Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Ministr Blažek postavil koalici před tvrdou realitu: Pokud se nevyřeší energetická krize, dlouho tady nebudeme. Varuje před revolucí i pádem EU

Česko zažívá krušné časy. A spolu s ním i vládní koalice. Způsob, jakým se vypořádává s energetickou krizí, jakým způsobem komunikuje své kroky směrem k občanům a firmám a v neposlední řadě kauzy, které v posledních týdnech vyplouvají na povrch, způsobily, že vládě věří jen 28 procent lidí. Premiér Fiala je na tom ještě hůř.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Z 22 světových státníků, které ve svém průzkumu sleduje analytická společnost Morning Consulting se umístil předposlední, jen o procento výš nad jihokorejským prezidentem a o jednu příčku pod končícím britským premiérem. Ještě v dubnu Fialu podporovalo 41 procent Čechů. 8 z 10 lidí si současně myslí, že země se ubírá špatným směrem.

Vládní pětikoalice je na tom podobně. Podle červencových údajů Centra pro výzkum veřejného mínění má důvěru ve vládu 28 procent Čechů, naopak nedůvěřuje jí celých 68 procent lidí. To je stejný výsledek, jaký měla předchozí vláda Andreje Babiše v době nejhorších covidových opatření.

Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS je aktuální krize ještě horší, než jak ji popisuje opozice. Společenskou situaci a atmosféru hodnotí jako nejdramatičtější od roku 1989. „Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země. Pokud se nenajde celoevropské řešení, tak je dokonce ohrožena Evropská unie jako taková,“ prohlásil ministr a varoval před možnou revolucí.

Skopeček: Havlíčkovy návrhy řešení krize jsou neproveditelné mediální výstřely

Své vysvědčení vládě se 1. září pokusí vystavit opoziční hnutí SPD a ANO. Kabinet podle opozice nezvládá řešení současné energetické krize. „Lidi už ví, že se na ně vláda vykašlala. Proto už 5 měsíců v řadě klesá důvěra v ekonomiku. Pomoc zůstává pouze u slov. Firmám se nepomáhá vůbec a lidem minimálně. Tento týden představený úsporný tarif je toho důkazem. V tuto chvíli už je naprosto nedostatečný,” zkritizovala práci koalice Alena Schillerová z hnutí ANO.

Jeho stínový ministr průmyslu Karel Havlíček ocenil snahu premiéra Fialy „tahat horké kaštany” za ministra průmyslu Jozefa Síkelu (STAN). Tomu vytkl, že nese zodpovědnost za současnou situaci, když ignoroval výzvy k přípravě plánu a řešení pro zastropování cen a variant, jak by se případně vykupoval minoritní podíl akcionářů ČEZ. „Na těch variantách se dalo včas pracovat a my to teď chytáme jako kočku za ocas úplně ve finále a teď bude trvat několik týdnů nebo měsíců, než se to domluví.”

Podle Havlíčka by zastropování cen i na úrovních kolem 100 euro za MWh v porovnání s 30 eury před dvěma lety bylo pro energetické firmy stále extrémně výhodné. Další „nátlakovější” variantou je podle exministra možnost zdanit prodeje nad zastropovanou částku například 95 procenty. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) označil Havlíčkovy návrhy za iluzorní a neproveditelné v situaci, kdy mají hlavní energetiky svou produkci částečně prodanou až do roku 2024.

Od čtvrteční schůze k vyslovení nedůvěry vládě očekává Skopeček „pokračování opozičního divadla”. „Já mám pocit, že hnutí ANO od voleb ještě neskouslo svou porážku, a proto ty obstrukce a hlasování o nedůvěře. Garantuju, že celý poslanecký klub bude hlasovat pro důvěru své vládě.”

Havlíček řekl, že opozice si je vědoma, že „tahá za kratší konec”, i tak má ale podle něho smysl čtvrteční schůzi uspořádat. Mezi důvody zmínil „pokračující kolumbijskou telenovelu hnutí STAN, kdy co týden je nějaký další díl, o kterém se ani nepředpokládá, že by snad ještě mohl nastat, a přesto se to hnutí STAN podaří.”

Zdroj:
ČTK, CNN Prima News, Seznam Zprávy

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...