Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Ministr Jurečka chce dát Putinovi přes držku, Paroubek uvažuje o Hradu a Kalousek by povyhazoval část státních úředníků

Uplynulý zkrácený pracovní týden byl opět rušný na naší politické scéně. Hned po Velikonocích začaly kontroly marží u potravin, které u některých prodejců odhalily alarmující výsledky. Řešila se i pomoc rodinám v současné drahotě a z úst některých současných i bývalých politiků opět padaly velmi pikantní výroky.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Ve středu začalo ministerstvo zemědělství spolu s resortem financí a antimonopolním úřadem kontrolovat ceny vybraných potravin, mezi nimi máslo, drůbeží a vepřové maso a taky pečivo. Ministerstvo chce dosáhnout toho, aby obchodníci nezneužívali současné situace a nezvyšovali uměle své marže.

Číslem, které v této souvislosti obletělo zemi, bylo 246. Tolik procent činila přirážka na točený salám u jednoho z prodejců. To ministra zemědělství Zdeňka Nekulu zvedlo ze židle a na sociálních sítích se nechal slyšet, že to ministerstvo nemůže tolerovat. Ano, máme volné tržní prostředí, ale není možné, aby zemědělci byli takto zmáčknutí, prodávali za ceny, které jim ani nepokryjí náklady, a přitom jiní měli neúměrně vysoké marže”, napsal Nekula na twitteru.

Točený salám pak při dalších kontrolách trumfla šunka, která se na pultech prodávala s marží 255 %! V maržích obchodníků vidí hlavní problém i výrobci potravin. Jiného názoru je prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podle něho potraviny zdražují pomaleji, než roste inflace. Kontroly budou pokračovat příští 3 měsíce.

V této souvislosti se také začalo zmiňovat zastropování cen potravin. To je podle šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Mlsny až krajní řešení. Mohlo by to podle něj zničit konkurenční prostředí na trhu. „Pokud zregulujete cenu, je otázka, jestli nezačnou obchodníci prodávat na úrovni nákladových cen nebo pod nimi”, řekl Mlsna. Hlavní slovo mají podle něj mít lidé, kteří svými nákupy určují, kdo zkrachuje a komu se bude dařit.

Havlíček vyčetl Pekarové nedostatečnou pomoc lidem

„Ženete 30 % domácností na pokraj chudoby a firmy ke krachu.” Takové výroky padaly na adresu současného kabinetu z úst místopředsedy Poslanecké sněmovny Karla Havlíčka z ANO, podle něhož si vláda bere Ukrajinu jako výmluvu, aby nemusela lidem pomáhat.

V nedělní Partii se Havlíček pustil do šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové z TOP 09, které navrhl krátkodobé zrušení nebo snížení DPH na pohonné hmoty, potraviny nebo energie. Pekarová namítla: „Chcete říct, že se obejdeme bez DPH? Já si to nemyslím. Pokud si to myslíte Vy, je to na vrácení diplomu. Je to jen odložení problému, který odsunete v čase a pak se vám vrátí.”

Exministr průmyslu se ohradil tím, že ceny v Česku rostou o 50 % rychleji než v EU a že ignorujeme 24 států, které taková opatření udělaly. Pekarová mu pohotově odpověděla, že jiné státy své občany v minulých letech tolik nezadlužovaly. „Byla to vaše vláda, která ČR třeba v loňském roce zadlužovala nejrychleji z celé Evropy. Místo toho, abyste se káli, tak si dovolíte dávat knížecí rady”, vysvětlila Havlíčkovi Pekarová, která se na twitteru “obula” i do expremiéra Babiše v souvislosti s jeho návrhy na zavedení plošných opatření na podporu občanů.

Jurečka: Putinovi musíme dát přes hubu

Ministr práce a staronový šéf KDU-ČSL se ostře opřel do ruského prezidenta. Ve svém projevu na lidoveckém sjezdu v Ostravě prohlásil, že „když někdo ubližuje bezbrannému a páchá bezpráví, ubližuje dětem, ženám a starým lidem a mučí a vraždí, tak nesmíme mlčet a dívat se jinam. Musíme si vyhrnout rukávy a dát mu přes držku, řekl jinak mírumilovný otec pěti dětí, který se na sociální síti pochlubil, že na nejmenší mysleli i na víkendovém sjezdu a vytvořili jim tam dětský koutek.

Jurečku čekají v příštích dnech i nepříjemné povinnosti. Bude muset “hasit” problém s odboráři z úřadů práce, kteří se chystají 1. května vyhlásit stávkovou pohotovost. „Vnímám vypětí zaměstnanců úřadů práce, dlouho nikdo neřešil jejich přetížení, za 1Q jsem rozhodl o zvýšení mimořádných odměn”, uvedl Jurečka, kterému pohotově nabídl řešení bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

„Já Ti nevím, Mirku… fakt myslíš, že je to v současnosti adekvátní způsob reakce?”, zeptal se Kalouska v diskuzi někdejší šéf financí Ivan Pilip. Kalouskův “nápad” jednoznačně zavrhl i Jurečka: “Něco takového je naprosto nereálné. Ti lidé jsou přetížení, já to vnímám, jsem s nimi v kontaktu. Vůbec to nechci zlehčovat a takové výroky bych vůbec nedával.”

V závěru týdne jsme si také mohli doplnit další jméno do mozaiky možných kandidátů na budoucího prezidenta. O kandidatuře uvažuje i bývalý premiér Jiří Paroubek, kterého k tomu přiměl i fakt, že na Hrad pomýšlí spousta lidí bez politické zkušenosti. Já ty zkušenosti mám. Mám svoji představu, co by ten prezident měl dělat. Asi by to neměl být člověk, který zasahuje do každodenní práce vlády. Mohl bych být užitečný a mohl té zemi vrátit, co mi dala”, řekl Paroubek.

Zdroje dat:
iRozhlas, CNN Prima news, Praha IN, CNN Prima news

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...