Opozici vadí postup Pekarové Adamové při schvalování zkrácení červnové valorizace důchodů. Při řízení schůze provázené rozsáhlými obstrukcemi stranila podle opozičních zástupců v některých případech vládnímu táboru. Pekarová Adamová opozici vzkázala, že hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců a podpořil ji také premiér Petr Fiala (ODS). Za nynějšího rozložení sil v se dolní komoře dostatečný počet hlasů pro odvolání předsedkyně nenajde.
130 procent jen pro učitele
U vládní novely o pedagogických pracovnících nově vyvolala kontroverze úprava skupiny koaličních poslanců. Podle níž by mohli mít ze zákona mzdu kolem 130 procent průměrné hrubé mzdy v celém hospodářství jen učitelé. Původní předloha počítá se stanovením odměňování všech pedagogických pracovníků. S novým nastavením nesouhlasí školské odbory a další organizace, které se vzdělávání v Česku věnují.
Zapojení Senátu do volby členů rad České televize a Českého rozhlasu se koalici nepovedlo prosadit prozatím ve třech dějstvích mimořádné schůze, kterou nechala k novele o obou veřejnoprávních médiích svolat. Debata se ve finálním kole protáhla zatím skoro na devět hodin a mohla by pokračovat i na řádné schůzi. Opozice vidí za předlohou snahu vládního tábora o ovládnutí České televize a Českého rozhlasu a o kontrolu červnové volby nového generálního ředitele televize. Koaliční politici opakovaně tvrdí, že cílem navrhovaných změn je naopak posílení odolnosti obou veřejnoprávních médií vůči případným politickým tlakům.
K předlohám v závěrečném kole patří i navrhované změny v organizaci Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Nevoli ANO budí koaliční pozměňovací návrh, jenž by v zákoně o střetu zájmů zpřísnil zejména zákaz vlastnictví médií vrcholnými politiky a mohl by dopadnout na předsedu hnutí Andreje Babiše. Babiš je veden jako nepřímý skutečný majitel holdingu Agrofert. Pod něj spadá také skupina Mafra, jež patří k největším mediálním domům v Česku. Poslanci ANO oddálili hlasování o předloze už začátkem února.
Čisté lustrační osvědčení pro členy vlády
Na druhé čtení, v němž mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy, čeká ve Sněmovně uzákonění ochrany oznamovatelů protiprávního jednání před případnou odvetou zejména zaměstnavatelů. Začlenění příslušné evropské směrnice do českého právního řádu nabrala zpoždění a Evropská komise už kvůli tomu podala na Česko žalobu Soudnímu dvoru EU se žádostí o vyměření pokuty. Ve stejné fázi sněmovního projednávání je také například nová branná legislativa. Týká se mimo jiné rozšíření možností obyvatel k zapojení do obrany Česka a zakotvení vynakládání dvou procent hrubého domácího produktu na obranu.
Poslanci by mohli na schůzi zahájit úvodní projednávání vládní novely, podle níž by členové vlády i jejich náměstci museli opět dokládat před jmenováním do funkce čisté lustrační osvědčení. V prvním čtení je také návrh volební reformy. Trojice předloh včetně změny ústavy předpokládá mimo jiné zavedení jednodenních voleb místo nynějších dvoudenních. Kabinet navrhl také stanovení pevného termínu pro senátní, obecní a krajské volby. Dále méně častou změnu hranic senátních volebních obvodů a dostupnější vydávání volebních průkazů pro lidi, kteří nemohou odevzdat hlas v místě trvalého bydliště.
Řádná schůze Sněmovny by mohla trvat až tři týdny. S týdenními přestávkami určenými pro jednání výborů by mohla skončit v pátek 5. května. Aktuální návrh programu čítá přes 140 bodů. Stejně jako při minulých schůzích se nepředpokládá, že by se poslanci stihli vypořádat se všemi.
Zdroj: ČTK