Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Nerudová nemluví pravdu o svém fungování v čele Mendelovy univerzity, mladé Čechy to ale nezajímá

Kandidátka na prezidentku České republiky Danuše Nerudová nemluví pravdu o svém fungování v čele Mendelovy univerzity a především o vyšetřování rychlostudia, které v éře rektorky Nerudové nabízela cizincům Mendelova univerzita. Shoduje se na tom stále více odborníků z vysokoškolského prostředí, včetně jejích bývalých kolegů. Přesto prezidentská kampaň Nerudové oslovuje nejen mladší Čechy, ale i vzdělanější část mladé populace, která tyto znepokojující skutečnosti zkrátka přehlíží.

Zdroj: Profimedia/ČTK
Zdroj: Profimedia/ČTK

Mendelova univerzita, kterou dříve vedla jako rektorka současná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová, čelí skandálu hodně podobnému jako kdysi plzeňská práva. V Rakousku a Německu se prodávaly tituly z Mendelovy univerzity za 25 tisíc eur, ale školné pro Mendelovu univerzitu bylo jen 5 tisíc eur. Zbylých 20 tisíc eur zmizelo neznámo kam. Zahraniční studenti pak neplnili dost svých povinností, navíc se ve škole ve velkém objevovaly plagiáty. Případ nyní řeší Národní akreditační úřad a je možné, že škole odebere akreditaci.

Nedávno se ale navíc ukázalo, že škola měla i další problémy. Například uzavřela dvě objednávky s advokátní kanceláří Havel & Partners, ve které je partnerem manžel tehdejší rektorky Robert Neruda.

Nerudová: Byla jsem hajným, který chytil pytláka

Danuše Nerudová zatím nikdy nepřipustila vlastní selhání a ani neposkytla detailnější vyjádření k tomu, jak zejména zahraniční studenti získávali na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity doktoráty ve zkráceném studiu. „V tomto případu jsem byla hajný, který chytil pytláka. Ten případ se díky mně začal vyšetřovat,“ uvedla Nerudová na konci listopadu pro Seznam Zprávy ve stručném vyjádření. Veškerou vinu přenesla na děkana Provozně ekonomické fakulty Pavla Žufana, který už ohlásil rezignaci. 

Odhalení přišlo ze zahraničí

Bývalá rektorka s veselou tváří tvrdí, že je vše v pořádku, protože vyšetřování celé věci přece odvážně zahájila ona sama a připisuje si úspěch, že právě její zásluhou nebyla kauza zametena pod koberec. To však není pravda. Skandál byl nejprve odhalen v Rakousku a Německu, odkud pocházela většina zahraničních doktorandů, až poté se jim začala zabývat Rada pro vnitřní hodnocení a přišla faktická reakce od vedení univerzity.

Snadný úspěch u mladých

I přes značné pochybení sklízí Nerudová úspěchy, a to především mezi středoškoláky a studenty gymnázií. Její marketingově skvěle zacílená volební kampaň zatím nepřekvapivě oslovuje především mladé lidi, pro které je minulost nezajímavá a vnímají ji pouze v prvoplánových heslech„Nemusím řešit minulost,“ uvedla kandidátka na Hrad a těmito slovy se řídí celou kampaň.

Mladí Češi jsou toho názoru, že právě ona může přinést naší zemi budoucnost a že historie začíná teprve s ní. Její povrchní jednoduchá hesla působí tak, že pouze ona dokáže věci posunout kupředu, protože má nejprogresivnější pohled na svět. Pravda je ovšem taková, že v jejích slovech se skrývá mnoho neupřímnosti. Skandál na Mendelově univerzitě je toho přímým důkazem.

Zdroj: autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...