Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Premiér Fiala zavzpomínal na svou první pusu, ministr Jurečka odvolal, co slíbil a exministryně Schillerová obhajovala Babiše

Ani minulý týden neutichala debata okolo budoucího vývoje situace s dostupností plynu pro české firmy a domácnosti. Pozdvižení vyvolalo zavedení příspěvku pro rodiny s dětmi a v závěru týdne do dění zasáhl i prezident Miloš Zeman.

Zdroj: Shutterstock
Ilustrační obrázek, zdroj: Shutterstock

Napjatá zůstává situace okolo dodávek ruského plynu do Evropy. Rusko minulý týden kvůli tahanicím s platbami odstřihlo Polsko a Bulharsko. Přibývá hlasů, podle nichž je další na řadě Česko. Tyto obavy nesdílí prezident Zeman. „Myslím si, že to Rusko neudělá. Byli by blázni, kdyby zastavili dodávky plynu nebo ropy do celé Evropy, protože je to nejvýznamnější část jejich exportních příjmů.” Vzápětí ale dodal: Přesto není vyloučeno, že to udělají, protože politika není jen o racionalitě, ale je někdy velmi iracionální.”

Hlava státu se v nedělní Partii vyjádřila i k rozhodnutí vlády vyplatit rodinám s dětmi jednorázový příspěvek 5 000 korun. Zeman příspěvek popsal tak, že „hora porodila myš“ a označil ho de facto za plošnou podporou, kterým se současný kabinet vehementně brání.

Původní rozhodnutí o tom, že příspěvek dostanou domácnosti s příjmem do milionu korun ročně čistého, vyvolalo velký rozruch. Limit na úrovni milionu čisté mzdy považovala spousta lidí za „šíleně vysoký.“ Poté se ale ministr práce Marian Jurečka chytil za nos a omluvil se s tím, že se spletl.

Jedním z těch, kteří na Jurečkův tweet zareagovali, byl novinář Čestmír Strakatý. Ten podotkl, že ještě o víkendu na webu Ministerstva práce visel dokument, který vysvětluje, proč se má podpora rodinám odvíjet od čistého příjmu.

Do dění minulý týden zasáhla i opoziční dvojka z hnutí ANO Schillerová-Babiš. Prvně jmenovaná se v nedělní Partii pohádala s pirátskou místopředsedkyní Sněmovny Olgou Richterovou, když hledaly viníka ukončení projektu na vybudování plynovodu, který by v budoucnu mohl zajistit dodávky z Norska. Podle Richterové za to může expremiér Babiš. V zájmu Andreje Babiše bohužel bylo zanechat závislost na ruském plynu, protože jeho chemička je na něj nastavená. Bylo to v byznysovém zájmu zůstat na něm závislí a neodebírat plyn z Polska”, řekla Richterová. Schillerová to odmítla s tím, že od snahy vybudovat plynovod prý na poslední chvíli ustoupilo Polsko.

Babiš prezidentem? Zeman preferuje Středulu

Exministryně financí také promluvila o tom, že bývalý premiér stále není rozhodnutý, zda bude příští rok kandidovat na prezidenta. Sám Babiš pro CNN Prima News svou nerozhodnost vysvětlil rodinnými i soukromými důvody. Z představy Andreje Babiše na Hradě není příliš nadšená ani současná hlava státu. Babiš mohl mít podle Zemana větší porozumění pro jeho zdravotní stav. Andrej Babiš se v některých případech choval způsobem, se kterým jsem ne zcela souhlasil. Například si myslím, že v době, když jsem byl nemocný, mohl mít trochu větší porozumění pro můj zdravotní stav. Ale je to za námi a já nechci být příliš vztahovačný,“ řekl v televizní Partii Zeman.

Zeman, kterému jeho druhý a poslední prezidentský mandát skončí v březnu 2023, by s mnohem větší radostí uvítal kandidaturu staronového předsedy odborů Josefa Středuly. „Věřím, že budeš jedním z nejsilnějších kandidátů”, řekl mu Zeman, který stávající uchazeče nazval ‚sbírkou podivných existencí‘. Je to jako vybírat bonbony z bonboniéry. Je možné, že některý bonbon bude otrávený. Ale to už je riziko podnikání”, zafilozofoval si prezident.

Fiala zavzpomínal na svou první pusu

Je tu máj, lásky čas a tak při této příležitosti zavzpomínal na své mládí (nebo spíš dětství) i jinak striktně profesionální předseda vlády. V televizi se rozpovídal o svém prvním polibku a přiznal, že začal docela brzy.

V nostalgické náladě pokračoval předseda vlády i na sociálních sítích, kde oprášil pár pokladů ze své retro škatulky.

Fiala zároveň připomněl, že v neděli uplynulo 18 let od chvíle, kdy ČR vstoupila do Evropské unie a zmínil blížící se druhé předsednictví Česka v EU. Naší prioritou bude zejména zvládnutí dopadů ruské agrese na Ukrajině a samozřejmě také vypořádání se s energetickou krizí, tak aby Evropa mohla být co nejdříve nezávislá na ruských fosilních zdrojích”, řekl Fiala.

Zdroje dat:
CNN Prima News, ČT24, České noviny

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...