Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Pekarová ke snižování teplot v bytech: Oblečte si další svetr. Podle ekonoma výsměch lidem. Rakušan se ztrapnil komentářem k útoku na Rushdieho

Čekají nás opět tropické letní dny. A pořádné horko začíná být i na české politické scéně. Hnutí ANO bude žádat výměnu ministra vnitra Rakušana kvůli kauze šéfa rozvědky Mlejnka a jeho kontaktům s obviněným Redlem z korupční aféry Dozimetr. Jinak nevylučuje hlasování o nedůvěře vládě. Andreje Babiše zase prověřují Francouzi kvůli možnému praní špinavých peněz. A expremiérův úhlavní nepřítel Rakušan si svého soka opět nezapomněl vychutnat. V jednom ze svých komentářů ovšem trochu přestřelil.

zdroj: Nextfoto
Markéta Pekarová Adamová s hercem Janem Hrušínským a manželem Tomášem Pekarou, zdroj: Nextfoto

S originální radou přišla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v souvislosti s navrhovaným snižováním teplot v domech a bytech v rámci úsporných opatření. Lidem poradila: „Zbytečně neklimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr. Vím, že to zní mnohým jako ne zrovna příjemný plán, ale rozhodně je lepší, než energie v zimě nemít. K tomu by to mohlo dospět, pokud bychom situaci, kterou nám zanechala minulá vláda, neřešili,” prohlásila Pekarová, která to prý takto praktikovala v mládí při studiích ve Velké Británii. „Bylo to standardní a lidé si nestěžovali.”

Exministryně Alena Schillerová (ANO) a ekonom Lukáš Kovanda nejprve nevěřili svým uším. Poté se shodli, že je to výsměch lidem. Schillerová svou politickou soupeřku upozornila, že ne všichni se mohou jejími radami řídit. „Existují různé sociální případy, jako jsou lidé, kteří jsou nemohoucí, kterým musíte teplotu udržovat vyšší, nebo služby, kterým hygienické normy stanovují, že musí držet určitou teplotu.”

Mnohem kritičtější byl Kovanda, podle něhož musíme s drahými energiemi počítat i v příštích letech. „Vláda k lidem přistupuje jako k nesvéprávným občanům. Plán není dobře vysvětlován. Vláda spíše ukazuje určitou bezradnost. Nedělá v tomto ohledu nic a čeká, že problém zmizí sám od sebe. Snaží se to vysedět. Jediné, co se za už skoro rok energetické krize lidé dozví je, že si mají vzít o dva svetry více. To v nich akorát umocní frustraci a považují to za výsměch.”

Podle Kovandy skutečně ohroženým skupinám nepomůže ani úsporný tarif, který ve skutečnosti odečte jen jednu měsíční platbu. „A pokud jsou to třeba lidé v předdůchodovém věku, tak jak to mají uhradit?”, ptá se Kovanda, který očekává, že kvůli prudkému nárůstu cen energií mohou „padnout” desetitisíce domácností.

Pekarová: Babiš ze sebe dělá Putina sám, billboardy jsou v pořádku

Pekarová Adamová připomněla v nedělní Partii Babišova slova o nacistech a fašistech. Expremiér podle ní používá stejný slovník jako ruský prezident, a proto jsou podle ní namístě plakáty koalice Spolu, které oba srovnávají. Schillerová je naopak označila „přiléváním oleje do ohně” a rozdělováním společnosti.

ANO nevylučuje hlasování o nedůvěře vládě kvůli Mlejnkovi

Řešila se také korupční aféra Hlubuček, která pozvolna přešla v kauzu Mlejnek. Hnutí ANO je podle Andreje Babiše připraveno vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, pokud premiér Petr Fiala neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana kvůli kontaktům šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Situace je podle Babiše vážná. Fiala na výzvu k odvolání Rakušana nereagoval. Sejít se s ním má tento týden. Babišovi pouze vzkázal: „Právo hovořit o vyvolání hlasování má každý poslanec, ať už se práce ve Sněmovně účastní, nebo ne. Podstatné je, zdali na to má dostatek hlasů. A rozložení sil v Poslanecké sněmovně je po loňských volbách jasné.”

Podle Pekarové jsou slova hnutí ANO pouze snahou odvést pozornost od vlastních problémů. Podobný názor sdílí i premiér Fiala. Narážejí tím na zprávu o tom, že francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti s Babišem zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí na Francouzské riviéře. Podle expremiéra se veškeré nákupy nemovitostí ve Francii uskutečnily v souladu se zákony.

Na Babišovu nejnovější kauzu zareagoval i opozicí osočovaný Rakušan. „Blíží se mu soud, chce odvrátit pozornost,” konstatoval ironicky.

Do Rakušana se za jeho tweet pustil poslanec za ANO Robert Králíček: „Přestaňte psát nesmysly na twitter, nechte toho laciného vyhrožování a radši začněte přemýšlet, jak premiérovi vysvětlíte to, že ta vaše kauza je bezpečnostním rizikem pro celou naši zemi.”

GIBS vyvrátil dezinformace okolo Mlejnka

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) také minulý týden popřela únik informací v kauze Dozimetr. Seznam Zprávy zveřejnily informace o tom, že GIBS kvůli tomu prověřuje šéfa rozvědky Mlejnka. GIBS potvrdila, že v souvislosti s kauzou Dozimetr prověřuje únik informací, se šéfem civilní rozvědky by ale neměl souviset.

Policisté podle Vondráška zásah v Českém Krumlově nezvládli

Se závěry vyšetřování zásahů na Babišových mítincích přišel policejní prezident Martin Vondrášek. Nasazení policistů v civilu bylo podle něho v pořádku, policii přesto vyčetl nezvládnutý zásah, a to zejména koordinaci hlídek a taktiku postupu. Policisté v civilu se také měli před zásahem legitimovat. Zásah proti ženě v Českém Krumlově, která jednomu z policistů vrazila facku a způsobila mu tržnou ránu na obličeji, byl ale podle Vondráška v pořádku.

Rakušanův tanec na tenkém ledě

O víkendu na sebe ministr Rakušan strhl pozornost tweetem, ve kterém se nejprve vyjádřil k šokujícímu útoku na spisovatele Salmana Rushdieho. Ve čtyřech větách nakonec stihl stočit řeč opět na Babiše. To už řada lidí nevydržela.


Za zcela nemístný označil Rakušanův vzkaz poslanec ANO Radek Vondráček. „Jestli to ministr Vít Rakušan myslel jako výzvu svým sympatizantům, aby konečně přestali chodit šířit nenávist na setkáních Andreje Babiše s občany, pak je dost špatně srozumitelná. Pravděpodobnější ale je, že se opět snaží zakrýt své problémy a útočí na předsedu hnutí ANO. Zneužívat k tomu pokus o vraždu je ale taková ubohost, kterou jsem snad ještě u nás nezaznamenal,” vzkázal ministrovi Vondráček a dodal: „Pane Rakušane, už je čas opravdu odejít.”

Zdroj:
Deník N, CNN Prima News, ČT24, Seznam Zprávy, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...