Ve středu začalo ministerstvo zemědělství spolu s resortem financí a antimonopolním úřadem kontrolovat ceny vybraných potravin, mezi nimi máslo, drůbeží a vepřové maso a taky pečivo. Ministerstvo chce dosáhnout toho, aby obchodníci nezneužívali současné situace a nezvyšovali uměle své marže.
Číslem, které v této souvislosti obletělo zemi, bylo 246. Tolik procent činila přirážka na točený salám u jednoho z prodejců. To ministra zemědělství Zdeňka Nekulu zvedlo ze židle a na sociálních sítích se nechal slyšet, že to ministerstvo nemůže tolerovat. „Ano, máme volné tržní prostředí, ale není možné, aby zemědělci byli takto zmáčknutí, prodávali za ceny, které jim ani nepokryjí náklady, a přitom jiní měli neúměrně vysoké marže”, napsal Nekula na twitteru.
Točený salám pak při dalších kontrolách trumfla šunka, která se na pultech prodávala s marží 255 %! V maržích obchodníků vidí hlavní problém i výrobci potravin. Jiného názoru je prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podle něho potraviny zdražují pomaleji, než roste inflace. Kontroly budou pokračovat příští 3 měsíce.
Obchodní přirážka 246 %? To nemůžeme tolerovat. I takovou výši přirážky jsme ale zaznamenali. Ano, máme volné tržní prostředí, ale není možné, aby zemědělci byli takto zmáčknutí, prodávali za ceny, které jim ani nepokryjí náklady, a přitom jiní měli neúměrně vysoké marže. pic.twitter.com/5Jat9wrPgO
— Zdeněk Nekula (@ZNekula) April 20, 2022
V této souvislosti se také začalo zmiňovat zastropování cen potravin. To je podle šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Mlsny až krajní řešení. Mohlo by to podle něj zničit konkurenční prostředí na trhu. „Pokud zregulujete cenu, je otázka, jestli nezačnou obchodníci prodávat na úrovni nákladových cen nebo pod nimi“, řekl Mlsna. Hlavní slovo mají podle něj mít lidé, kteří svými nákupy určují, kdo zkrachuje a komu se bude dařit.
Havlíček vyčetl Pekarové nedostatečnou pomoc lidem
„Ženete 30 % domácností na pokraj chudoby a firmy ke krachu.” Takové výroky padaly na adresu současného kabinetu z úst místopředsedy Poslanecké sněmovny Karla Havlíčka z ANO, podle něhož si vláda bere Ukrajinu jako výmluvu, aby nemusela lidem pomáhat.
V nedělní Partii se Havlíček pustil do šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové z TOP 09, které navrhl krátkodobé zrušení nebo snížení DPH na pohonné hmoty, potraviny nebo energie. Pekarová namítla: „Chcete říct, že se obejdeme bez DPH? Já si to nemyslím. Pokud si to myslíte Vy, je to na vrácení diplomu. Je to jen odložení problému, který odsunete v čase a pak se vám vrátí.”
Exministr průmyslu se ohradil tím, že ceny v Česku rostou o 50 % rychleji než v EU a že ignorujeme 24 států, které taková opatření udělaly. Pekarová mu pohotově odpověděla, že jiné státy své občany v minulých letech tolik nezadlužovaly. „Byla to vaše vláda, která ČR třeba v loňském roce zadlužovala nejrychleji z celé Evropy. Místo toho, abyste se káli, tak si dovolíte dávat knížecí rady”, vysvětlila Havlíčkovi Pekarová, která se na twitteru “obula” i do expremiéra Babiše v souvislosti s jeho návrhy na zavedení plošných opatření na podporu občanů.
Andrej Babiš má stejné nápady jako Erdoğan. V rozporu s ekonomickými poučkami chce vše navyšovat. Tím by inflaci astronomicky navýšil. V Turecku už je přes 50 %.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) April 24, 2022
My musíme být rozpočtově zodpovědní a pomáhat cíleně. Populismus by nás dovedl k bankrotu. https://t.co/dPMLuah0D6
Jurečka: Putinovi musíme dát přes hubu
Ministr práce a staronový šéf KDU-ČSL se ostře opřel do ruského prezidenta. Ve svém projevu na lidoveckém sjezdu v Ostravě prohlásil, že „když někdo ubližuje bezbrannému a páchá bezpráví, ubližuje dětem, ženám a starým lidem a mučí a vraždí, tak nesmíme mlčet a dívat se jinam. Musíme si vyhrnout rukávy a dát mu přes držku”, řekl jinak mírumilovný otec pěti dětí, který se na sociální síti pochlubil, že na nejmenší mysleli i na víkendovém sjezdu a vytvořili jim tam dětský koutek.
Na sjezdu @kducsl jsou děti jako doma😉👍 https://t.co/GbFP0j5Vv6
— Marian Jurečka (@MJureka) April 23, 2022
Jurečku čekají v příštích dnech i nepříjemné povinnosti. Bude muset “hasit” problém s odboráři z úřadů práce, kteří se chystají 1. května vyhlásit stávkovou pohotovost. „Vnímám vypětí zaměstnanců úřadů práce, dlouho nikdo neřešil jejich přetížení, za 1Q jsem rozhodl o zvýšení mimořádných odměn”, uvedl Jurečka, kterému pohotově nabídl řešení bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.
Když je válka a bezprecedentní situace, vrazí “loajální” státní úředník své vládě kudlu do zad a jde vydírat stávkovou pohotovosti. Smím-li doporučit,@MJureka, 20% jich vyhoďte a mezi zbytek rozdělte jejich platy. Platy tak stoupnou a práce bude efektivnější… pic.twitter.com/1m7nohrpuC
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) April 22, 2022
„Já Ti nevím, Mirku… fakt myslíš, že je to v současnosti adekvátní způsob reakce?”, zeptal se Kalouska v diskuzi někdejší šéf financí Ivan Pilip. Kalouskův “nápad” jednoznačně zavrhl i Jurečka: “Něco takového je naprosto nereálné. Ti lidé jsou přetížení, já to vnímám, jsem s nimi v kontaktu. Vůbec to nechci zlehčovat a takové výroky bych vůbec nedával.”
V závěru týdne jsme si také mohli doplnit další jméno do mozaiky možných kandidátů na budoucího prezidenta. O kandidatuře uvažuje i bývalý premiér Jiří Paroubek, kterého k tomu přiměl i fakt, že na Hrad pomýšlí spousta lidí bez politické zkušenosti. „Já ty zkušenosti mám. Mám svoji představu, co by ten prezident měl dělat. Asi by to neměl být člověk, který zasahuje do každodenní práce vlády. Mohl bych být užitečný a mohl té zemi vrátit, co mi dala”, řekl Paroubek.
Zdroje dat:
iRozhlas, CNN Prima news, Praha IN, CNN Prima news