a že by mu měl Rakušan za jmenování děkovat. Prezident své zamítavé postoje prý nakonec přehodnotil kvůli Petru Fialovi a aktuálnímu předsednictví Česka v Radě EU.

Z Balaše, který podle svých slov nechystá radikální změny v resortu a chce ho jen stabilizovat, nejsou nadšení ani mnozí školou povinní. „Školství je naprostá tragédie, která nás učí si věci pamatovat, ne je umět, a už vůbec ne praktikovat.” Ondřej napsal: „Trochu smutné, že nový pan ministr nechce na MŠMT nic radikálně měnit. Ocenil bych, kdyby nastolil takové změny, že se my studenti budeme ve školách učit opravdu tomu, co dává smysl.”

Balaš bude muset během prázdnin řešit nedostatečné kapacity středních škol a také to, aby systém zvládl desítky tisíc ukrajinských dětí, které se mají v Česku zapojit do výuky.


Po týdnech mlžení se bývalý premiér Andrej Babiš vyjádřil jasněji ke své možné kadidatuře na prezidenta. V rozhovoru pro Právo řekl, že se rozhodne nejpozději 4. listopadu, pár dní před lhůtou pro podání kandidátek. Babiš prý stále zvažuje pro a proti. „Mám nějakou etapu života za sebou a v podstatě jsem už na odchodu z politiky. Je to důležité životní rozhodnutí, a proto si na to dávám čas.”

Zdroj:
CNN Prima News, ČTK, Novinky, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...