Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Milostivé léto skončilo. Dlužníci by ale mohli dostat další šanci

V Česku naprosto jedinečná akce, která měla až 400 tisícům lidí pomoct od exekucí a z dluhových pastí, 28. ledna skončila. Proč nebylo Milostivé léto ani zdaleka takovým úspěchem, jak někteří předpokládali? A má smysl akci na podzim opakovat, jak plánuje vláda?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Pokud jste se ocitli v exekuci a vaším věřitelem je veřejnoprávní subjekt (třeba obec, dopravní podnik, někteří dodavatelé energií a mnozí další), mohli jste oslovit svého exekutora či organizaci, který se podílel na Milostivém létu. Svůj dluh jste mohli splatit pouze v původní výši s příplatkem 908 korun za náklady exekutora. Odpuštěny vám pak byly veškeré další poplatky exekutorům, úroky z prodlení i jiné sankce.

Na vyrovnání dluhů se soukromým subjektem Milostivého léta využít nebylo možné, ačkoliv do akce se některé zapojily (například Komerční banka).

Proč Milostivé léto v zimě?

Termín má biblický původ a původně se používal ve smyslu nejen odpouštění dluhů, ale i propouštění otroků. Každých sedm let má národ neobdělávat půdu a o to, co na ní vyroste, se má podělit s chudými. Po sedmi takových obdobích (tedy každých padesát let) mají být otroci izraelského původu propuštěni a vrácen jim má být i veškerý majetek, o který přišli.

Pomohlo Milostivé léto českým dlužníkům?

Podle údajů exekutorské komory bylo loni v říjnu před začátkem Milostivého léta v Česku téměř 712 tisíc dlužníků a zhruba 4 a půl milionu vedených exekucí. Přesný počet dlužníků, kterým akce pomohla, bude komora znát v březnu. Už teď je nicméně jasné, že ambici oddlužit až 400 tisíc lidí se naplnit nepodařilo. Reálné číslo se pohybuje v řádech desetitisíců.

Řada lidí pochopitelně nedokázala splatit ani původní jistinu, nebo zaplatit exekutorský poplatek, třeba kvůli prudkému zdražení cen energií. Těmto lidem se snažila mimo jiných pomoci nezisková organizace Člověk v tísni, která na svém webu uspořádala sbírku na jistiny a také spustila vlastní poradnu pro lidi v nouzi.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Daniel Hůle z Člověka v tísni na začátku ledna řekl v rozhovoru Radiožurnálu, že problémem někdy mohou být i samotní exekutoři, kteří odmítají s dlužníky komunikovat, čímž jim prakticky znemožní se do Milostivého léta zapojit. Exekutorská komora bojkot ze strany exekutorů odmítá a hovoří maximálně o jednotlivých případech, které řeší.  

Velkou překážkou masového zapojení dlužníků do Milostivého léta ale mohla být nedostatečná propagace ze stran měst a obcí, které často jsou i sami věřiteli. Například v Brně, jehož vedení nevedlo ve věci žádnou kampaň, se do akce zapojilo násobně méně lidí než v Praze – ke konci roku 2021 to nebyla ani stovka.

Bude se akce někdy opakovat?

Ano, a je možné, že už letos. Na úterní tiskové konferenci ale ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný oznámili, že „představa je taková, že by se milostivé léto ještě jednou na tři měsíce zopakovalo v září, říjnu a listopadu.“

Foto: Trancz / Shutterstock.com

O konkrétních parametrech druhé oddlužovací akce bude vláda ještě jednat. Její princip by měl zůstat stejný, může ale dojít k navýšení exekutorské odměny tak, aby exekutorům lépe pokryla náklady s vyřizováním. Odměna by neměla být vyšší než dvojnásobek té současné, tedy 1816 korun.

Zdroje dat:
Radio Prague, Člověk v tísni, iRozhlas, ČT24, RadiožurnálMilostivé léto

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...