Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Petr Fiala schytal tvrdou kritiku kvůli zrušení účasti v předvolební debatě s Babišem a Okamurou

S blížícími se komunálními volbami, pokračující energetickou krizí a představeným cenovým stropem, který je podle kritiků velmi vysoký, to začíná mezi politiky i lidmi pořádně vřít. Jako píchnutí do vosího hnízda zapůsobil příspěvek Andreje Babiše (ANO) na Facebooku, ve kterém se ostře pustil do předsedy vlády Petra Fialy (ODS). Zatímco v týdnu bylo na sociálních sítích u Babiše, kterého naplno zaměstnával soud, skoro mrtvo, dnes si to vynahradil v plné míře. V příspěvku nenechal na Fialovi nit suchou. A ten se pochopitelně patřičně bránil.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Andrej Babiš mne dnes označil za zbabělce. Touto větou zahájil premiér Petr Fiala svou odpověď na Babišův post, ve kterém ho expremiér označil za zbabělce kvůli odmítnuté účasti na zítřejší předvolební debatě, které se měl kromě Babiše zúčastnit i předseda SPD Tomio Okamura. „Premiér se vymluvil, že nemůže přijít kvůli pohřbu královny Alžběty II., který je v pondělí ráno. Prý by to nestihl. Zvláštní. Mohl letět hned po skončení debaty ještě v neděli v noci, nebo brzy ráno. Já bych to tak udělal. On ne. No, a tak nejdu ani já, ani pan Okamura a celé se to Primě sesypalo,” napsal Babiš na svém facebooku.

Fiala na to reagoval tím, že už jednou řekl, že bude s Babišem chodit do televizních duelů jen tehdy, když potvrdí, že nebude kandidovat na prezidenta republiky. „Nehodlám totiž být součástí jeho hybridní prezidentské kampaně. Jasné slovo ohledně jeho kandidatury ovšem dodnes chybí,” vysvětlil Fiala.

„Jen zbabělec si klade podmínky. Když jste tak dobrý, jak si myslíte, tak byste z něho mohl v přímém přenosu udělat kandidátskou nulu,” objevuje se v diskuzi. „To, že jste slabý a neschopný premiér, se nedá přehlédnout,” myslí si další diskutující.

Babiš má jasno: Fiala se debat s opozicí bojí

Babiš si chtěl s Fialou vyříkat jeho radikální změnu názoru ohledně zastropování cen energií. „Ještě na konci srpna ho odmítal s tím, že to prý nejde. Dokonce vykřikoval, že strop pro ceny energií na národní úrovni chtějí jen populisté. A dva týdny poté ho bez mrknutí oka zavedl a teď se s tím na sociálních sítích beze studu chlubí,” vytýká svému nástupci Babiš, který se domnívá, že za vším stály blížící se volby a že ho k tomu donutila opozice. Fialu nařkl z toho, že má z diskuze s ním strach.

Pořádný „výprask” od lidí ovšem dostal i Babiš a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která Fialovu odpověď na Babišovy výpady sdílela s prosbou o její další šíření. „Fiala je dokonalá ukázka populismu. O Pekarové už je škoda i jen mluvit,” domnívá se Martin. „Kdyby neexistoval Babiš, tak nemáme největší inflaci v EU.” Autorka dalšího příspěvku nazvala expremiéra „ukřivděným jájínkem, sobcem a manipulátorem, který se snad brzy uvaří ve své vlastní šťávě zla a populismu.”

Okamura: Fiala nemá gule

Do diskuze se vložil i předseda SPD Tomio Okamura. „Premiér Petr Fiala je tedy pěkný srab. V neděli večer zrušil předvolební televizní debatu, kde měl být s Bartošem proti mně a Babišovi. Prý letí na pohřeb anglické královny, který je ale až v pondělí. Už rok odmítá premiér Fiala jít do debaty s opozičními lídry, protože se bojí. Přestože jsem ho k vzájemné televizní debatě několikrát veřejně vyzýval. Premiérem by měl být chlap s gulami. Bázlivý Petr Fiala je jeden z nejslabších premiérů od roku 1989,” opřel se do předsedy vlády Okamura s tím, že doufá v účast Fialy alespoň ve čtvrteční debatě ČT, „která ale neumožňuje v předvolební debatě na sebe bezprostředně vzájemně reagovat, protože utlumuje dalším účastníkům debaty mikrofony.”

Opozici je trnem v oku i samotný Fialův projev 5 dní před volbami, považuje ho za snahu ovlivnit jejich průběh. Premiéra vybídla, aby od proslovu, který zítra ze záznamu odvysílají všechny celoplošné televize, upustil.

Je ČR skutečně 4. nejlepší v pomoci lidem?

V souvislosti se slovní přestřelkou mezi Fialou a Babišem vyčítají kritici premiérovi jeho tvrzení, že ČR je mezi nejlepšími v EU v poskytování pomoci občanům. Fiala podle nich lže, což dokazují i autoři reportáže pořadu České televize 168 hodin, podle nichž je sice ČR 4. v množství peněz na pomoc domácnostem a firmám v poměru k HDP, do podpory ale vláda započítala i 3miliardovou státní půjčku ČEZu, 1,6 mld podnikům a 1,1 mld. na úsporný tarif, který prakticky ještě nefunguje a nad jeho podobou se stále vznáší spousta pochybností. Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) původně plánovaná větší část úsporného tarifu v rozpočtu na příští rok vůbec nefiguruje.

„Pokud je pomoc českým občanům čtvrtá největší v Evropě, tak si nedokážu představit, jak jsou na tom ty ostatní státy v Evropě, protože u nás je ta pomoc v podstatě nulová,” řekl v pořadu 168 hodin ředitel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl. Pokud bychom počítali pouze s podporou, kterou mohou české domácnosti reálně čerpat, propadne se pomoc vlády z původních 5,9 mld. na pouhých 185 milionů a Česko tak v žebříčku 24 států skončí předposlední.

Zdroj:
iDnes, ČT, Twitter, Facebook

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...