Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Na vládní Deštník se snesla sprcha kritiky. Babiše ve sněmovně típli a Pekarová poslancům vyhubovala, že nic neudělali

Duo Babiš-Okamura bylo minulý týden v centru pozornosti v Poslanecké sněmovně. Zatímco prvně jmenovaný ztratil pojem o čase a od řečnického pultíku ho museli vyprovodit vypnutím mikrofonu, druhý nešel daleko pro silná slova. Všechna práce se tak na poslední chvíli doháněla až na konci týdne.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Dění uplynulého týdne v Parlamentu v jeho závěru asi nejvýstižněji shrnula předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová-Adamová z TOP 09. „Tento týden v úterý jsme neprojednali nic, protože jsme tady 2,5 hodiny měli debatu jenom o pořadu schůze,” začala svou řeč k poslancům.

Rušno začalo být v Poslanecké sněmovně už v úterý, kdy za řečnickým pultem exceloval předseda SPD Tomio Okamura. Emoce vzbudilo plánované projednávání strategie řešení uprchlické krize. Napoprvé to “nedopadlo”, v úterý totiž ministři odešli kvůli Okamurovu vystoupení, ve kterém zákonodárce napadal se slovy, že jsou natvrdlí a jako z Marsu. Současně vyzýval k vyhoštění “nepřizpůsobivých” uprchlíků do Maďarska.

Šéf poslanců lidovců Marek Výborný označil Okamurův projev za fašistický a své dojmy sdílel i ministr práce Marian Jurečka: „Politické dno právě teď ve sněmovně v podání Tomia Okamury. Neuvěřitelná snůška lží, polopravd, překrucování, strašení a nenávisti.”

Ve středu zažila perné chvíle koruna, ve čtvrtek vláda

Českou měnu rozkolísalo jmenování Aleše Michla novým guvernérem České národní banky. Koruna ztratila bezmála 2 procenta. Znejistělo ji Michlovo vyjádření, že si již nepřeje další růst úrokových sazeb po červnovém zasedání, které bude ve funkci guvernéra posledním pro Jiřího Rusnoka. ČNB se v reakci na oslabující měnu rozhodla obnovit intervence na její podporu.

V polovině týdne zasáhlo do dění také představení nového vládního Deštníku. Plán na webových stránkách shrnuje pomoc jednotlivým skupinám obyvatel kvůli růstu cen. Kromě základních informací se přes ně lidé dostanou k příslušným postupům o získání pomoci a formulářům. „Když rostou ceny benzinu a nafty, rostou i ceny ostatního zboží a služeb. Proto naše vláda nestojí s rukama za zády a podniká konkrétní kroky, aby zkrotila ceny pohonných hmot,” stojí v tweetu vlády, která zmiňuje i celkem trojí zvýšení penzí v tomto roce a již dříve představený příspěvek 5 000 korun pro rodiny s dětmi.

Nový projekt vlády u spousty lidí příliš chvály nesklidil: „Ten váš deštník je naprosto k ničemu a vy to víte. Jen samý alibismus,” tvrdí jeden z kritiků Deštníku a další píše: „Moc děkujeme vládě, že nám pomohla najít odkaz na pracák!”

Ve čtvrtek se kvůli Deštníku pustil do vlády i Andrej Babiš. „Tahle země se řítí do průšvihu. Do chudoby se propadá stále více a více lidí a vy pro ně neděláte vůbec nic. Jen slibujete a vysíláte signály.” Lidé v krizové situaci potřebují podle Babiše pomoc hned, a ne až za několik měsíců. Babišovu slovní přestřelku ukončilo až odpojení od mikrofonu u řečnického pultíku.

Kvůli interpelacím se už nedostalo na řešení výrazného růstu cen potravin. Exministryně financí Schillerová na sociálních sítích prohlásila, že vládní koalice o vysokých cenách potravin odmítla jednat. „Vládu nezajímá ani raketový růst cen potravin, ani rostoucí ceny energií. Neřeší nic a i díky tomu máme 14% inflaci,” napsala Schillerová a přišla s vlastním řešením.

Až v samotném závěru pracovního týdne se poslanci dobrali k přijetí zákona o významné tržní síle v 1. čtení. „Jsme opět blíž k tomu, aby ÚOHS mohl kontrolovat, zda nedochází ke zneužití významné tržní síly na vertikále zemědělec-potravinář-obchodník,” vysvětlil ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Piráti si zase pochvalovali přijetí odkladu účinnosti nového stavebního zákona. Zamezí se tím hrozbě zablokování výstavby v Česku a zdlouhavému jednání mezi institucemi. „Chceme, aby se konečně stavělo rychle, snadno, bez ubíjející byrokracie a s ohledem na dodržování ochrany veřejných zájmů. To původní zákon ANO rozhodně nezaručoval, naopak,” řekl pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Politici si ale během hektického týdne našli čas i na odreagování. Na koncert si kromě premiéra Fialy vyrazil i bývalý ministr financí Kalousek. Během příprav si ještě stihl odložit na sociální síť svůj aktuální poznatek.

Kalousek je “při chuti” i přesto, že ho tento týden čeká návštěva Policie. Půjde podat vysvětlení kvůli svému tweetu, ve kterém uvedl: „Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva! Smrt ruským okupantům!”, za což sklidil spoustu kritiky. „Je smutné přát komukoliv smrt a ještě být za to chválen,” stojí v diskuzi pod Kalouskovým příspěvkem.

Exministr to ale bere sportovně: „Za tohle vyjádření na mě nějaký uvědomělý soudruh podal trestní oznámení. Nu což, za ta léta bych mohl TO od uvědomělých soudruhů vytapetovat byt. Za vyjádřením si stojím.”

Zdroje dat:
iDnes, Echo24

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...