Například premiér Petr Fiala se vyznal z toho, co pro něho svátky jara znamenají. „Velikonoce jsou pro mne především svátkem zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Připomínají utrpení. Ukřižování připomíná, že v utrpení může být člověk sám, může cítit pochyby a zoufalství.”
Utrpení, pochyby a zoufalství v poslední době cítí spousta lidí i po otevření svých peněženek. A i na to přišla řeč ve velikonočním vydání Fialovy promluvy k národu. Premiér se po vzoru svého předchůdce rozhodl pravidelně setkávat s občany prostřednictvím videí, ve kterých se chce věnovat aktuálním tématům, která hýbou děním ve společnosti. Ve 3. vydání svého „Čau lidi” přišla kromě jiného řeč i na návrhy opozičního hnutí ANO na zastropování cen pohonných hmot a základních potravin a další opatření zaměřená proti dopadům vysoké inflace. Premiér je označil za nesmyslné.
„Návrhy Andreje Babiše by znamenaly prohloubení deficitu o 200 miliard korun”, prohlásil Fiala a dodal, že zastropování cen by nakonec zaplatila střední třída. „Vydaly by se další peníze, které budeme muset jednou zaplatit. Ve výsledku bychom nikomu nepomohli. Situaci všech bychom zhoršili”, dodal premiér Fiala.
Premiér dlouhodobě odmítá jít cestou plošných opatření a zastává názor, že by v praxi znamenaly pomoc i lidem, kteří to momentálně nepotřebují. Zatímco řada lidí se s postupem Fialova kabinetu ztotožňuje, podle politoložky Kateřiny Smejkalové je efektivita adresné pomoci sporná. Argumentuje tím, že o ní rozhoduje rozvětvený státní aparát, který také kontroluje, zda nedochází ke zneužití sociálních dávek. A tento aparát rozhodně není zadarmo.
Plošná pomoc není podle Smejkalové nesmyslné rozhazování. Jako příklad uvádí sousední Německo, kde tamní vláda přistoupila k velkorysým plošným podporám. Vláda pomáhá střední třídě i rodinám s dětmi. Rodina s dvěma dětmi dostane podle Smejkalové v přepočtu až 20 tisíc korun. A to přesto, že Němci mají ve srovnání s Českem poloviční inflaci a trojnásobné mzdy. Politoložka je toho názoru, že tak vláda činí i proto, aby zachovala důvěru Němců ve stát.
Expremiér Špidla by lidem pomáhal víc, ekonomka Horská před tím varuje
Že by měla vláda v současné složité ekonomické situaci víc pomáhat, se domnívá i bývalý premiér Vladimír Špidla. Podle něho je snížení daně u pohonných hmot dobrý krok. Přivítal by také Babišův návrh na vyplacení 6tisícového příspěvku důchodcům a zvýšení rodičovského příspěvku, o čemž ostatně jedná i vláda Petra Fialy.

Špidlovi v nedělní Partii oponovala ekonomka Helena Horská, podle níž stát na Babišův 12bodový balíček nemá peníze, byť připustila, že některé z návrhů by se daly po určité úpravě využít. „Ale jako celek by znamenaly další výrazné zadlužení České republiky”, varovala Horská, která vládě vyčetla i snížení spotřební daně na pohonné hmoty a zrušení superhrubé mzdy. Souhlasí naopak se zvýšením rodičovského příspěvku.
Také podle bývalého ministra financí Kalouska si vláda může další “rozhazování” dovolit, až na to čeští daňoví poplatníci budou mít. Na sociálních sítích svůj názor sdělil způsobem, který ne všichni chtěli slyšet: „Všem, kteří křičí, že “vláda se musí starat o naše lidi”: Vláda se odpovědně stará o všechny naše lidi, kteří se bez pomoci neobejdou. Nemůže se ale starat o všechny, kteří fňukají, protože fňukání je naším národním sportem. Kdo netrpí skutečnou chudobou, ten si musí pomoct sám”, napsal Kalousek na Twitteru a rozdělil diskutující na dva tábory.
Zatímco jedni píší souhlasné názory: „Díky populistické a amatérské vládě Andreje Babiše jsou lidi bohužel zvyklí na rozhazovačný sebevražedný systém, který jim asi přijde normální a bezedný”, jiní vidí situaci trochu jinak a Kalouskovi to dávají patřičně najevo: „P. Kalousku, vy ve své aroganci a odtrženosti od běžného života nemáte sebemenší ponětí, jak a za jakých podmínek tu většina lidí žije. Na průměrnou mzdu nedosáhne více jak 60 % lidí, o důchodech ani nemluvě. Zkuste si to s nimi alespoň na 3 měsíce prohodit”, píše jedna z rozhořčených diskutujících.
Všem, kteří křičí, že “vláda se musí starat o naše lidi”: Vláda se odpovědně stará o všechny naše lidi, kteří se bez pomoci neobejdou. Nemůže se ale starat o všechny, kteří fňukají, protože fňukání je naším národním sportem. Kdo netrpí skutečnou chudobou, ten si musí pomoct sám.
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) April 16, 2022
V současné napjaté ekonomické situací, která řadu domácností přinutila k utažení opasků, mohl vyznít lehce nepatřičně tweet premiéra Fialy, který přišel v dobré víře s přáním hezkých svátků.
Milí přátelé, chtěl bych Vám všem poděkovat, že si můžeme po dvou letech užít Velikonoce bez omezení.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 14, 2022
Právě díky tomu, že se naše vláda mohla opřít o důvěru Vás, občanů České republiky, bylo možné zrušit opatření. I přesto Vás ale prosím, abyste byli i nadále zodpovědní. pic.twitter.com/a7vDJvYoky
Některé z reakcí dávaly tušit, že jejich pisatelé nebyli zrovna ve správném svátečním rozpoložení: „Bez omezení jo? A co ceny plynu, pohonných hmot, potravin, elektřiny. To nejsou omezení? Možná ne pro tebe s tvým platem.” Další pak píše: „Nezlobte se, ale v kontextu současné situace ve světě váš tweet působí jak satira.”
Zdroje dat:
R Plus, Echo.24, CNN Prima News
